SKUTECZNE ODCHWASZCZANIE cz.I.


27/05/2015

Panna/Ziemia/Korzeń


Deszcz regularnie podlewa nasz ogród. O ile cieszą nas nabierające sił i pełnych kształtów krzewy i byliny, to widok nieszczęsnych „chwastów” niektórym śni się po nocach. A ślimaki z uporem maniaka zjadają liście kosaćców i host, zamiast przetrzebić gęstniejącą zieloną pokrywę z podagrycznika. Dziś podpowiemy, jak przeprowadzić skuteczne odchwaszczanie, by walka z niechcianymi w ogrodzie roślinami nie psuła nam humoru.

SKUTECZNE ODCHWASZCZANIE. - Ogród Łobzów

Na początek krótki wykład z metod agrotechnicznych. Zwalczanie chwastów można przeprowadzić chemicznie lub mechanicznie. Jaką metodę wybrać?

1. Odchwaszczanie chemiczne (z użyciem herbicydów) można zastosować w przypadku kiedy :

 • zachwaszczony obszar jest naprawdę spory;
 • występują chwasty uporczywe, ekspansywne i wieloletnie z głębokim systemem korzeniowym i dużą zdolnością do regeneracji nawet z niewielkich fragmentów kłącza, korzenia etc. np. perz, chrzan pospolity, nawłoć kanadyjska (wykopywanie wieloletniego korzenia chrzanu to zajęcie równie pracochłonne, jak kopanie studni…);
 • dostęp do nich jest utrudniony np. kiedy wyrastają w szczelinach między płytami chodnikowymi, kostką, krawężnikiem, a próby wyrwania zawsze kończą się tylko na urwaniu liści.

SKUTECZNE ODCHWASZCZANIE. - Ogród Łobzów
Wśród środków chwastobójczych warto przyjrzeć się tzw. herbicydom selektywnym, wybiórczym – stosowanym tylko do pewnej grupy roślin. Rośliny dzielimy na jedno- (m.in. trawy, perz) i dwuliścienne (mniszek lekarski, rdest, koniczyna i wiele innych).

SKUTECZNE ODCHWASZCZANIE. - Ogród Łobzów

Dzięki odpowiednio dobranemu składowi chemicznemu herbicyd zastosowany np. na trawniku, usunie wszystkie rośliny poza jednoliścienną trawą. W przypadku, kiedy na rabatę wciąż wsiewa się uporczywa trawa, a boimy się uszkodzić cenne byliny, można zastosować herbicyd do roślin jednoliściennych (usunie trawy, perz etc.).

UWAGA! Najczęstszy błąd to lanie herbicydem podłoża lub terenu po plewieniu.

Pamiętajmy:

 • aktywna substancja chemiczna jest wchłaniana przez zielone części rośliny!
 • nie usuwajmy wcześniej chwastów pobieżnie, nie urywajmy liści
 • starajmy się nanieść preparat równomiernie (możemy użyć do tego celu specjalnego mazacza).
 • większość herbicydów potrzebuje kilkunastogodzinnego czasu reakcji, w czasie którego nie może być zmyty przez wodę (sprawdźmy pogodę przed planowanym odchwaszczaniem, wyłączmy też zraszacze).

W przypadku oprysku wybierzmy taki dzień, by wiatr nie zniósł preparatu na drzewa i krzewy i ich nie uszkodził. Wyraźne zażółcenie liści i ich obumieranie zaczyna być widoczne po ok. tygodniu od zastosowania herbicydu. By mieć pewność, że chwast został wypalony aż po koniuszek korzenia odczekajmy ok. 2 tygodni od dnia oprysku.

SKUTECZNE ODCHWASZCZANIE. - Ogród Łobzów/Gumowe rękawice po zabiegu najlepiej od razu wyrzucić a dłonie dokładnie wymyć/

Herbicyd jest substancją o pewnej toksyczności. Zachowajmy ostrożność w jego stosowaniu:

 • dokładnie czytajmy instrukcję na opakowaniu
 • stosujmy jednorazowe rękawice i odzież ochronną (długi rękaw i nogawki, zabudowane obuwie)
 • na czas jego działania wycofajmy z ogrodu zwierzęta domowe i dzieci
 • jeśli sąsiadujemy z terenami naturalnymi (łąka, las, pasieka) lub ujęciami wody stosujmy herbicyd w ostateczności i nigdy na dużą skalę.

2. Dla osób nastawionych na ekologię i lubiących aktywne spędzanie czasu w ogrodzie polecamy metody mechaniczne.

Większe połacie odchwaszczane są tradycyjnie poprzez kilkukrotne zaoranie terenu w odstępach czasu, pozwalających na wyczerpanie się zapasów chwastów. Efekty są długotrwałe. Zabiegi najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną lub jesienią. Orka poprawia pulchność gleby, ułatwając wzrost nowoposadzonych roślin. Na średniej wielkości terenach można obejść się bez ciągnika. Wystarczy ręczna glebogryzarka oraz dokładny i wytrwały ogrodnik.

SKUTECZNE ODCHWASZCZANIE. - Ogród Łobzów/Usuwanie ręczne rozłogów perzu ze spulchnionej ziemii jest łatwe/

W przypadku chwastów o mocnych rozłogach (pokrzywa, perz, podagrycznik) pozostają nam widły i grabie.

Dla wielu ogrodników każdy spacer po ogrodzie zamienia się w regularne plewienie. Jest to bowiem najskuteczniejszy sposób. Jeśli nie mamy jak wykopać chwastu, urwijmy chociaż zawiązujące się nasiona, zanim się rozplenią.

Trzecią metodą, którą omówimy wkrótce, jest poznać „chwasty” lepiej i czerpać z nich korzyści.


Już za tydzień z okazji Dnia Dziecka podpowiemy, jak projektuje się ogrody dla dzieci!

 

Dodaj komentarz