WIELKANOCNE TRADYCJE.


WIELKANOCNEPOMYSŁY


Najweselsze Święto przypada nie bez przypadku wiosenną porą. Dajmy upust radości i nie ograniczajmy się tylko do udekorowania pisanek w piątkowy wieczór. Natnijmy świeżego bukszpanu, brzozowych witek i wierzbowych bazi, udekorujmy mieszkanie tak, by było pełnym życia, wiosennym ogrodem. Warto bliżej przyjrzeć się tym roślinom i poszperać na strychu pamięci za pierwszymi wielkanocnymi wspomieniami.

Bazując na wiedzy bliskich, a także regularnie odwiedzających nas Ogrodników, zgromadziliśmy informacje o 5 trochę zapomnianych wielkanocnych, polskich tradycjach, które chcemy przypomnieć:

Ogród Łobzów Blog_wielkanocne pomysły wielkanoc Kraków tradycjepolskie

1. wielkanocny pająk

Piękna, ażurowa konstrukcja ze słomek i bibuły zawisa w okresie wielkanocnym pod sufitem, by chronić domowników i przynosić szczęście. Wykonanie jej jest pracochłonne, a zatem przynosi wiele radości i satysfakcji a także mobilizuje całą rodzinę do współpracy.

2. p a l e m k i

Poświecone palemki chowa się np. za obraz, by chroniły dom od…gromów. Również tych metaforycznych, jak nagłe wypadki czy choroby. Prawdziwe palmy wielkanocne plecie się z roślin nadrzecznych, ponieważ tam przyroda odradza się najszybciej – z wierzbowych bazi, trzcin i traw, Po poświęceniu służą do…smagania się na szczęście, a „oprawca” wykrzykuje usprawiedliwienie: „“Nie ja biję, palma bije, za tydzień wielki dzień, na 6 noc – Wielkanoc!”. Palmą okłada się też (symbolicznie!) domowe zwierzęta, by nie chorowały przez cały rok.

3. hałasowanie w Wielki Czwartek

By przegonić Wielki Post w czwartek chłopcy biegali po okolicy z kołatkami, robiąc z pomocą rozradowanych tym faktem dzieci, całkiem spory raban.

4. piątkowa k ą p i el

W czasie Wielkiego Postu nie tylko zagryzano śledzikiem postny żur, popijając to wodą z…czosnkiem, ale także nie myto się. Wielka kąpiel dozwolona była dopiero w Wielki Piątek, a zaczynała się od zbiorowego wejścia do okolicznej rzeki lub strumienia, w której obowiązkowo uczestniczyła także lokalna głowa kościoła. Zatem by tradycji stało się za dość może nie wskakujmy do Wisły, ale wyszorujmy się dokładnie (nawet za uszami!).

5. palenie leszczyny

W Wielką Sobotę podsycano ogień w palenisku, wrzucając do niego pędy leszczyny, a tak uzyskanym popiołem posypywano pola, by zapewnic obfite plony.

Pamiętajmy, by naszykować wszystko do piątku, bowiem w sobotę wszelakie gotowanie i sprzątanie jest zabronione. Zabrońmy sobie sami, po to, by naprawdę odczuć odświętny charakter Wielkiej Nocy i poświęcić uwagę najbliższym. Zapraszamy również, by wcześniej przykicać do Ogrodu Łobzów i zobaczyć, jak przygotowujemy się do Wielkiej Nocy. Białe i pastelowe koszyczki wypełniliśmy aż po brzegi barwną wiosną:

Ogród Łobzów Blog_wielkanocne pomysły wielkanoc Kraków tradycje polskie Ogród Łobzów Blog_wielkanocne pomysły wielkanoc Kraków tradycjepolskie


Więcej wielkanocnych inspiracji:
wielkanocny koszykWIELKANOCNE INSPIRACJE