SASANKA BAJKOWA.


Ogród Łobzów Blog_sasanka bajkowa


Z sasankowych płatków leśne modystki szyją sukienki i kapelusze dla wróżek, a z puchatych owocostanów powstaje zimowa kolekcja – każdy o tym wie. Zatem zakładając w donicy na balkonie wróżkowy ogród, koniecznie posadźmy w niej te wyjątkowe kwiaty. Równie dobrze nadadzą się także do klasycznych nasadzeń wiosennych.

Jakie preferuje podłoże, jakie ma wymagania i z jakimi innymi roślinami będzie szczęśliwa? O tym i wiele więcej w dzisiejszym poście.

1. Portret.

Sasanka (Pulsatilla sp.) występuje naturalnie w ponad 30 gatunkach. Szczególną popularnością w ogrodach cieszy się sasanka wiosenna i zwyczajna oraz ich odmiany. Ta wytrzymała bylina dorasta do 30cm. W sprzyjających warunkach kwitnie od marca do czerwca, a następnie zawiązuje puchaty owocostan (sasanki często same się rozsiewają). Najczęściej spotykamy sasanki fiołkowo-atramentowe, ale w Ogrodzie pojawiają się także takie o białych, waniliowych, bladoniebieskich czy czerwonych kwiatach. Koperkowate, pokryte puchem liście odziomkowe są zimotrwałe.

Ogród Łobzów Blog_sasanka bajkowa sasankiodcienie

2. Wymagania.

Przyjrzyjmy się, gdzie w naturze rosną sasanki i mamy gotowa recepturę na ich uprawę: jasne, pełne słońca obrzeża borów, trawiaste murawy i skarpy. Obszary te w porze wiosennej są wystarczająco wilgotne dla rozwoju kwiatów. W pozostałych porach roku dobry drenaż zapobiega zagniwaniu korzeni. Ważna  dla rozwoju sasanki jest obecność wapnia w substracie glebowym.

3. Sadzenie w gruncie.

Sasanka świetnie uzupełni alpinarium, gdzie nasadzamy ją w szczelinach między wapiennymi głazami, wypełnionymi próchnicznym podłożem. Dobrze, by teren był lekko pochyły (skarpy), by wody opadowe swobodnie odpływały. Podłoże wokół sasanek należy wyżwirować.

4. Sadzenie w pojemniku.

Sasankę sadzimy do dużych, głębokich pojemników, najlepiej kamiennych, glinianych lub ceramicznych. Donica musi mieć odpływ. Na dno wsypujemy kamienny drenaż, najlepiej z przywiezionych z okolic jury wapiennych skał (naturalne źródło węglanu wapnia). Lekkie, próchniczne podłoże o minimalnym dodatku nawozów będzie dla sasanki idealne.

5. Towarzystwo w donicy.

Sasanka dobrze czuje się z roślinami o podobnych wymaganiach. Ceni towrzystwo gatunków, które nie należą do „pijaków” i tak jak ona zadowalają się podlewaniem raz w tygodniu. Zatem w donicy od wiosny towarzyszą jej rośliny cebulowe, szczególnie równie wapniolubny szafirek groniasty. Kępiaste trawy ozdobne tj. kostrzewa sina oraz rozchodnik ościsty nadadzą kompozycji naturalnego charakteru. Kiedy sasanka przekwitnie, prym w donicy przejmą np. rozchodniki okazałe.

Ogród Łobzów Blog_sasanka bajkowa sasanki