2

5 ROŚLIN DO ŁAZIENKI.


Ogród łobzów Blog_5 roślin do łazienki rośliny do łazienki miejski ogrodnik Kraków Autor: Corinna Frączek Zyska


Czy marzy nam się branie prysznica pod wodospadem w dżungli lub kąpiel w lagunie w cieniu palmy? Możemy się tak czuć podczas codziennej toalety – wystarczy odrobina wyobraźni i kilka gatunków roślin, które będą nam wdzięczne za zwrotnikowy klimat, panujący w naszej łazience. Już jeden roślinny akcent zmieni zwyczajne dotąd pomieszczenie w prawdziwy pokój kąpielowy.

W łazience dobrze czuć się będą wszystkie gatunki, które łakną wysokiej wilgotności powietrza, czyli większość paproci, palm i epifitów (oplątwy, orchidee). Ustawienie ich w łazience oszczędzi nam konieczności regularnego spryskiwania roślin. Pamiętajmy, że palmy w miarę wzrostu wymagają coraz większej ilości rozproszonego światła, a także sporo przestrzeni.

Ogród łobzów Blog_5 roślin do łazienki rośliny do łazienki miejski ogrodnik Kraków Autor: Corinna Frączek Zyska kapiel jungla

W większości przypadków z powodu planowego rozkładu pomieszczeń w kolejce do światła dziennego pierwsze stoją salony, gabinety, kuchnie. Łazienka najczęściej posiada okna wychodzące na północ, północny-wschód lub wschód. W panującym naturalnie półmroku i parnym po kąpieli pokoju szczególnie dobrze będzie czuło się 5 gatunków roślin:

1.   M o n s t e r a

Ta piękna, graficzna roślina powoli wraca do łask. Szczególnie w łazience nie potrzebuje nadmiernych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki korzeniom powietrznym będzie chłonąć wilgoć z powietrza, zarazem działając przeciwko zawilgoceniom ścian. Ze względu na rozmiary monsterę warto umieścić w roli egzotycznego baldachimu nad wanną lub ażurowego parawanu.

2.   C i b o r a

Ponieważ powinna praktycznie stać w wodzie często uprawia się ją w systemie hydroponicznym. Forma wyjściowa występuje naturalnie w Afryce. Znana pod nazwą papirusu była cennym surowcem dla starożytnych Egipcjan. Odmiany parasolowate cechuje piękny pokrój, który sprawi, że poczujemy się jak Kleopatra w mlecznej kąpieli.

3.   N e p h r o l e p i s

Z pomocą kilku obfitych sadzonek paproci zamienimy łazienkowe półki w zieloną ścianę. Większość paproci będzie szczęśliwa w łazience, jednak to nefrolepis należy do tych najodporniejszych.

4.   A s p i d i s t r a

Szlachetna aspidistra wytrwa nawet w najciemniejszych łazienkach. Wysoka wilgotność powietrza zastąpi podlewanie, bowiem nadmierne zawilgocenie podłoża i stojąca w korzeniach woda szkodzi tej niemal niezniszczalnej roślinie.

5.   B e g o n i e 

Pstrolistne i kwitnące odmiany begonii czują się w łazienkach doskonale. Z ich pomocą łatwo stworzyć barwną miniaturową dżunglę, sadząc je w jednym pojemniku np. wraz z paprociami.

Ogród łobzów Blog_5 roślin do łazienki rośliny do łazienki miejski ogrodnik Kraków Autor: Corinna Frączek Zyska

Jeśli nasza łazienka pozbawiona jest okien, nie ma co tracić nadziei. O roślinach do zadań specjalnych mogą Państwo poczytać tu>> rośliny w ciemnościach.


Podobne tematy:

roslinydosypialni

 

 

Comments 2

  1. O, ciekawe! Nawet nie wpadłbym na to, że w łazience mogłyby się znaleźć jakiekolwiek rośliny. Fajny artykuł, dzięki!

Dodaj komentarz