• SASANKA BAJKOWA.


  Ogród Łobzów Blog_sasanka bajkowa


  Z sasankowych płatków leśne modystki szyją sukienki i kapelusze dla wróżek, a z puchatych owocostanów powstaje zimowa kolekcja – każdy o tym wie. Zatem zakładając w donicy na balkonie wróżkowy ogród, koniecznie posadźmy w niej te wyjątkowe kwiaty. Równie dobrze nadadzą się także do klasycznych nasadzeń wiosennych.

  Jakie preferuje podłoże, jakie ma wymagania i z jakimi innymi roślinami będzie szczęśliwa? O tym i wiele więcej w dzisiejszym poście.

  1. Portret.

  Sasanka (Pulsatilla sp.) występuje naturalnie w ponad 30 gatunkach. Szczególną popularnością w ogrodach cieszy się sasanka wiosenna i zwyczajna oraz ich odmiany. Ta wytrzymała bylina dorasta do 30cm. W sprzyjających warunkach kwitnie od marca do czerwca, a następnie zawiązuje puchaty owocostan (sasanki często same się rozsiewają). Najczęściej spotykamy sasanki fiołkowo-atramentowe, ale w Ogrodzie pojawiają się także takie o białych, waniliowych, bladoniebieskich czy czerwonych kwiatach. Koperkowate, pokryte puchem liście odziomkowe są zimotrwałe.

  Ogród Łobzów Blog_sasanka bajkowa sasankiodcienie

  2. Wymagania.

  Przyjrzyjmy się, gdzie w naturze rosną sasanki i mamy gotowa recepturę na ich uprawę: jasne, pełne słońca obrzeża borów, trawiaste murawy i skarpy. Obszary te w porze wiosennej są wystarczająco wilgotne dla rozwoju kwiatów. W pozostałych porach roku dobry drenaż zapobiega zagniwaniu korzeni. Ważna  dla rozwoju sasanki jest obecność wapnia w substracie glebowym.

  3. Sadzenie w gruncie.

  Sasanka świetnie uzupełni alpinarium, gdzie nasadzamy ją w szczelinach między wapiennymi głazami, wypełnionymi próchnicznym podłożem. Dobrze, by teren był lekko pochyły (skarpy), by wody opadowe swobodnie odpływały. Podłoże wokół sasanek należy wyżwirować.

  4. Sadzenie w pojemniku.

  Sasankę sadzimy do dużych, głębokich pojemników, najlepiej kamiennych, glinianych lub ceramicznych. Donica musi mieć odpływ. Na dno wsypujemy kamienny drenaż, najlepiej z przywiezionych z okolic jury wapiennych skał (naturalne źródło węglanu wapnia). Lekkie, próchniczne podłoże o minimalnym dodatku nawozów będzie dla sasanki idealne.

  5. Towarzystwo w donicy.

  Sasanka dobrze czuje się z roślinami o podobnych wymaganiach. Ceni towrzystwo gatunków, które nie należą do „pijaków” i tak jak ona zadowalają się podlewaniem raz w tygodniu. Zatem w donicy od wiosny towarzyszą jej rośliny cebulowe, szczególnie równie wapniolubny szafirek groniasty. Kępiaste trawy ozdobne tj. kostrzewa sina oraz rozchodnik ościsty nadadzą kompozycji naturalnego charakteru. Kiedy sasanka przekwitnie, prym w donicy przejmą np. rozchodniki okazałe.

  Ogród Łobzów Blog_sasanka bajkowa sasanki


   

Comments are closed.

Zapisz się do newslettera