RÓŻOWA KURKUMA.


kurkuma różowa


Przez całą zimę na rozgrzewkę i dla potrzymania kondycji w naszej kuchni panuje imbir i złota kurkuma. Dziś opowiemy o ich pełnej uroku krewnej – kurkumie wąskolistnej, która słynie z pięknych, egzotycznie wyglądających kwiatów w soczyście różowym odcieniu. Znamy je głównie pod hasłem „różowa kurkuma” z pracowni florystycznych, gdzie święcą triumfy. Jednak my, Ogrodnicy, od kwiatów ciętych wolimy te z potencjałem dłuższej egzystencji – osadzone w podłożu. Jak uprawiać  tę kurkumę?

DALEKOSIĘŻNY PLAN

Choć apogeum kwitnienia kurkumy wąskolistnej przypada na lato, już teraz trwają procesy przygotowawcze. W lutym odbywa się sortowanie materiału roślinnego, zanim w marcu kłącza umieszczone zostaną w świeżym, lekkim podłożu. Od momentu posadzenia do zakwitnięcia rośliny minie ok. 3 miesięcy. W tym czasie bardzo ważne jest utrzymanie optymalnej temperatury w zakresie 23-25oC przez okres 8 tygodni w połączeniu z intensywnym nawadnianiem a nawet zamgławianiem upraw w warunkach szklarniowych. W domu przydatny do tego celu będzie szklany klosz.

RÓŻOWA KORONA

Kiedy przez ziemię przebiją się pierwsze liście to znak, że nadszedł czas na wdrożenie nawożenia. Przeprowadzamy je co tydzień, jako dodatek do nawadniania. Curcuma alismatifolia dobrze reaguje na dużą zawartość wapnia w odżywkach. Wreszcie spośród strzelistych liści wyłoni się wyczekiwany pęd, zwieńczony barwnymi liśćmi przykwiatkowymi. By kwiatostant nie traciły uroku, ulokujmy roślinę w miejscu, gdzie panuje tak zwany prześwietlony cień. Co ciekawe, kurkumy możemy wystawić także do ogrodu i zadołować na półcienistej rabacie, najlepiej zlokalizowanej w pobliżu parującego latem zbiornika wodnego – nie będzie trzeba wtedy zraszać rośliny. Kwiaty pojawiają się od czerwca do września, zatem jeśli poszczególne pędy straciły na uroku nie wahajmy się ich wycinać – w ich miejscu pojawią się nowe.

ZIMOWANIE

Po trzymiesięcznym kwitnieniu nasz ostryż potrzebuje odpoczynku – zamiast go wyrzucać, może jednak pozwólmy mu się zdrzemnąć? To proste. W październiku jego liście same stopniowo zamierają. Wystarczy, że zaprzestaniemy podlewania i zasuszymy kłącze. Potem przenosimy je i przechowujemy do marca w suchym pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura ok. 14-16oC. W międzyczasie, jeśli zatęsknimy, dzięki uprawom sterowanym, kwitnące kurkumy są dostępne w handlu niemal przez cały rok.

kurkuma rozowa ostryz(1)


Podobne tematy:

styczen cyklamenROZOWE KWIATY