# STRASZAKI NA MUCHY.


Ogród Łobzów Blog_sposoby na muchy.


Znowu długi sierpniowy dzień przeciągnął się do rana. Tak przyjemnie siedziało się z przyjaciółmi na tarasie i liczyło spadające gwiazdy. Liczyliśmy, że odeśpimy rano. No cóż – mucha nie ma zegarka. Wpada o brzasku do pokoju, buczy, bzyczy i siada na nosie, skroni, policzku. Przykrywamy się kołdrą, ale wtedy robi się za gorąco. Odkrywamy ucho i za sekundę bzzzz! – mucha prawie wleciała nam do czaszki, gdybyśmy nie plasnęli się siarczyście w policzek.

Pora wstawać, piękny sierpniowy dzień już bzzzzzzzyczy. Uroki lata – napastliwe owady w roli głównej. Kiedy patrzymy na pyszne ciasto owocowe z kruszonką (które oblezione przez muchy kojarzy się z Afryką…) budzą się w człowieku niehumanitarne pomysły owadziej eksterminacji. Tylko, że owe aerozole, duszące owady, duszą i nas – jesteśmy po prostu więksi i nie jest to tak proste. Ale po psiknięciu przysłowiowym ‚muchozolem’ wielu z nas kręciło się w głowie, żołądku i płucach.

Zamiast zawieszać na żyrandolu mało estetyczne lepce – istne musze „obozy zagłady”, warto poznać naturalne sposoby na muchy:

1. Owadożerne rośliny

Ogród Łobzów Blog_sposoby na muchy.Żywe muchołapki wyglądają egzotycznie i bardziej estetycznie od lepców…

2. Mięta

Ogród Łobzów Blog_sposoby na muchy.Nasadźmy mięty w donicach na tarasie i w skrzynach na parapetach.

Zadziałają lepiej niż moskitiery. Kilka kropel olejku miętowego by pokropic futryny odgoni skrzydlatych intruzów.

3. Jabłko i goździk.

Weźmy dojrzałe jabłko (lub połówkę cytryny) i powbijajny w nie…goździki – ową aromatyczną kuchenną przyprawę, której zapach wielu kojarzy się z stomatologicznym gabinetem. Widocznie muchy też boją się dentysty, bo będą unikać tego rejonu w promieniu conajmniej 2 metrów.

4. Słoik i pens.

Wypełnijmy słoik do połowy wodą i wrzućmy do niego kilka miedzianych centów od wujka z Ameryki. Muchy odlecą w siną dal.

5. Laur.

Postawmy w oknie sypialni laurowe drzewko. Na półkach w kuchni rozłóżmy kilka liści. Ich zapach przegoni nie tylko muchy, ale i pojawiające się czasem spożywcze mole.

6. Lawenda.

Ogród Łobzów Blog_sposoby na muchy.

Kilka wiązek lawendy przy łóżku pomoże spokojnie zasnąć i się wyspać, choćby dlatego, że trzyma nachalne muchy z dala od nas.

7. Bazylia.

Ogród Łobzów Blog_sposoby na muchy.Doniczka z bazylią postawiona obok ciasta czy cukiernicy sprawi, że muchy stracą zainteresowanie nawet najbardziej kusząco lepkimi słodkościami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *