social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Odmiany jabłoni

24.10.2018 | Bez kategorii

 

 

 

Szarlotka na ciepło, jabłkowy mus, racuszki, jabłko pieczone w polewie karmelowej, ryż na mleku z jabłkiem i cynamonem – które z tych smakołyków lubimy najbardziej? Ciężko zdecydować? W tym roku jabłonie obrodziły tak obficie, że spokojnie zrealizujemy wszystkie powyższe przepisy. Drodzy Jabłkożercy (którzy tak jak i my kochają wiosenny i jesienny widok tych drzew), na dziś  przygotowaliśmy odmiany jabłoni, które warto lepiej poznać.

 

 

UNIWERSALNE ZASADY – JABŁONIOWE SADY

Na początek kilka uniwersalnych zasad odnośnie jabłoni:

 

1. Lubi podłoże umiarkowanie żyzne o odczynie lekko kwaśnym, zbliżonym do obojętnego: 6,2-6,7 pH. Najlepiej rośnie na glebach głębokich, wilgotnych – lecz wysoki poziom wód gruntowych powoduje choroby i obumieranie jabłoni.

 

2. Preferuje stanowiska słoneczne – w cieniu nieodporne odmiany zapadają na choroby grzybowe. Sadźmy drzewka tak, by wzajemnie się nie zacieniały a korona była równomiernie doświetlona.

 

3. Dla jej prawidłowego kwitnienia i owocowania oraz utrzymania w optymalnej kondycji konieczne jest coroczne przycinanie. Wykonujemy je po zbiorze owoców, a w przypadku odmian z grupy jesiennych i zimowych – po opadnięciu liści. Ostrym i odkażonym sekatorem wycinamy wszystkie pędy uszkodzone, wyłamane oraz pędy pionowe tzw. “wilki”. Miejsce cięć zabezpieczamy maścią sadowniczą, która zabezpieczy drzewko przed wnikaniem patogenów.

 

DOBRE ODMIANY JABŁONI

 

Spośród tysięcy odmian jabłoni domowej /Malus domestica/ wybraliśmy te, które w polskich sadach z powodzeniem uprawiane są od wieków, dlatego w ich smaku zawsze wyczujemy nutkę słodkiej nostalgii:

 

1. ‘Antonówka’

Dość wcześnie po posadzeniu doczekamy się pierwszych, żółtozielonych owoców o rdzawej koronie wokół szypułki. Zbiór przypada na przełom września i października, co drugi rok. Biały miąższ jest soczysty i zwięzły, nadaje się na kompoty, przetwory, czy napoje typu cydr. W deszczowe lato Antonówkę może atakować mączniak – gdy tylko zauważymy biały nalot na liściach, poodrywajmy je. Z tego samego powodu dokładnie wygrabiajmy spod drzewa liście (lub skrapiajmy je 5% amoniakiem).

 

2. ‘Kosztela’

Kosztelami zajadał się król Jan III Sobieski – to stara odmiana, która by nabrać unikatowego smaku i kruchości po zbiorze potrzebuje poleżeć w chłodzie. Zbiór przypada na przełom września i października, ale zajadamy się nimi od grudnia – owoce zimują do wiosny. Złotozielone jabłka zbieramy ostrożnie – łatwo się obtłukują. Najlepiej jeść je na surowo, ale spiszą się jako dodatek do ciast i racuchów. Drzewo rośnie szybko, lecz w fazę owocowania wchodzi późno – cierpliwość nagrodzona zostanie słodkim smakiem, jakiego nie mają żadne inne jabłka na świecie!

 

3. ‘Oliwka żółta’

Ma legendarny smak prawdziwego polskiego dzieciństwa: soczysty, kwaskowaty, wyrazisty. Oliwkowe, kulistostożkowate owoce idealnie mieszczące się w dłoni zbieramy już w czasie wakacji – od lipca. Drzewko rośnie umiarkowanie szybko i odpoczywa, wydając owoce co drugi rok. Posadzona w słońcu nie choruje na parcha, ani mączniaka.

 

4. ‘Szara Reneta’

Zimowa odmiana, która przywędrowała do Polski przed setkami lat wraz z francuskimi Cystersami. Najlepsze owoce na szarlotki, soki tłoczone czy jako dodatek do pieczeni z kaczki!

 

Ciekawostka: Najlepiej sadzić Szarą Renetę przy murze – młode sadzonki nie będą dzięki temu wymagały zabezpieczania na zimę, a swoisty mikroklimat sprzyja dobremu owocowaniu.