SIANIE NASION.


Sianie nasion Ogród Łobzów

8/04/2015

Strzelec/Owoc/Ogień


„Siała baba jak, nie wiedziała jak.”

Ale na szczęście Ogród Łobzów i w tej kwesti doradzi. Dziś i jutro jest bowiem idealny czas na sianie nasion. Szczególnie roślin, które mają tendencję do „strzelania” w górę i szybkiego wzrostu np. fasole, groszek ( w tym pachnący ), słoneczniki, wszystkie trawy.

Ogród Łobzów Blog_sianie_nasion Kraków miejski ogrodnik

W jednej torebce nasion kryje się potencjał nawet 300 roślin. Jeśli mamy spory teren, który z roku na rok wciąż świeci pustkami lub jesteśmy po krakowsku uzdolnieni ekonomicznie – nic tylko siać. Oto kilka porad, jak zmaksymalizować efektywność uprawy roślin z nasion.


_DSF5497

Najlepiej byłoby mieć tzw. „zieloną rękę”. Jak nasze Profesjonalistki z Działu Produkcji, które zawsze osiągają 100% skuteczności przy tworzeniu rozsad. Ale wiedza, wynikająca z doświadczenia również okazuje się pomocna.


Z a s a d y    u p r a w y    z    n a s i o n .

1. Właściwa pora.

Na każdej torebce z nasionami podana jest optymalna pora wysiewu nasion. Warto się nią sugerować. Zgodnie z naturalnym rytmem wiosna jest porą, kiedy nasiona cechuje największa żywotność i potencjał. Wiąże się to ze sprzyjającymi warunkami środowiska, ale też z „botanicznym zegarem” komórkowym.

Pamiętajmy jednak, że jeśli przegapiliśmy marcowy wysiew, są gatunki, które wysiane później skiełkują i po prostu później zakwitną. A zarazem będą dłużej cieszyć oko . Szczególnie, że aktualne jesienne dni bywają bardziej słoneczne i zachęcające do przebywania na tarasie czy w ogrodzie niż te wiosenne…Zatem nic straconego.

Jakie „spóźnialskie” nasiona możemy siać nawet w trakcie sezonu?

 • kosmosy (onętki)
 • niecierpki
 • aksamitki
 • smagliczki
 • godecje

2. Żywe nasiona.

Sprawdzajmy daty ważności na opakowaniach. Nasiona cechuje tzw. żywotność. Maleje z upływem czasu lub w wyniku niekorzystnych warunków przechowywania. Istnieje zasada, że im mniejsze nasiona tym dłużej zachowują zdolność kiełkowania. Zatem mak czy godecję można przechowywać 2-3 zimy, natomiast nasturcję lepiej wysiać z zeszłorocznych nasion. (Jak zawsze są wyjątki, np. nasiona lotosu, które potrafią wykiełkować nawet po tysiącu lat!)

Sianie nasion Ogród Łobzów

Jak sprawdzamy, czy nasiona żyją? Można to zrobić, zanim wsadzimy je do ziemi i zakładać się z sąsiadem o głowę słonecznika, czy ów wzejdzie czy nie wzejdzie. Wsypmy nasiona do…szklanki z wodą i zamieszajmy. Nasiona, które przez kilka godzin opadną na dno są z pewnością żywe. Te dryfujące na powierzchni niestety straciły już swój potencjał.

3. Podłoże.

Część roślin wysiewać można bezpośrednio do gruntu. Pozostałe uprawiamy na rozsadnikach lub w tymczasowych doniczkach. _DSF5501

Podłoże dla siewek musi spełniać kilka warunków:

 • nie może być zbyt mocno nawożone. Nawozy mogą spalić siewki lub sprawić, że zaczną wyrastać zbyt szybko a rośliny staną się wiotkie i kapryśne.
 • siejmy najlepiej w mieszankę piasku i torfu lub w specjalne podłoże pod rozsadę np. warzyw.
 • delikatne korzenie siewki będą miały łatwiej w luźnym lekkim podłożu z dodatkiem perlitu lub kulek steropianu.

4. Światło.

Siewki potrzebują dużo światła, ale chrońmy je przed bezpośrednim, wysuszającym działaniem promieni. Nigdy nie zraszajmy liści, by ustrzec liście przez poparzeniami.

5. Ciepło.

Wiele reakcji chemicznych przyspiesza, kiedy temperatura jest wyższa. Tak jest również z kiełkowaniem. Pamiętajmy, że nie chodzi o upalne, rozgrzane powietrze, ale o lekko cieplejszą glebę, w którekj mogą rozwijać się korzenie i w której „kwitnie” życie mikroflory, sprzyjającej zdrowemu wzrostowi nowych roślin. Jak „podgrzać” atmosferę podłoża?

 • szklarnia – nie zawsze mieści się na balkonie
 • mini szklarenki np. z IKEA
 • przykrywanie doniczek folią przeźroczystą
 • kiedy siewki wybiją można przykrywać je szklanym kloszem lub…słoikiem (tylko zmyjmy etykietę po majonezie, żeby nie obrazić naszej sadzonki).

6. Przesadzanie.

Jest to kluczowy moment dla sadzonki. Musi nastąpić w odpowiednim czasie i nie wolno się w żadnym wypadku spieszyć. O wiele łatwiej jest z roślinami sianymi do gruntu. Są to te same, które wymienione zostały przy okazji „spóźnialskich”, a ponad to jeszcze:

 • czarnuszka damasceńska
 • nagietek lekarski
 • maczek kalifornijski
 • ostróżeczka ogrodowa
 • złocień polny

_DSF5489


Siejmy i sadźmy. Wykorzystajmy tekturowe rolki z papieru toaletowego>> czy skorupki z jajek>>, jako doniczki produkcyjne. A do gruntu siejmy maciejkę, wilce i kosmosy – na pewno wzejdą. A po te trudniejsze, zapraszamy do nas na ul. Przeskok 16.

_DSF5527/Rozsada pomidorków koktajlowych/


Już w przyszłym tygodniu reanimujemy trawnik z pomocą Pana Krzysztofa>>>

Dodaj komentarz