1

TRAWY OZDOBNE.


Podziel się!

15/07/2015

Rak/Woda/Liść


Kiedyś trawa mogła być ozdobna tylko w roli trawnika. Jeśli pojawiała się na rabacie to w roli uporczywego chwastu. Tymczasem w miarę rozwoju nowych trendów w projektowaniu ogrodów trawy zaczynają pełnić nowe role i nabierają coraz większego znaczenia.

W terminie ‚trawy ozdobne’ wskutek pewnych uogólnień znalazły się również m.in.:

 • trzciny
 • turzyce
 • kosmatki
 • bambusy
 • tataraki
 • sity

Ogród Łobzów Blog_ trawy ozdobne ophiopogon czarna trawa kraków trawy ozdobne Autor: Corinna Frączek

W całym tym botanicznym zamieszaniu nawet konwalnik / Ophipogon planiscapus ‚Niger’ /zyskał miano czarne ‚trawy’. Typ ulistnienia jest bowiem typowy dla kladu jednoliściennych: równowąskie, długie, o równoległym unerwieniu (głównie płaskie, u turzyc o trójkątnym przekroju). Liście traw i ich pokrój zadecydowały o ich rosnącym powodzeniu.

Ogród Łobzów Blog_kraków trawy ozdobne turzyca bronco ogród łobzów Turzyca ‚Bronco’ w słońcu mieni się odcieniami miedzi i złota

W zależności od wysokości trawy mogą pełnić rolę:

 • żywopłotu (np. z miskantów / Miscanthus sp. /czy lasecznicy trzcinowatej / Arundo donax /)
 • soliterów (pojedyńczych nasadzeń o dużych walorach dekoracyjnych np. trawy pampasowe)
 • tła dla innych roślin (miskanty, bambusy, wydmuchrzyce)
 • wypełniaczy na rabatach (słonecznych: ostnica / Stipa sp. /; półcienistych: kostrzewa / Festuca sp. /; cienistych: turzyce / Carex sp. /, kosmatki /Luzula sp. /)

Ogród Łobzów Blog_ kraków trawy ozdobne turzyca bronco ogród łobzów tarasy miejski ogrodnik balkonowy ogrodnik Autor: Corinna Frączek

Wprowadzenie traw do ogrodu, na taras czy choćby w nasadzeniu do pojemników sprawi, że całość kompozycji nabierze ‚powietrza’, stanie się ona lżejsza. W zależności od towarzyszy i najbliższego otoczenia trawy dają swobodę nawiązań do stylu modernistycznego, japońskiego czy sielskiego, romatycznego a nawet rustykalnego.

 Ogród Łobzów Blog_kraków trawy ozdobne turzyca bronco ogród łobzów tarasy miejski ogrodnik balkonowy Autor: Corinna Frączek

W stylu nowoczesnym warto wykorzystać walor kolorystyczny liści:

 • stalowoszary czy srebrny u kostrzewy sinej czy większej: wydmuchrzysy piaskowej;
 • purpurowe liście u rozplenicy ‚Purple Majesty’ (zdjęcie poniżej)
 • paskowane: białe podłużne pasy rajgrasu ‚Variegatum’ lub poprzeczne żółte miskantu ‚Zebrina’.

Ogród Łobzów Blog_ kraków trawy ozdobne turzyca ogród łobzów kostrzewa Autor: Corinna Frączek miejski ogrodnik balkonowy

 Ogród łobzów Blog_miejski ogrodnik balkonowy kraków trawy ozdobne turzyca bronco ogród łobzów rozplenica 'Red Baron'

W ogrodach japońskich nie może zabraknąć rozplenicy japońskiej, bambusów i miskantów.

W stylu sielskim by rabatę zamienić w łąkę, można dosadzić kępy śmiałka / Deschampsia caespitosa / lub ostnicy, zwanej rówież „niedźwiedzim futrem”. Stipa oraz owies wiecznie zielony / Helictotrichon sempervirens /również świetnie nadaje się do tworzenia bardzo modnych, naturalistycznych ogrodów w stylu preriowym. Do półcienistych ogrodów leśnych polecamy turzyce i kosmatki.

W sąsiedztwie zbiorników wodnych oprócz tataraków i irysów warto umieścić takie gatunki jak manna mielec / Glyceria maxima /, trzęślica modra i sit / Juncus effusus /. W Ogrodzie Łobzów dostępna jest ‚pokręcona’ odmiana situ, która doda trochę humoru każdej kompozycji. Będzie on równie zadowolony z miejsca w gruncie, jak i w donicy.


Więcej informacji o uprawie traw w pojemnikach >>>

Comments 1

 1. Ciekawy artykuł. Praktyczne porady. A do koszenia zwykłych traw polecam kosiarki z silnikiem Subaru do wykorzystania w ekstremalnych warunkach i dla najbardziej wymagających użytkowników. Wykonany w technologii OHC z wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy i napędzanym łańcuchem.

Dodaj komentarz