TRUDNE ROŚLINY.


Ogród Łobzów_trudne rośliny doniczkowe blog ogrodniczy miejski ogrodnik Autor: Corinna Frączek Zyska


Nie ma co ukrywać – są rozpieszczone i kapryśne. Z parapetu niemal słychać marudzenie „Światło nie takie, raz za dużo raz za mało, nawozy za mocne i nie takie jak lubię. I dlaczego to powietrze jest takie suche?? Przecież to szkodzi mojej kutikuli!”. Na szczęście… (nieszczęście) narzekanie nie trwa długo, bo najdłużej po miesiącu „lebioda” pada.

Kuszą urokiem. Cali w zachwytach biegniemy do kasy, by w domu odkryć, że już coś mizerniej wygląda. Łudzimy się, że się podniesie, przyjmie, zaklimatyzuje. Bez małego wysiłku z naszej strony sama tego nie zrobi.

Ogród Łobzów_trudne rośliny doniczkowe blog ogrodniczy miejski ogrodnik Autor: Corinna Frączek Zyska

Przed nabyciem wymagającej rośliny warto dowiedzieć się, jak sprostać jej wymaganiom:

1. F i t t o n i a

Najlepiej od razu przykryć ją szklanym kloszem lub posadzić w wielkim słoju po 3 sztuki. Jest niezwykle wrażliwa na suche powietrze i spadek temperatury (optimum 21oC) i już w ciągu jednego dnia może zacząć tracić liście. Szkodzi im też nadmiar światła (ustawiamy w pobliżu północnego okna). Płytki system korzeniowy pozwala uprawiać ją w niewielkich pojemnikach, lecz gdy podłoże przeschnie – fittonia zamiera. Nawozimy co 2 tygodnie połową dawki nawozowej do roślin zielonych.

2.  F l e b o d i u m złociste

Przy niedoborze wody brązowieje, przy nadmiarze kłącze szybko zamiera zrzucając liście u nasady. Lokujemy w pobliżu okna północnego, doniczkę ustawiamy na kamykach, które regularnie nawilżamy odstaną, miękką wodą. Nawozimy nie częściej niż 2 razy w roku: raz wiosną i raz latem bardzo rozcieńczoną dawką nawozu dla paproci.

Dobra wiadomość: gdy odchowamy rozkapryszonego malucha, z czasem nabierze sił i odporności, zmieni się nawet kształt jego liści!

3. C y t r y n a   w tym odmiany karłowe C. microcarpa i skierniewicka C. limon ‚Ponderosa’

Latem uprawiamy w orangerii lub oknie zachodnim, południowym. Jeśli wystawiamy cytrynę na taras, należy strzec jej przed atakiem przędziorków. Zimą na wystawie wschodniej pilnujemy, by temperatura nie podniosła się powyżej 15oC – wtedy zaczną opadać liście.

Podlewamy z wyczuciem – ani za dużo – liście żółkną, ani za mało – liście matowieją. Matowienie liści również oznacza zbyt suche powietrze lub niedopuszczalne wręcz zraszanie twardą wodą ( o zgrozo!).

Nawozimy dużo. Od wiosny do lata raz w tygodniu krowieńcem w stosunku 1:6. Młode rośliny przesadzamy co rok.

4.  S p a r m a n i a   afrykańska 

Jest nietowarzyska – nie lubi stać w sąsiedztwie innych roślin. Gdy jest zbyt ciepło lub zbyt ciemno zrzuca liście. Gdy nastąpi ich duży ubytek, umiejętnie przycinamy pędy, by odbiła. Stawiamy przy oknie wschodnim, południowo-wschodnim. Wymagana zimą tempetarura: nie wyższa niż 5-10oC.

Póki kwitnie (do VIII) polewamy obficie, lecz nie dopuszczamy do zalewania bryły korzeniowej. Przesadzamy co 2 lata.

5. S y n g o n i u m 

Najlepiej uprawiać ją w trybie hydroponicznym – wymaga wysokiej wilgotności powietrza i podlewania 3 razy w tygodniu. Potrzebuje stanowiska pełnego rozproszonego światła.

Ogród Łobzów_trudne rośliny doniczkowe blog ogrodniczy miejski ogrodnik Autor: Corinna Frączek Zyska trudneroslinyekwipunek

A z jakimi wymagającymi roślinami zmierzyli się nasi Czytelnicy? A może mają Państwo swoje sposoby na trudne przypadki?


Podobne tematy:

uprawapokojowaEGZOTYCZNY SADpulapka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *