social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Świerki mini i maxi

18.12.2019 | Bez kategorii

 

 

 

Jakże zdziwiony musiał być ów pierwszy świerk, którego dawno dawno temu, lśniącą siekierą ścięto zimową porą i zatargano pod dach. Tam wystrojono w bibułki, śpiewano pieśni i zerkano na niego w podziwie. Przestał być leśnym, dzikim drzewem i zyskał  swoiste miano „choinki”. W obrębie rodzaju Picea znajdziemy wiele  gatunków i odmian – olbrzymów i miniatur.

 

 

ŚWIERKOWE OLBRZYMY


W Białowieskiej Puszczy rośnie jeszcze 55 metrowy świerk – mierzy tyle, co krakowski budynek Biprostalu. Obwód pnia tego potężnego drzewa to niemal półtora metra, zatem ledwo, ledwo daje się objąć. Z resztą świerki zbędnych czułości nie lubią, a przytulanie do nich kończy się przeważnie pokłuciem i umorusaniem żywicą.

 

A mimo to najpopularniejszym ogrodowym świerkiem w naszym kraju jest właśnie świerk kłujący (Picea pungens) – jego igły są wyjątkowo ostre (za to szyszki w ramach rekompensaty – miękkie, szeleszczące). Niestety sadząc świerki w ogrodzie większość nie uwzględniła ich docelowych gabarytów, ani faktu, że gęste gałęzie sięgają aż do ziemi, dlatego nie da się pod nimi posadzić krzewów czy kwiatów.

 

Ciekawe odmiany świerka kłującego o nieco mniejszych gabarytach niż forma wyjściowa to:

 

’Koster’ – bardziej zwarty o intensywnie wybarwionym igliwiu
'Hoopsii’ – dorasta do 15m tworząc regularny stożek
”Oldenburg’ – o dłuższych, niemal niebieskich igłach.


Na terenie Serbii iglaste lasy tworzy serbski świerk (P. omorika). Z tamtych terenów zawitał do nas na północ i pojawia się w ogrodach coraz częściej ze względu na smukłą, wąską koronę, po której łatwo zsuwa się śnieg. Szybko dorasta do 15m wysokości przy ledwie kilku metrowej średnicy korony – idealny gatunek szpalerowy.

 

A nasze rodzime świerki?

Rzadko rosną w ogrodach. Najczęściej spotkamy jego dziwaczną odmianę 'Virgata’ o wężowatych, zwisających pędach. Sprawiają, że drzewo wygląda, jakby ktoś przebrał się za świerk… Więcej uroku ma wąskostożkowa, 10m odmiana 'Cupressina’.

 

 

Podobne gabaryty 8-10m osiąga wolnorosnący świerk Brewera. Tworzy rozłożyste, malownicze korony o lekko zwisających gałęziach.

 

ŚWIERKOWE MINIATURY

 

To bardzo ciekawe, że z 30 metrowego gatunku hodowcom udało się uzyskać miniaturowe drzewka. Metrowe odmiany świerków sadzone są na skalnych rabatach a także w pojemnikach na tarasie. A świąteczną porą niektóre z nich np. świerk biały 'Conica’ święci triumfy w roli stożkowatej, bajkowej choinki. Ciekawostka: Drzewko to potrzebuje 10 lat by dorosnąć do wysokości zaledwie 1 metra.

 

Małe odmiany cieszą się dużą popularnością.

 

1. stożkowate

świerk biały 'Conica’; o niebieskawej igle 'Blue Wonder’, 'Sanders Blue’; żółtych igłach u młodych sadzonek 'Daisy’s White’, 'Rainbow White’.

 

2. szerokie

świerk pospolity 'Barryi’ rośnie gęsto i powoli do wysokości 2metrów, stopniowo zmieniając zarys korony;
świerk serbski 'Nana’ o szerokokulistym pokroju
świerk pospolity 'Procumbens’ o pokroju tak szerokim, że uznać go można za odmianę płożącą.

 

3. kuliste

Te uzyskuje się z pędów, zwanych „czarcimi miotłami”. Warte uwagi odmiany to:

ś. pospolity 'Nidiformis’ i 'Little Gem’
ś. czarny ”Nana’
ś. biały 'Alberta Globe’ i 'Echinformis’.

 

Wszystkie świerki są odporne na mróz, jednak potrzebują dużo światła. Ocienione partie drzewa z czasem zaczną łysieć. Warto o tym pamiętać, wybierając dla nich miejsce w ogrodzie.