# WIOSENNE PRZESADZANIE.


wiosenne przesadzanie roślin doniczkowych instrukcja

Kiedy zaglądasz do doniczki i masz wrażenie, jakby roślina zjadła całą porcję ziemi aż widać tylko coś w rodzaju spaghetti z korzeni – czas na wiosenne przesadzanie. Nie jest to czynność trudna, ani skomplikowana. Wystarczy zarezerwować na nią 1 dzień, a wcześniej przygotować ekwipunek. I pamiętać o podstawowej zasadzie – sadzimy korzeniami do dołu.

Od czego zacząć? Określmy cechy rośliny:

1. G a t u n e k

Pomocna będzie etykietka, zamieszczana przy roślinie, katalogi lub porada Ogrodnika. W większości przypadków wystarczająca wiedza do przesadzania dotyczy choćby grupy roślin np. paprocie, sukulenty, palmy. Na tej podstawie dobierzemy typ podłoża, drenażu i formę nowej donicy.

wiosenne przesadzanie instrukcja sukulenty paprociePaprocie nie lubią przesadzania, dobrze czują się w ciasnych doniczkach.

2. W i e k 

Większość roślin przesadzamy co 2-3 lata. Młode rośliny, np. szczególnie intensywnie rosnące dieffenbachie, cibory czy fikusy przesadza się częściej – co roku. Starsze coraz rzadziej, a czasem wcale, ponieważ może się to dla nich źle skończyć. Jeśli ich korzenie widoczne są na wierzchu donicy, przysypmy je świeżą warstwą podłoża.

wiosenne przesadzanie instrukcja sukulentySukulenty przesadzamy w razie konieczności i zawsze do niewiele większej doniczki.

Ważne: Nigdy nie przesadzajmy roślin w fazie kwitnienia czy owocowania.

3. Typ korzeni

Niektóre gatunki jak np. widliczki, azalie, sukulenty mają płytki system korzeniowy. W trakcie ich przesadzania staramy się nie naruszyć bryły, zatem nie otrzepujemy ziemi.

wiosenne przesadzanie roślin doniczkowych instrukcja palmyWiększość palm wykształca głęboki korzeń palowy, zatem dobierzmy donicę nie tyle szerszą, co głębszą.

Czasem słyszymy, jak na widok paproci czy monstery ktoś użala się nad nią, że „biedulka ma korzenie na wierzchu!”. Są to korzenie powietrzne, które wolą znajdować się nad ziemią, bowiem służą do wychwytywania wilgoci z powietrza. Wciskanie ich do ziemi lub usuwanie (!) jest niedozwolone!


Lista zakupów:

  • drenaż (keramzyt, żwir)
  • podłoże
  • donica o 1-2 numery większa od poprzedniej
  • podstawka, jeżeli donica ma odpływ (lepiej jednak zdecydować się na estetyczne donice z podwójnym dnem).

Instrukcja przesadzania:

1. Dzień wcześniej rośliny przygotowane do przesadzenia podlewamy, by łatwiej je wyjąć.

2. Na dno nowej doniczki wsypujemy ok. 2cm warstwę drenażu i przykrywamy świeżą porcją ziemi (kilka cm).

3. Delikatnie przytrzymujemy roślinę i wyjmujemy ją z poprzedniego pojemnika, poprzez odwórcenie na bok lub do góry dnem. Zbyt zagęszczone korzenie luzujemy patyczkiem. Martwe, butwiejące, pozwijane na dnie korzenie można lekko przyciąć.

4. Umieszczamy roślinę w nowym pojemniku kilka cm poniżej krawędzi, przytrzymujemy i obsypujemy nową ziemią, ugniatając z wyczuciem.

5. Podlewamy mocno zaraz po przesadzeniu i ustawiamy z dala od mocnego światła słońca.


 Już za tydzień koszyki pełne wiosny i wielkanocnych akcentów.