4

ŚLIMAKOODPORNY OGRÓD.


10/09/2015

Baran/Ogień/Owoc


Kiedy w ciągu jednej deszczowej nocy znika prawie cała zielona część naszego ogrodu fraza „ślimacze tempo” nabiera innego znaczenia… Żądni zemsty wpadamy do ogrodu uzbrojeni w wiadro, sól, widelec i rozglądamy się za winowajcami.

Przyjrzyjmy się, kto tak naprawdę powinien się znaleźć na naszej liście gończej, zanim wytrącimy zupełnie z równowagi i siebie i nasz ogród.

ŚLIMAKOODPORNY OGRÓD ślimaki bezskorupkowe/Stale wilgotne podłoże ułatwia przeżycie bezskorupkowym pomrowikom/

Najczęściej to one: pomrów wielki, pomrowik plamisty i ślinik luzytański. Bezskorupkowe ślimaki. W Polsce nie mają naturalnych stanowisk występowania. Są to tzw. gatunki inwazyjne, zawleczone. Nie trzeba było jednak siły ani szantażu. Dały się same zawlec po całej niemal Europie wraz z materiałem roślinnym po uprawach tunelowych ogrodniczych i rolniczych.

ŚLIMAKOODPORNY OGRÓD jaja pomrowika/Regularne wzruszanie wierzchniej warstwy gleby pomaga zwalczać ślimaki/

Mnożą się w tempie nawet 400 jaj z 1 osobnika rocznie. Są względnie wszystkożerne, w jadłospisie mają również padlinę i odchody, co przyczynia się do roznoszenia chorób niebezpiecznych dla zwierząt i ludzi.

W związku z faktem, że nie mają prawie żadnych naturalnych wrogów, a warunki ich występowania są coraz bardziej sprzyjające, od roku 1993 (kiedy to oficjalnie zanotowano ich pojawienie się w Polsce) ich liczba stale rośnie.

ŚLIMAKOODPORNY OGRÓD pomrowy/W upalny dzień poodwracajmy kamienie w ogrodzie i uporządkujmy cieniste zakątki/

Jeśli na zjedzoną w jeden wieczór funkię ‚Sum and Substance’ byliśmy jeszcze gotowi przymknąć oko to świadomość, że nasz pies może złapać nieprzyjemną chorobę (ledwo liznąwszy pomrowika) mobilizuje nas do działania. Od czego zacząć?

Sprawmy, by w naszym ogrodzie nie było im za dobrze. Co sprzyja rozwojowi ślimaków?

1. Wilgoć.

Nadmierne, codzienne podlewanie ogrodu to najlepszy sposób na wyhodowanie plagi ślimaków.  Suche nagrzane podłoże ogranicza przemieszczanie się i żer. Jeśli nawadnianie ogrodu jest absolutnie niezbędne, zdecydujmy się na nawadnianie ziemi rano, bezpośrednio pod roślinami, bez moczenia całej powierzchni wokoło (konewka, nawadnianie kropelkowe).

2. Cień.

ŚLIMAKOODPORNY OGRÓD/Ślimakom trudniej poruszać się po piasku, trocinach, igliwiu, żwirze czy skorupkach/ 

Prażące słońce potrafi wysuszyć i zabić sporą część jaj i młodocianych osobników – selekcja naturalna. By wzmocnić ten efekt również w cienistych częściach ogrodu, warto od czasu do czasu spulchnić wierzchnią warstwę gleby grabiami i motyczką.

3. Ulubione smakołyki.

Jeśli w naszym ogrodzie wystąpił zmasowany atak ślimaków, na jakiś czas zrezygnujmy z ich ulubionych „dań”:

 • nasturcja
 • aksamitka
 • lilie
 • cynie
 • prawoślazy ogrodowe.

ŚLIMAKOODPORNY OGRÓD/Pomrowy kochają funkie, poza odmianą ‚Francee’…/

Zamiast nich posadźmy w tym roku więcej zioł: cząber, szałwię, oregano, majeranek, hyzop, przywrotnik, macierzanki np. o cytrynowym aromacie ‚Lemon King’. Spróbujmy poprzez stworzenie ziołowych obwódek ocalić przed żarłocznymi ślimakami warzywniki i zagony z truskawkami.

4. Brak wrogów.

Ślimaki znajdują się w jadłospisie nie tylko Francuzów, ale również jeży, żab i ropuch, dzikich ptaków. Jednak te bezskorupkowe są ponoć gorzkie…i wcale nieapetyczne. Zostało ledwie kilku dzielnych Pożeraczy, a wśród nich nasz rodzimy winniczek. Zjada on jaja ślimaków bezskorupkowych, redukując ich populację.

ŚLIMAKOODPORNY OGRÓD/Znalazłszy winniczka, który rozpędził się na truskawki pamiętajmy, że jest pod Ochroną/

Zatem jeśli planujemy użycie granulek, skutecznie wabiących ślimaki a następnie powodujących ich masowe wymieranie poprzez wyśluzowanie, wieczorem przed wyrokiem przypomnijmy sobie rymowankę ” Ślimak, ślimak…”. Ocalmy w wiaderku kilka winniczków i wypuśćmy je, kiedy prawdziwi winowajcy zjedzą już całą dawkę Snacolu, Pełzakolu czy Glanzitu. 
Comments 4

 1. Robię porządek ze ślimakami bo dopiero teraz wypełzły na ogród całymi legionami.
  Czy są jakieś sposoby naturalne, by na przyszły rok nie było ich wcale?
  Kiedy jest najlepszy czas na atak?

 2. Ślimaki potrafią zrobić spustoszenie na działce, dobrze że z biegiem czasu możliwości w walce z nimi są coraz większe.

 3. Pingback: 5 SZKODNIKÓW ROŚLIN – Office Plant | Rośliny do biura

Dodaj komentarz