# RODZINA WRZOSOWATYCH.


Ogród Łobzów Blog_rodzina wrzosowatych


Wrzosy ledwo tylko pojawiły się w Ogrodzie, już  są rozchwytywane w towarzystwie. Wrzośce śmiało z nimi konkurują o względy, szczególnie, że są bardziej dorodne i spektakularne. Jednak nie ma mowy o sporach czy kłótniach – bez względu na kogo padnie wybór i tak wszystko zostanie w rodzinie. Rodzinie wrzosowatych oczywiście. Powyższych przedstawicieli zna nawet dziecko.

Różanecznik i azalia rosną w prawie każdym ogrodzie, zatem warto wiedzieć, że są one z wrzosami spokrewnione oraz wykorzystać tę wiedzę i w kwaśne podłoże posadzić kilka sztuk wrzosów, by czuły się jak w domu. W sadzie rosną amerykańscy krewni – borówki, też rozmiłowani w kwaśnym torfie. Czy ktoś jeszcze chciałby rozwinąć temat wrzosowej genealogii?

Na dzisiejszej lekcji zbadamy pokrewieństwa i powinowactwa, sięgniemy dalej, nawet do gwiazd. Oto 5 kuzynów wrzosów:


1. Andromeda polifolia – modrzewnica pospolita

Ogród Łobzów Blog_rodzina wrzosowatych

Z powodu srebrzystoszarych, igiełkowatych liści trochę przypomina rozmaryn. Jednak w przeciwieństwie do niego jest zimozielona. Baldachogrona kwiatów wyglądają jak kiście perełek. W zależności od odmiany dorasta od 20-60cm.

Kwitnienie: V-VII

Odmiany:

  • ‚Compacta’ zwarta o prawie białych kwiatach
  • ‚Nikko’ – jasnoróżowe kwiaty o neonoworóżowych szypułkach, dobrze rośnie w pełnym słońcu.

2. Bruckenthalia spiculifolia – brukentalia ostrolistna

Tworzy duże, zimozielone poduchy, które zakwitając stają się pierzaste od różowych, drobnych kwiatów. Jest niewymagająca i bardzo trwała. Znosi wahania kwasowości podłoża dużo lepiej od wrzosów.

Kwitnienie: VI-VII.


3. Daboecia cantabrica – dabecja kantabryjska

Ogród Łobzów Blog_rodzina wrzosowatych Kraków

Beczułkowate kwiaty w kolorze nasyconego różu nadają jej wyjątkowy urok. Na wilgotnym, organicznym podłożu tworzy zwarte, niskie kępy o wysokości do 20cm. Jest cennym źródłem nektaru, dlatego warto zadbać, by przetrwała zimę i sadzić ją w osłoniętych, ciepłych miejscach ogrodu.

Kwitnienie: VII-IX.


4. Empetrum nigrum – bażyna czarna

Ogród Łobzów Blog_rodzina wrzosowatych Kraków

„Taka jakaś dziwna ta borówka, a może to wrzosik?”…a to właśnie bażyna. Rośnie w bażynowych borach, na torfowiskach Sudet i Karpat. To polodowcowy relikt i spotkany w naturze jest nie lada botanicznym rarytasem! Nie jedzmy ani nie niszczmy tych krzewinek, bowiem są pod ochroną.

Jeśli kuszą nas mdłe jagody, lepiej posadźmy kilka sadzonek w ogrodzie. Owoc i ziele bażyny ma cenne właściwości lecznicze m.in. dla ukł. wydalniczego. Sama w sobie ma dziki, surowy urok, który wzbogaci każde ogrodowe wrzosowisko.

Odmiany: ‚Bernstein’ – żółtozielone ulistnienie jesienią staje się efektownie płomienne.


5. Gaultheria procumbens – golteria pełzająca

Ogród Łobzów Blog_rodzina wrzosowatych Kraków

Jest w pełni mrozoodporna, jeśli na zimę teren, na którym rośnie nie jest zagrożony stojącą wodą. Najlepiej sadzić golterię na lekkim spadku. Toleruje każde nasłonecznienie. Tworzy niskie kobierce obsypane różowymi koralami owoców.


Na zadanie domowe proszę rozpoznać, jaka krzewinka rośnie w misie i ładnie ją do zeszytu przerysować oraz pokolorować:

Ogród Łobzów Blog_rodzina wrzosowatych Kraków

Zadanie dla chętnych:” Przepis na wrzosowisko>>>