ŚWIERKI MINI I MAXI.

Jakże zdziwiony musiał być ów pierwszy świerk, którego dawno dawno temu, lśniącą siekierą ścięto zimową porą i zatargano pod dach. Tam wystrojono w bibułki, śpiewano pieśni i zerkano na niego w podziwie. Przestał być leśnym, dzikim drzewem i zyskał  swoiste miano "choinki". W obrębie rodzaju Picea znajdziemy wiele  gatunków i odmian - olbrzymów i miniatur.

ŚWIERKOWE OLBRZYMY

W Białowieskiej Puszczy rośnie jeszcze 55 metrowy świerk – mierzy tyle, co krakowski budynek Biprostalu. Obwód pnia tego potężnego drzewa to niemal półtora metra, zatem ledwo, ledwo daje się objąć. Z resztą świerki zbędnych czułości nie lubią, a przytulanie do nich kończy się przeważnie pokłuciem i umorusaniem żywicą.

A mimo to najpopularniejszym ogrodowym świerkiem w naszym kraju jest właśnie świerk kłujący (Picea pungens) – jego igły są wyjątkowo ostre (za to szyszki w ramach rekompensaty – miękkie, szeleszczące). Niestety sadząc świerki w ogrodzie większość nie uwzględniła ich docelowych gabarytów, ani faktu, że gęste gałęzie sięgają aż do ziemi, dlatego nie da się pod nimi posadzić krzewów czy kwiatów.

Ciekawe odmiany świerka kłującego o nieco mniejszych gabarytach niż forma wyjściowa to:

  • ‚Koster’ – bardziej zwarty o intensywnie wybarwionym igliwiu
  • ‚Hoopsii’ – dorasta do 15m tworząc regularny stożek
  • ”Oldenburg’ – o dłuższych, niemal niebieskich igłach.

Na terenie Serbii iglaste lasy tworzy serbski świerk (P. omorika). Z tamtych terenów zawitał do nas na północ i pojawia się w ogrodach coraz częściej ze względu na smukłą, wąską koronę, po której łatwo zsuwa się śnieg. Szybko dorasta do 15m wysokości przy ledwie kilku metrowej średnicy korony – idealny gatunek szpalerowy.

A nasze rodzime świerki? Rzadko rosną w ogrodach. Najczęściej spotkamy jego dziwaczną odmianę ‚Virgata’ o wężowatych, zwisających pędach. Sprawiają, że drzewo wygląda, jakby ktoś przebrał się za świerk… Więcej uroku ma wąskostożkowa, 10m odmiana ‚Cupressina’.

Podobne gabaryty 8-10m osiąga wolnorosnący świerk Brewera. Tworzy rozłożyste, malownicze korony o lekko zwisających gałęziach.

ŚWIERKOWE MINIATURY

To bardzo ciekawe, że z 30 metrowego gatunku hodowcom udało się uzyskać miniaturowe drzewka. Metrowe odmiany świerków sadzone są na skalnych rabatach a także w pojemnikach na tarasie. A świąteczną porą niektóre z nich np. świerk biały ‚Conica’ święci triumfy w roli stożkowatej, bajkowej choinki. Ciekawostka: Drzewko to potrzebuje 10 lat by dorosnąć do wysokości zaledwie 1 metra.

Małe odmiany cieszą się dużą popularnością.

1. stożkowate

świerk biały ‚Conica’; o niebieskawej igle ‚Blue Wonder’, ‚Sanders Blue’; żółtych igłach u młodych sadzonek ‚Daisy’s White’, ‚Rainbow White’.

2. szerokie

  • świerk pospolity ‚Barryi’ rośnie gęsto i powoli do wysokości 2metrów, stopniowo zmieniając zarys korony;
  • świerk serbski ‚Nana’ o szerokokulistym pokroju
  • świerk pospolity ‚Procumbens’ o pokroju tak szerokim, że uznać go można za odmianę płożącą.

3. kuliste

Te uzyskuje się z pędów, zwanych „czarcimi miotłami”. Warte uwagi odmiany to:

  • ś. pospolity ‚Nidiformis’ i ‚Little Gem’
  • ś. czarny ”Nana’
  • ś. biały ‚Alberta Globe’ i ‚Echinformis’.

Wszystkie świerki są odporne na mróz, jednak potrzebują dużo światła. Ocienione partie drzewa z czasem zaczną łysieć. Warto o tym pamiętać, wybierając dla nich miejsce w ogrodzie.

Dodaj komentarz