1

# ZIOŁA MAJ


Ogród Łobzów Blog_tablica zioła maj Autor: Corinna Frączek

Według popularnej niegdyś piosenki maj rozsiewa zioła. W Ogrodzie Łobzów zioła wysialiśmy już dawno, teraz cieszymy się ich aromatem i różnorodnością, w orangerii i na zagonach stoją pełne palety ponad dwadziestu rodzajów ziół.  Dlatego tematem przewodnim majowych wpisów będą właśnie zioła! Te popularne, przyprawowe na kuchenne parapety i te mniej znane, których niemal magiczne właściwości przybliżymy w najbliższych postach. Będzie pachnąco, aromatycznie i eterycznie…

A teraz tradycyjnie prezentujemy nasz ulubiony smak, zapach i kwiat na maj:


Smak:mięta zioła maj

Mięta swój aromat zawdzięcza mentolowi, mentonowi, mentenowi, fellandrenowi i limonenowi. W zależności od odmiany stężenie aktywnych czynników ulega subtelnym zmianom, co odczuwamy jako wariacje smakowe tego zioła. W ten sposób poza miętą, poczujemy smak grapefruita, truskawki a nawet…czekolady! Zapraszamy do Ogrodu Łobzów, by poznać bogactwo smakowe 9 odmian mięty na własnym języku.

Ogród Łobzów Blog_zioła maj mięta kraków ogród łobzów Autor: Corinna FrączekOrzeźwiająca miodolada z dodatkiem mięty to hit nadchodzącego sezonu piknikowego!


Zapach:

rozmaryn zioła maj

Rozmaryn, czyli łzy morza (łac. ros – łza + marinus-morskie) ma zastosowanie zarówno kulinarne, lecznicze jak i religijne… Ciepły, przenikliwy aromat uzyskuje się w wyniku destylacji całej rośliny. Rozmarynowe kosmetyki łagodzą stany zapalne skóry. Osłabione po zimie włosy szybko nabiorą energii, jeśli do szamponu przy myciu głowy dodamy kroplę naturalnego olejku z rozmarynu. Przywraca głębię kolorowi włosów i poprawia krążenie skóry głowy.

rozmaryn zioła majJedna gałązka rozmarynu doda aromatu litrowej butelce oliwy.

W aromaterapii olejek rozmarynowy służy do:

 • stymulacji umysłu i pamięci (polecamy na sesję i maturę!)
 • masażu przy bólach artetycznych i mięśniowych
 • oczyszcza drogi oddechowe (inhalacje).

Kwiat:

piwonia zioła maj

Piwonia /Peonia sp./ tworzy tak spektakularne po względem wielkości, formy i aromatu kwiaty, że zdaje się bezkonkurencyjna w majowych igrzyskach florystycznych. Ponad to piwonia lekarska jak najbardziej kwalifikuje się do ziołowej tematyki. Kwiat Flos Paeoniae w fitoterapii ma zastosowanie w leczeniu:

 • chorób skóry
 • artretyzmu i reumatyzmu
 • hemoroidów.

Uwaga: leczenie piwonią lekarską (ze względu na silne działanie) musi odbywać się pod nadzorem lekarza lub fitoterapeuty.

piwonia drzewiasta kraków zioła majWidok piwonii drzewiastej leczy chandrę i marazm…


Kalendarz biodynamiczny V

kalendarz zioła maj 2016

Najkorzystniejsze dni maja dla:

 • siewu: 9-19
 • sadzenia i przesadzania: 8-17, 19-20, 24-26
 • zbioru ziół: 4-7, 12-13 (szczególnie ziół o działaniu nasercowym), 22-26, 31
 • podlewania: 4-5, 12-14, 22-23
 • nawożenia: 21
 • plewienia: 4-5, 12-13, 25-6

Od prac ogrodniczych i podlewania lepiej wstrzymać się w dniach 1 i 27-28.05.


Comments 1

 1. Pingback: # EDUKACYJNY WRZESIEŃ. - Ogród ŁobzówOgród Łobzów

Dodaj komentarz