SUPLEMENTY GLEBOWE.


suplementy glebowe


Wiosna w pełni, wszyscy rwą się do sadzenia i przesadzania. Przy tej okazji często radzimy zastosować suplementy podłóż i np. na dno wsypać keramzyt. Gdy pada jeszcze tajemnicze hasło „perlit” lub „wermikulit”, na twarzach naszych Miejskich Ogrodników pojawia się wyraz głębokiej konsternacji. Zatem dziś wyjaśniamy, co kryje się pod tymi nazwami i jakie ma właściwości.

suplementyglebowe1

PIASEK

Kwarcowe ziarno dodawane jest w celu rozluźnienia zbyt ciężkiego podłoża. Ułatwia przesychanie np. zwartych gleb gliniastych, co ogranicza tzw. stanie wody, a co za tym idzie: zagniwanie korzeni i rozwój bakterii gnilnych.

STYROPIAN

Sztuczne, lecz lżejsze od piasku granulki, rozluźniają strukturę gleby. Pełnią funkcję średniej frakcji – obojętny chemicznie, nie absorbujący wody ani nie zwiększający ciężaru.

PERLIT

To lekki, porowaty kwarcowy minerał w formie granulek wielkości ok. 5mm, obojętny chemicznie i sterylny. Nie dociąża podłoża, a dzięki właściwościom akumulującym poprawia jego pojemność wodną. Należy uważać na 2 kwestie:

1. Perlit to idealne podłoże dla młodych roślin i sadzonek – duże napowietrzenie sprzyja rozwojowi korzeni, a gromadzona wilgoć jest im oddawana systematycznie. WAŻNE: dodając perlitu do podłoża nie przekraczajmy proporcji – maksymalna ilość perlitu w stosunku do całej objętości pojemnika to 1/3.

2. Jeśli przesadzamy starszą roślinę do dużo większego pojemnika z zamiarem nie przesadzania jej przez kilka kolejnych lat, lepiej zrezygnować z perlitu. Z czasem zacznie akumulować zbyt wiele wody, pogarszając właściwości fizyko-chemiczne gleby.

KERAMZYT (Hydroton)

To wypalona w temperaturze 1100 oC glina ilasta. Przybiera formę ceglastych granulek o wielkości 0,5-2cm o szarym porowatym wnętrzu. Jest odporny na działanie mikroflory, obojętny chemicznie i o trwałej strukturze w niewielkim stopniu pochłaniającej wodę. Keramzyt wykorzystujemy na 3 sposoby:

  • sypiemy na dno doniczki w roli drenażu;
  • mieszamy z przedostatnią warstwą ziemi, by poprawić jej strukturę dla gatunków, naturalnie rosnących na żwirowatych podłożach np. sukulentów;
  • w roli ściółki, ograniczającej nadmierne odparowywanie wody lub w roli estetycznego przykrycia podłoża.

WERMIKULIT

Ten ilasty minerał powstaje np. przy wietrzeniu biotytu. Wermikulit nadaje się także do upraw hydroponicznych.  Ponadto złociste granulki:

  • rozluźniają i napowietrzają zbyt ciężkie podłoże
  • poprawiają lekkie, piaszczyste, poprzez zwiększenie zdolności do akumulacji wody i składników odżywczych.

Umieszczony na dnie doniczki zapewnia drenaż a zarazem akumuluje nadmiar wody, by oddać ją korzeniom, gdy podłoże nad nim zacznie przesychać.

PORADA: Suplementy glebowe przydają się także jako estetyczne rozwiązanie w przypadku, kiedy nasadzamy rośliny (np. sukulenty) w pojemnikach przeźroczystych tj. florarium.

suplementypodloz2


Podobne tematy:

rodzaje substratow glebowych