1

„ZIMOWA RÓŻA” – CIEMIERNIK.


Ogród Łobzów Blog_ZIMOWA RÓŻA ciemiernik uprawa odmiany Kraków


Dziś opowiemy o 5 gatunkach ciemierników – wyjątkowo ciekawych roślin, nazywanych „zimowymi różami”. Wyglądem przypomina bardziej zawilec, niż różę. Nic dziwnego – to jego krewny z rodziny jaskrowatych. Większość zna te piękne kwiaty z zimowych bukietów ślubnych, bowiem jako kwiat cięty cechuje je wyjątkowa trwałość. 

G a t u n k i   ciemiernika

Różnią się nie tylko wielkością czy wybarwieniem kwiatów, ale także wymaganiami i odpornością. Pora kwitnienia zależy od temperatury – im cieplejsza jesień, tym wcześniej zakwitają.

1. Ciemiernik czerwownawy – Helleborus purpurascens

Zaczynamy od gatunku rodzimego – spotkamy go w Bieszczadach Zachodnich ( m.in. Hyrlata, Rypi Wierch, Okrąglik). Dorasta do 30cm, choć część podziemna może mieć średnicę prawie metra.

Ciekawostka: na górskich stanowiskach płatki kwiatów są purpurowe, w dolinach – lila z sinawymi smugami.

2. Ciemiernik  biały –  H. niger

Łacińska nazwa niger = czarny, odnosi się do ciemnych korzeni rośliny. W naturze rośnie na śródleśnych łąkach i w granicach widnych lasów. Kwiaty początkowo białe z czasem różowieją, następnie zielenieją. Warto zostawić je aż do zawiązania owoców – łatwo się wysiewają. Zbiór nasion jest bezcelowy – szybko tracą żywotność.

3. Ciemiernik ogrodowy – H. xhybridus

Nawięcej odmian w całej gamie różów, purpury i zieleni. Najlepiej uprawiać je w wyizolowanych pojemnikach – w gruncie na odsłoniętych stanowiskach często przemarzają.

4. Ciemiernik cuchnący – H. foetidus

Nazwa odnosi się do podziemnej części rośliny, zatem nie zniechęcajmy się, bowiem jest to gatunek najłatwiejszy w uprawie. Ciekawy pokrój i zielone, długo utrzymujące się kwiaty idealnie pasują do ogrodów leśnych.

5. Ciemiernik wschodni – H. orientalis

Występuje w rejonie Kaukazu, zatem mrozy mu nie straszne. Dorasta do wysokości kolan, a różowawe kwiaty (pojawiające się przeważnie w lutym) utrzymują się nawet do 8 tygodni.

Ogród Łobzów Blog_ZIMOWA RÓŻA ciemiernik uprawa odmiany Kraków

U p r a w a    ciemierników

Zanim wybierzemy miejsce dla ciemiernika warto się zastanowić, ponieważ roślina źle znosi uszkodzenia bryły korzeniowej i przeprowadzki może po prostu nie przeżyć. Wybierzmy półcień. Podłoże przekopmy głęboko i wzbogaćmy kompostem lub obornikiem, by poprawić pojemność wodną – podłoże lepiej utrzymujące wilgoć w okresie letnim poprawi kwitnienie ciemiernika zimą.

Helleborus dobrze reaguje na obecność wapnia w podłożu. Będzie także wdzięczny, za grube ściółkowanie kompostem i/lub odkwaszoną korą – to ważne, ponieważ ciemierniki preferują podłoże obojętne, a nawet zasadowe.

T o w a r z y s t w o

Ciemierniki dobrze rosną w towarzystwie drzew i krzewów (jednak nie na przesuszonym przez nie podłożu). Dobrze czują się w towarzystwie hortensji, paproci. Ciemiernik nadaje się idealnie do założeń naturalistycznych, leśnych oraz na rabaty mieszane, gdzie wymienia się dekoracyjnością z roślinami, wyrastającymi na wiosnę z podziemnych kłącz i cebul.

Ogród Łobzów Blog_ZIMOWA RÓŻA ciemiernik uprawa odmiany Kraków


Podobne tematy:
styczen cyklamen
OCZAR

 

 

Comments 1

Dodaj komentarz