social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Wiewiórcze ciekawostki

28.11.2018 | Bez kategorii

 

 

Kiedy tylko mignie nam nad głową ruda, puchata kita przystajemy i patrzymy jak zaczarowani w górę na to nadzwyczaj rozczulające stworzonko. My wpatrujemy się w nie z niemym, dziecięcym zachwytem a ono świdruje nas bystrymi, lśniąco czarnymi oczkami. I kiedy już zakochujemy się na amen, obrywamy po głowie orzechem a wiewiórka znika w koronach drzew. Ach, te miłosne jesienne historie – wzruszają do głębi.  Dzięki łobzowskiej Łobzi – naszej lokalnej wiewiórce, poznaliśmy także kilka wiewiórczych ciekawostek, którymi dziś dzielimy się z naszymi Czytelnikami.

 

1. panna zapominalska

Obserwowanie nad wyraz ruchliwej wiewiórki, która zwiastuje zbliżanie się chłodów poprzez intensywne gromadzenie zapasów, to jedne z najzabawniejszych jesiennych zajęć w ogrodzie. Rudy gryzoń porusza się w tempie “o 3 kawy za dużo” i wydaje się nad wyraz zapracowany zbieraniem i chowaniem zapasów. Chowa je nadzwyczaj dobrze i na dodatek często zapomina gdzie zakopała swoje skarby… Ale w ten sposób wiewiórka “sadzi” nowe drzewa – co w lesie poczytuje się jako niemałą zasługę. Dokarmia także żyjące pod ziemią zwierzątka, które kopiąc tunele trafiają raz po raz na jadalną niespodziankę.

Ogród Łobzów Blog_wiewiórcze ciekawostki miejski ogród ekologiczny

 

2. czujniki

Nie raz z otwartą buzią patrzyliśmy na skaczącą z drzewa na drzewo akrobatkę. Jak ona to robi?? Z pewnością nie uczyła się tego na lekcjach WF-u. Otóż wiewiórkę Natura wyposażyła w “super moce”, czyli w wibrysy – specjalne włoski czuciowe, które możemy obejrzeć np. u naszego kota. Ale wiewiórka posiada je także np. na łapkach, co pozwala jej na utrzymanie równowagi. Niezbędny do tego jest oczywiście także ów imponujący ogon – przeciwwaga.

 

3. wiewiórka w ogrodzie

Wiewiórki pojawią się w ogrodzie pod kilkoma warunkami – jeśli ogród jest stary i rosną w nim wysokie drzewa (iglaste, dęby, orzechy). Szansa na jej wizyty wzrasta jest ogród sąsiaduje z lasem lub starym parkiem, a w naszym ogrodzie rosną leszczyny. Chętnie zamieszkają także w dawnych ptasich dziuplach lub nadrzewnych domkach.

UWAGA: Nie zapraszajmy wiewiórki do ogrodu, jeśli mieszka w nim kot – wiewiórka nie ma z tym drapieżnikiem szans.

 

4. wiewiórcza samotność

Wynika z nieszczególnej towarzyskości tych stworzeń. Terytoria np. panów-wiewiórek obejmują niemały areał 5 hektarów. 2-3 wiewiórki na 1 park to już w ich mniemaniu tłum, stąd w Parku na Młynówce często w koronach kasztanowców słychać skrzekliwe kłótnie i lepiej uważać, by przy okazji przypadkiem nie oberwać orzechem.

 

5. małe wiewiórki

Jeśli marzy nam się leśny ogród, w którym mieszka wiewiórcza rodzina, na wysokim drzewie iglastym zamontujmy specjalny wiewiórczy domek. Wymiary budki: 20x20cm podłoga, przednia ścianka wysokość 40cm z 8cm otworem, tylna 43cm. Deski budulcowe powinny mieć ok. 2cm grubości, by tłumić hałasy, mogące zniechęcić wiewiórkę do lokum. Wiewiórki mnożą się wiosną i latem, wyprowadzając 2-3 mioty rocznie, po 3-5 młodych. Jeśli dobrze nam pójdzie szybko zawiewiórczymy całą okolicę!