1

WIOSNA W OGRODZIE.

WIOSNA W OGRODZIE

17/03/2015

Wodnik/Kwiat/Powietrze


Drodzy Ogrodnicy,

nadchodzi nasze wielkie Święto: Pierwszy Dzień Wiosny! Mamy nadzieję, że wszystkie narzędzia po zimie są wyczyszczone, przeszlifowane i gotowe do rozpoczęcia sezonu. Ogrodniczki wyprane, kalosze wypolerowane. Wiemy, że zapał, podgrzewany słoneczną pogodą zapędził już co poniektórych do pierwszych ogrodniczych prac tj.:

 • przycięcie drzewek owocowych i pobielenie wapnem pni (by słońce nie obudziło drzewek przed czasem ze snu)
 • wygrabienie z trawnika zaschniętego filcu (już wkrótce podpowiemy, jak reanimowac trawnik po zimie)
 • odchwaszczanie (jak wspominaliśmy do 20.03 trwa najlepszy czas na pozbywanie się chwastów).

Nie spieszmy się jeszcze ze zdejmowaniem agrowłóknin ani rozkopywaniem kopczyków. Poranki są chłodne, pozwólmy roślinom jeszcze trochę pospać. Przyjrzyjmy się lepiej tym, które bez tchu kwitną i sprawiają, że wiosna to najradośniejsza pora roku:

1. Pierwiosnki /Primula sp./ – zwane również fontankami. Posadźmy je w miejscu półcienistym. Lubią sąsiedztwo drzew i krzewów. Ziemia powinna być próchniczna, ciemna, nie za lekka, aby nie przesychała. Pamiętajmy o przycięciu pędów po kwitnieniu, żeby nie zawiązały się nasiona, jeśli nie chcemy, by roślina uległa osłabieniu. Sadźmy je dużymi grupami. Świetnie spisują się w naturalistycznych, leśnych aranżacjach oraz sielskich ogrodach przydomowych.

WIOSNA W OGRODZIE ŁOBZÓW

WIOSNA W OGRODZIE ŁOBZÓW

2. Kosaćce cebulowe /Iris sp./ – słoneczne, świetliście żółte kwiaty  są stosunkowo duże, osadzone na kanciastych pędach. Są to odmiany kolekcjonerskie, dostępne jesienią w formie cebul. Jeśli ktoś nie zdążył posadzić ich jesienią – nic straconego. W Ogrodzie Łobzów można dostać już kwitnące w małych doniczkach.

WIOSNA W OGRODZIE ŁOBZÓW

Ze względu na nornice, które uwielbiają „iryski”, warto zadołować kwiaty razem z pojemnikiem. Latem, kiedy liście zaschną wystarczy wykopać je i przetrzymać w suchym, półcienistym pomieszczeniu do jesieni. Cebulowe irysy nie lubią stać w wodzie. Posadźmy je w dobrze zdrenowanym, ale nie zaskorupiającym się podłożu w lekkim półcieniu.

3. Bratki (Viola xwittrockiana) – wytrwałe, budzące same pozytywne skojarzenia, wyglądają jak stado motyli. Dostępne w każdym możliwym kolorze. Znoszące mocne słońce, półcień, suszę, zalewanie i niemal każdy ogrodniczy terror.WIOSNA W OGRODZIE ŁOBZÓW

Pamiętajmy jednak, że mimo ich dużej tolerancji warto mieć dla nich litość. Szczęśliwe bratki, wbrew zaprogramowanej sezonowości, potrafią wytrwać do późnej jesieni. Mieszając się z lokalnymi, dzikimi fiołkami mogą rozsiać się po okolicy. dając spontaniczne, wonne odmiany.


Jakie prace będą najefektywniejsze, jeśli wykonamy je w ten weekend 20-22.03:

 • sianie wszystkiego, co ma szybko wzejść i jest przeznaczone do szybkiego użycia np. rzeżucha, szczypiorek
 • sianie, sadzenie, przesadzanie wszystkiego, co rodzi owoce (szczególnie sobota)
 • uszlachetnianie drzew owocowych (cięcie)
 • nawożenie warzyw i owoców (biokompost)
 • stawianie altan ogrodowych, słupów, płotów.

Najlepiej świętować nadejście Wiosny w towarzystwie roślin. Zatem siejmy, sadźmy, przycinajmy, nawoźmy, tańczmy z grabiami i uśmiechajmy się do pierwiosnków.


Już wkrótce wiosenne tematy:

 • Owocowy sad
 • Wielkie sianie nasion
 • Warzywnik na balkonie
 • Reanimacja trawnika po zimie (Porady Specjalisty)Comments 1

 1. Siatka na krety jest to dość mocna siatka plaiwskota o odpowiedniej wytrzymałości na rozerwanie podawanej w z reguły w jednostce kN . Z tego co piszesz wnioskuję, że siatka pod Twoim trawnikiem nie jest na tyle mocna aby zatrzymać te stworzenia, być może była to siatka kładziona z innych względf3w ? jakich tego nie wiempozdrawiam robert Listopad 20, 2011

Dodaj komentarz