TULIPANOWA GORĄCZKA.


tulipanowa goraczka tulipmania


Ciepło, ciepło coraz cieplej! Na policzkach rumieniec, na skroniach rosa – to znak, że zbliża się wspaniała, ogrodnicza przypadłość – wiosenna, tulipanowa gorączka. Dziś dla wszystkich wielbicieli tych wyjątkowych kwiatów – którzy mają nawet swoje specjalne miano – Tulipomaniacy – przygotowaliśmy 10 ciekawostek.

1. Elvis i Ronaldo

Hodowlę tulipanów oficjalnie zaczęto w X w. od 14 dzikich gatunków. Obecnie usystematyzowano ich ok. 120, plus 15 tysięcy kultywarów, wśród których występują odmiany dedykowane Copernicusowi, Elvisowi Presleyowi, Antonio Vivaldiemu, Krzysztofowi Pendereckiemu czy piłkarzowi – Ronaldo. W tulipanowej formie w ogrodzie zakwita ‚Ferrari’, a splendoru dodaje ‚Dior’ w modnym, nasyconym różu.

bwtulip

2. 40o

Tulipany w stanie naturalnym występują głównie na wysokości 40o równoleżnika półkuli północnej. Obszary występowania obejmują rejony, gdzie wiosna jest długa i chłodna, a lato suche. Obecnie występują od Japonii przez Himalaje i Azję Mniejszą po Północną Afrykę, na stepach i łąkach, na brzegach Jeziora Kaspijskiego i w górskich dolinach. W stanie dzikim spotkamy je w Grecji, a nawet na Ukrainie.

3. Kto pierwszy uprawiał tulipany?

W swoich ogrodach uprawiali je ponad 10 wieków temu Persowie. Sąsiedzkie Imperium Osmańskie słynęło z zamiłowania do tulipanów – według zapisków w 1574 roku sułtan Selim II nakazuje sprowadzić do swoich ogrodów 50 000 cebulek tulipanów z Syrii.  Miłość do tych kwiatów najwidoczniej rozkwitła, bowiem wkrótce ów sułtan do ogrodu Topkapı Sarayı w Instanbule zamawia już 300 000 Kefa Lale /Tulipa schrenkii/…

4.  Tulpan – turban?

W formie „tulipa” określenie pierwszy raz pojawia się w XVI w. w „Tureckich Listach” ambasadora cesarstwa austriackiego – Ogiera Ghiselin de Busbecqa, przebywającego na dworze  Konstantynopolu. Teorie powstania owego słowa są różne. Najpopularniejsza z nich wywodzi nazwę od zniekształcenia słowa „turban„, nawiązującego do formy kwiatu (mieszkańcy Imperium Ottomańskiego lubili ozdabiać turbany tulipanami). Perskie słowo, oznaczające turban brzmi: „delband„, co przy wielokrotnych przekręcaniach mogło z czasem stać się tulipanem. Podobne brzmi również słowo „tülbend”, jak nazywano w czasach sulejmanów muślin.

5. Pierwsza cebulka.

Do dziś nie wiadomo kto przywiózł do Europy pierwszą cebulkę tulipana. Podejrzany jest oczywiście ambasador de Busbeq, zachwycający się kwiatami Sulejmana Wspaniałego w 1554, jednak nie są to informacje potwierdzone. Faktem pozostaje, że 5 lat później pojawia się pierwsza wzmianka, iż słynny kwiat zdobi już augsburski ogród Heinricha Herwarta, a niedługo potem – wiedeńskie rabaty.

6. Epidemia i złodzieje.

Zarzewiem „tulipanowej gorączki” stały się wiedeńskie ogrody imperialne nie tyle za sprawą samego Carolusa Clusiusa, ochoczo hodującego nowe odmiany (odporne na niskie temperatury), co z powodu 100 skradzionych mu cebulek. Rozniosły się po Europie Zachodniej, by w Nederlandach wywołać u „zarażonych” stany maniakalne.

tu

7. Cebulka za…kamienicę.

W Amsterdamie za cebulkę tulipana w XVI w. kupilibyśmy: masło, 80 tłustych wieprzków, kamienicę a nawet całą wioskę. Porażone wirusem TBV cebulki stanowiły najdroższe okazy (np. sławetny Semper Augustus).

8. Zabawa w ciepło-zimno.

Kwiaty tulipanów wskutek zjawiska tzw. termonastii w wysokiej temperaturze mogą zwiększyć swoje gabaryty nawet o 100%.  Co ciekawe, kwiaty otwierają się, gdy temperatura otoczenia osiągnie 15oC, a zamykają, gdy spada poniżej 12oC. Idealny wiosenny termometr – tulipany otwarte – nie zakładam szalika!

9. Nasiona.

Tulipany można rozmnażać także przez nasiona, które łatwo wschodzą. W ten sposób otrzymamy kwiaty zgoła odmienne od rośliny „rodzica”. Pamiętajmy: zawiązanie nasion „wysysa” cebulkę.

10. Tulipanolandia.

Wszystkich Tulipomaniaków zachęcamy do wycieczki do mekki tulipanów, czyli do Keukenhoff (Holandia), gdzie co roku na ponad 30 hektarach zakwita ponad 7 milionów tych kwiatów!

tulip


Podobne tematy:

KWIATYZOLTE dmkweirWIOSENNY BALKON