3

KWIATY NASA.


17/12/2014


KWIATY NASA


Rośliny mają niesamowite właściwości: lecznicze, budzące zachwyt swoją formą, barwą czy aromatem. Dziś opowiemy o kolejnych ich zaletach, jaką jest jedno z aspektów zjawiska fitoremediacji. Istnieją bowiem rośliny, które potrafią oczyszczać powietrze.

Nie tylko wzbogacać je w tlen, o czym uczyliśmy się już w szkole podstawowej. Niektóre z nich potrafią filtrować, kumulować lub neutralizować pyły i toksyny, których w naszym miejskim powietrzu jest…bardzo dużo.

Te czarne owce na mapie Krakowa (poniżej) wyglądają jak przynęta na Wawelskiego Smoka. Jest to Mapa Dymienia, na której umieszczane są aktywne kominy.

Rośliny filtrujące powietrze smok smog

Aplikacja Smok Smog wskazuje, że zanieczyszczenie powietrza w Krakowie przekracza normę [PM10 50 µg/m3].Rośliny filtrujące powietrze Kraków smog aplikacjaKrakowski alarm smogowy bije niemal codziennie poza miesiącami od maja do września. Dlaczego wtedy nie? Ponieważ:

 • nie jest konieczne ogrzewanie, a co za tym idzie palenie w piecach „czym popadnie”;
 • wielu mieszkańców przesiada się na rowery, co zmiejsza ruch samochodowy i emisję spalin;
 • w pełni rozwinięta masa zielona liści neutralizuje część pyłów w powietrzu.

Tymczasem za oknem dalej zima – drzewa śpią, a kominy wypluwają spaliny. Przemykamy z aut do sklepów, biur i domów, przekonani, że jeśli nie otworzymy okien, to Smok Smog nas nie dopadnie. No cóż. W domu też czają się potwory. Pod łóżkiem, w szafie. Wszędzie. Nie łapią co prawda za nogę, wystawioną nocą spod kołdry. Ale sprawiają, że boli nas głowa, miesiącami pokasłujemy, szczypią nas zaczerwienione oczy, swędzi skóra, spada apetyt i nastrój. Dopada nas SBS – Sick Building Syndrome.

Ale przecież spaliny zostały za oknem, za drzwiami. Cóż, część z nich wnika przez rozszczelnienie okien. Ale to ułamek % toksyn i pyłów, które unoszą się w powietrzu w naszych domach. Wykładziny, zasłony, malowane lub tapetowane ściany, impregnaty, kleje…niekończąca się lista. Uwalniające się z nich formaldehydy, azotany, toluen regularnie nas trują.

Jak sprawić, że dom będzie bezpieczną przystanią, gdzie nasz organizm będzie się mógł zregenerować? Gdzie będzie można zaczerpnąć oddechu – dosłownie?

Uzbroić dom w rośliny. O liście NASA opowiedzieliśmy częściowo we wpisie na OfficePlant o roślinach detoksykująch powietrze. Sprawa jest tak interesująca, że poza Dr Wolvertonem badaniami zajmuje się coraz więcej ośrodków na świecie, wzbogacając listę. Dziś na Blogu Ogrodu Łobzów prezentujemy gatunki, które poza swoimi biochemicznymi właściwościami cieszą także kwiatami.

Mamy zaszczyt przedstawić Państwu 7 „rycerzy” z kwiatem w herbie:

 1. Kalanchoe
 2. Spathiphyllum sp. /Skrzydłokwiat/
 3. Phalenopsis
 4. Anthurium
 5. Euphorbia pulcherrima /gwiazda betlejemska/
 6. Cyclamen persicum
 7. Gerbera jamesonii

Ogród Łobzów_rośliny filtrujące oczyszczające powietrze Kraków smog

Kolor kwiatu dobramy do wnętrza i upodobań. Gerberę czy poinsencję potraktujmy jako roślinę okolicznościową, a jej walory fitoremediacyjne – jako bonus. Większość z nich cechuje brak szczególnych wymagań odnośnie pielęgnacji. Skrzydłokwiat ma opinię rośliny „nie do zabicia”, jaka w przypadku rycerza jest nie lada atutem.


Comments 3

 1. Wolę kupić kopę roślin niż wstawiać do domu to pudło filipsa, które dziwnie wygląda i u kolegi hałasuje jak pralka.
  Tylko od czego zależy wydajność takich zielonych filtrów? Czy można ją jakoś zwiększyć dla 3 osobowej rodziny plus kot?

 2. Pingback: BŁĘDY W DOMOWEJ UPRAWIE ROŚLIN. - Ogród ŁobzówOgród Łobzów

 3. Pingback: KOSMICZNE ROŚLINY NASA – FILTRUJĄCE POWIETRZE. – Office Plant | Rośliny do biura

Dodaj komentarz