# UROKI LISTOPADA.


Ogród Łobzów Blog_uroki listopada ladanum ambra lukrecja oczar kraków


Listopad wymyślony został na zapas. Tak, żeby zaraz po szkolnym wrześniu i orzechowym październiku móc jeszcze złapać oddech, zanim ulegnie zmrożeniu przez grudniowe podmuchy. Większości z nas ten miesiąc szybko umyka. W tym roku obiecajmy sobie, że dostrzeżemy wszystkie uroki listopada: popatrzymy przez okno na spadające z jesiona złote liście, w drodze do apteki uzbieramy liściasty bukiet i kilka ostatnich kasztanów.

I jeszcze spróbujemy paru nowych rzeczy np. lukrecji… (W końcu cała Skandynawia nie może się mylić, zjadając tony tego rarytasu! A może tu nie chodzi o smak?).


Smak:Ogród Łobzów Blog_uroki listopada ladanum ambra lukrecja oczar kraków

Surowcem jest korzeń rośliny z rodziny Motylkowatych. Słodka lukrecja cieszy się powodzeniem w krajach skandynawskich. I głównie tam, ponieważ większość dzieci, kiedy dostaną w prezencie paczkę czarnych żelków, ogarnia równie czarna rozpacz. Specyficzny smak lukrecji można jednak z wiekiem przeboleć, powtarzając sobie w głowie jej zalety:

 • pomaga w pozbyciu się uciążliwego kaszlu
 • hamuje łysienie i wzmacnia włosy
 • wspomaga trawienie
 • stymuluje układ immunologiczny
 • ma działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybowe
 • działa moczopędnie i przeciwobrzękowo (stąd Szwedki o poranku nie miewają opuchniętych oczu)
 • u kobiet karmiących sprzyja produkcji mleka i poprawia nastrój.

Ogród Łobzów Blog_uroki listopada ladanum ambra lukrecja oczar krakówUrocze Skandynawki zawdzięczają wiele ze swej urody regularnemu przyjmowaniu lukrecji.


Zapach:

Ogród Łobzów Blog_uroki listopada ladanum ambra lukrecja oczar kraków

Ambra to aromat równie cenny co mirra i złoto. O ile można wycenić życie kaszalota, bowiem taki jest koszt pozyskiwania tego surowca. Miejmy nadzieję, że jeśli czytamy w nutach naszych perfum lub kadzideł „ambra” – w rzeczywistości jest to ladanum – roślinny olejek o zbliżonym aromacie, pozyskiwany m.in. na Cyprze z kilku gatunków czystka, zwanego skalną różą. Zarówno ze względów humanitarnych co ekonomicznych ten substytut ma same zalety.

Ogród Łobzów Blog_uroki listopada ladanum ambra lukrecja oczar krakówŻywicę ladanum kiedyś wyczesywało się z sierści kóz i owiec przegonionych przez zarośla skalnych róż.


Kwiat:

Ogród Łobzów Blog_Aster

Gwiezdne kwiaty astrów (wg starogreckiego asteri = gwiazda) utrzymują się do przymrozków, a nawet wtedy oszronione długo nie tracą fasonu i barwy.

Ogród Łobzów Blog_astry marcinki krakówNiezbędnik każdego sielskiego, sentymentalnego ogrodu, choćby tego balkonowego. 


Kalendarz biodynamiczny na listopad:

Ogród Łobzów Blog_uroki listopada ladanum ambra lukrecja oczar kraków

Najkorzystniejsze dni listopada dla:

 • siania, sadzenia i przesadzania: 1-3, 6-12, 16-28, 30.11
 • podlewania: 1, 9-10, 17-18, 26-28.11
 • nawożenia: 14.11
 • plewienia: 6-8, 21-23.11

Ale co tu sadzić, co tu siać w listopadzie? Proszę zaznaczyć kolorowymi flamastrami dni w kalendarzu, a my już niedługo podpowiemy, co każdy Ogrodnik może sobie jeszcze w listopadzie pokombinować.

Nie podlewajmy roślin 15, 24 i 25.11, ponieważ grozi to pojawieniem się na roślinach pleśni.