social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Poniedziałek - czwartek 9:00-18:00 | Piątki w maju 9.00-20.00 | Sobota 9.00-18.00 | Niedziela handlowa 9:00-15:00

Araukaria wyniosła

16.12.2020 | Bez kategorii

 

 

 

Ktoś mógłby z przekąsem zapytać: „Ale co wyniosła ta araukaria?” Otóż wyniosła wiele zasad przetrwania, jakich można nauczyć się, mając korzenie, sięgające prehistorii. Dziś opowieść o roślinie, która rosła na naszej planecie w czasach, kiedy nikt nie obchodził Świąt. Dlatego w ramach rekompensaty od jakiegoś czasu coraz częściej z powodzeniem pełni rolę nieco niezwykłej choinki.

 

 

OPOWIEŚĆ O ARAUKARII


Jakieś mniej więcej 60 lat temu w pewnym angielskim ogrodzie, krzepki Ogrodnik o imieniu Michael otrzymał pocztą tajemniczą paczkę. Zdziwił się wielce, widząc, że skrzyneczka, opatrzona pieczątką Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego, przybyła z Norfolk (to taki brytyjski Pcim). Jeszcze bardziej zdziwił się, doczytując: Norfolk Island.

Wyspa Norfolk bowiem znajdowała się duuużo dalej, niż Norfolk. Leży ona na Pacyfiku, pomiędzy Nową Zelandią a Nową Kaledonią. Gdy otworzył pudełko, wewnątrz wielowarstwowych zabezpieczeń zobaczył coś, czego w owym czasie nie widziało wielu ogrodników na świecie. Były to 3 nasiona araukarii wyniosłej – Araucaria heterophylla. Endemitu i reliktu prehistorycznych lasów.

Jako Ogrodnik znał historię araukarii chilijskiej / A. araucana /, której nazwa rodzajowa pochodzi od rdzennych, gościnnych Araukanów. Plemię to swą serdecznością zdobyło sympatię łowcy roślin – Williama Lobba, który na ich cześć tak właśnie nazywał opisane wcześniej przez Menziesa drzewa. Jednak jej krewniaczka była dla niego tajemniczą nowością (jakkolwiek określenie „nowość” brzmi kuriozalnie, gdy ma się na uwadze fakt, że araukarie występowały na ziemi już w czasach pierwotnych).

Jako pierwszy, gatunek ten opisał R. A. Salisbury (członek Londyńskiego Towarzystwa Linneuszowego) w roku 1807, używając nazwy rodzajowej: Eutassa.

Jako Araucaria heterophylla zapisał ją dopiero w 1952 roku João Manuel Antonio Paes do Amaral Franco (botanik portugalski).

Nazwy i cechy dorosłych drzew, rosnących w unikalnym klimacie pacyficznej wyspy były jedynymi podpowiedziami, jak z otrzymanych nasion uzyskać roślinę.


Jak o nią dbać? Jak ją pielęgnować?
Jak duża urośnie i czy w starym ogrodzie starczy dla niej miejsca?

UPRAWA I PIELĘGNACJA ARAUKARII

 

Wiedzy na temat uprawy araukarii musiał szukać w mocno zakurzonych, wiktoriańskich poradnikach, kiedy to araukaria, była jedną z najpopularniejszych roślin salonowych (potem na długo zniknęła z ogrodniczego rynku).

Czyż to nie ulga, że w stosunkowo krótkim czasie, Ogrodnicy tacy jak Michael przyczynili się do rozpopularyzowania nie tylko materiału roślinnego, co rzetelnej i łatwo przystępnej wiedzy o pielęgnacji araukarii? Dziś zamiast chuchać na cenne nasiono, nabywamy gotowe, dorodne sadzonki.

A odpowiedzi na pytania o uprawę araukarii zna każdy Ogrodnik.

 

Na jakim stanowisku ulokować araukarię?

Zimą ustawiamy araukarię w miejscu jasnym i chłodnym (5-10oC). Latem roślina najlepiej czuje się wystawiona na półcieniste stanowisko na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Najlepiej z dala od innych roślin – araukaria nie lubi ścisku ani towarzystwa. Jeśli latem nie mamy możliwości wysłania araukarii na wakacje, może stać w świetle północnych okien.

 

Jak często podlewamy araukarię?

Zimą podlewamy oszczędnie, z wyczuciem, dopiero gdy wierzchnia warstwa wyraźnie obeschnie. Nie dopuszczamy do sytuacji, w której woda stagnuje na dnie okrywki – to dla araukarii istny dramat. Latem nawadniamy roślinę 2 razy w tygodniu, zawsze wcześniej sprawdzając palcem podłoże, czy aby nie jest jeszcze zbyt mokre.

 

Dlaczego araukaria gubi igły?

Ponieważ jest zima, a temperatura jej otoczenia jest skandalicznie wysoka. Jeśli bowiem przez dłuższy czas nie poziom na termometrze nie spada poniżej 21o C, araukaria marnieje na takim upale.

 

Jak duża rośnie araukaria?

W naturze do 60m. Spokojnie. Wzrost ten osiągnęły dotychczas tylko ponad 1000 letnie drzewa na Wyspach Norfolk. W doniczce po wielu, wielu latach araukaria osiąga metrowe gabaryty. Szybciej rosną rośliny, spędzające wakacje na wolnym powietrzu oraz te przesadzane co 3 lata w świeże, lekko kwaśne podłoże. Sprzyja im także dodawanie latem do podlewania dawki płynnych nawozów typu biokompost – ostatnie nawożenie w sierpniu.

 

Co to za białe kłaczki na araukarii?

Kiedy w kącikach pędów pojawią się zimą białe kłaczki – nie łudźmy się, to nie śnieg. To wełnowce. Usuńmy je mechanicznie z pomocą wilgotnej ściereczki, obniżmy temperaturę pomieszczenia do parametrów podanych powyżej. Jeśli powietrze nadal jest zbyt suche, ustawmy na grzejnikach ceramiczne odparowniki z wodą.

 

A na czas świąteczny zamieńmy araukarię w miniaturową choinkę – jej poziome pędy aż proszą się o maleńkie lampeczki.