4

ŻAR TROPIKÓW ORAZ SMOKI.


ŻAR TROPIKÓW I SMOKI begonia boliwijska santa cruz dragon kraków

18/06/2015

Rak/Woda/Liść


W trakcie dzisiejszej botanicznej wyprawy śladem francuskiego mnicha Plumiera zobaczymy wieczniekwitnące kwiaty, zachody słońca w Santa Cruz i grzejące się w żarze tropików…smoki. A wszystkie one nazwane zostały begoniami – na cześć Michela V Begona, botanika amatora i zarządcy dóbr królewskich Ludwika XIV.

Król Słońce był wielkim miłośnikiem ogrodów. A odkrycie tak odpornych i ozdobnych roślin, jak begonie było jak manna z nieba dla królewskich ogrodników (spała liczba ściętych, ogrodniczych głów…). Do dziś wyodrębniono 1 550 botanicznych gatunków i odmian oraz wyhodowano ok. 15 000 hybryd.

Zacznijmy od tych niepozornych i bardzo popularnych – begonii wieczniekwitnących (B. semperflorens). Znajduje się w czołówce listy gatunków roślin sezonowych “nie do zamordowania”. Można je nasadzać do skrzynek i pojemników jak i bezpośrednio do gruntu. Ze względu na zwarty pokrój, barwy i intensywność kwitnienia begonia ta stosowana jest często w ogrodach pałacowych i tzw. dywanach kwiatowych lub do tworzenia ornamentów.

ŻAR TROPIKÓW ORAZ  SMOKI begonia boliwijska santa cruz dragon kraków

ŻAR TROPIKÓW ORAZ SMOKI begonia boliwijska santa cruz dragon krakówOrnamenty z begonii wieczniekwitnącej przy założeniu pałacowym w Salzburgu

Z europejskich pałacowych ogrodów lotem charterowym lecimy do gorącej Boliwii, by poznać bliżej 5 odmian begonii boliwijskiej:
  • Bossa Nova Rose  
  • Bossa Nova Orange
  • Bossa Nova Red
  • Bossa Nova White
  • Santa Cruz Sunset
Wszystkie są idealne do pojemników na tarasie i balkonie. Ogniste barwy i pierzasto-dzwonkowate kwiaty rozświetlą półcienisty zakątek. Lekko zwisający pokrój sprawia, że umieszczone na parapetach wyglądają, jakby wysypywały się z okien. Tworzą mocny akcent kolorystyczny, dlatego często można je spotkać w ogródkach kawiarnianych Krakowa, gdzie nawet mimo trudnych warunków zachowują swoją dekoracyjność przez cały sezon.
ŻAR TROPIKÓW ORAZ SMOKI begonia boliwijska santa cruz dragon krakówŻAR TROPIKÓW ORAZ  SMOKI begonia boliwijska santa cruz dragon kraków
Begonia boliwijska i czerwonolistny koleus w wiszących doniczkach Artstone

Skoro już jesteśmy znów w naszym mieście to czas na…smoki! Mamy dwie odmiany: czerwone (Begonia Dragon Red) i różowe (Dragon Pink). To największe z dostępnych w handlu odmian begonii dorastające do 50-70cm wysokości (co prawda w konserwatorium w Rochefort można zobaczyć begonie 5-cio metrowe>>>). Smoki mają duże, lśniące liście o wdzięcznym kształcie i subtelne kwiaty w kolorze gumy do żucia, landrynek i truskawek.
ŻAR TROPIKÓW ORAZ SMOKI begonia boliwijska santa cruz dragon krakówŻAR TROPIKÓW ORAZ SMOKI begonia boliwijska santa cruz dragon kraków
Różowe smoki w jednym z krakowskich krużganków

Liczne zalety begonii zalety sprawiły, że rokrocznie smoki “lądują” w wielu krakowiskich oficynach, których mikroklimat jest najlepszy dla ich optymalnego rozwoju.

Kolejna wyprawa botaniczna do Nowej Gwinei już wkrótce!