4

REANIMACJA TRAWNIKA – PORADY SPECJALISTY.

15/04/2015

Ryby/Woda/Liść

[Dziś i jutro idealny czas na koszenie trawników]


Często przy zakładaniu ogrodu pada zdanie: „Nie umiem uprawiać kwiatów, najłatwiej będzie jak wysieję wszędzie trawnik”. Jednak zgodnie z brytyjską maksymą piękny trawnik, to najtrudniejszy, najbardziej wymagający element ogrodu.

krzysztof jakubowski
Czy rzeczywiście tak jest oraz jak stawić czoła temu wyzwaniu zapytaliśmy naszego Specjalistę od Trawników – Właściciela Firmy Na-Zielono.pl

inż. arch. kraj. Krzysztofa Jakubowskiego.

Dowiemy się, jak wygląda reanimacja trawnika oraz jak założyć nowy trawnik, póki aura jest sprzyjająca.

1. Jak ocenić, czy trawnik po zimie ma zdolność do zregenerowania się? Na co zwrócić uwagę?reanimacja trawnika kraków na zielono krzysztof jakubowski ogród łobzów

Okres zimy jest dla trawnika trudnym czasem. Często wiosną okazuje się, że zielony dywan zamienił się w wielki żółty lub biały plac. W sytuacji gdy między żółtymi źdźbłami widzimy przebijające się zielone liście traw oznacza, że trawnik ma chęci do życia i wystarczy przeprowadzić wiosenne zabiegi pielęgnacyjne.

Gorzej, gdy oznak życia nie widać. Może to oznaczać, że został porażony przez pleśń śniegową.  (choroba grzybowa powszechna w naszym klimacie). Jej główne przyczyny to długo zalegający śnieg, a także zbyt późne jesienne nawożenie azotowe. W takich miejscach niestety będzie konieczne zasianie trawy na nowo.

2. Jakie proste zabiegi wspomagające trawnik można wykonać samemu i z pomocą jakich narzędzi?reanimacja trawnika kraków na zielono krzysztof jakubowski ogród łobzów

Wertykulacja, napowietrzanie, nawożenie, odchwaszczanie czy piaskowanie to wszystko można wykonać samemu bez profesjonalnych maszyn. Nasze chęci i siała to najważniejsze cechy do wykonywania pielęgnacji trawnika. Jednak z doświadczenia wiem, że wystarcza ich raczej na niewielkie powierzchnie. Dlatego wszystkie niżej przedstawione sposoby dotyczą małych powierzchni do 100 m2, przy większych zalecał bym kontakt z profesjonalną firmą

Zacznijmy od wertykulacji (intensywne grabienie, „wyczesanie” filcu), do zrobienia której mogą wystarczyć metalowe grabie.

Dalej mamy napowietrzanie, które możemy wykonać za pomocą specjalnych butów z kolcami od spodu. Należy dokładnie przejść cały trawnik pas za pasem. Innym prostym narzędziem, które służy do napowietrzania to walec pokryty kolcami.

Kolejna czynność to nawożenie, ale to długi temat, który wymaga osobnego omówienia (już wkrótce na Blogu przy okazji tematu Nawożenia Wiosennego).

Ostatnia czynność to piaskowanie. Jest to zabieg pomocny, gdy mamy gliniastą glebę (a takie dominują w okolicach Krakowa). Polega on na równomiernym pokryciu całego trawnika piaskiem (najlepszy jest szary, płukany o granulacji do 2 mm) w dawce 500 kg na 100 m2. Pomocne narzędzia to taczki, szufla i grabie.

3. Kiedy widoczne są pierwsze efekty zabiegów rekultywacyjnych?

reanimacja trawnika kraków na zielono krzysztof jakubowski ogród łobzów

Zależnie od warunków pogodowych już po 2-3 tygodniach zielony dywan powinien wracać do formy.

4. Jakie najczęstsze błędy lub zaniedbania mogą doprowadzić trawnik do „ruiny”?

Jeśli już przeprowadzimy wiosenne zabiegi pielęgnacyjne i murawa zaczyna wzbudzać zachwyt sąsiadów pozostaje pilnować podlewania i koszenia. W okresach suszy co 2-3 dni (zależnie od temperatury i  rodzaju gleby). Dobra zasada w podlewaniu trawnika to rzadziej, ale dużymi dawkami.

WAŻNE! Podlewajmy po każdym nawiezieniu.

Kolejna czynność, czyli koszenie. Często tu właśnie popełniane są błędy. Pamiętajmy o kilku zasadach:

 • Trawnik powinien mieć min. 4 cm wysokości,  a w lecie nawet 5 cm.
 • Ważne jest regularne koszenie do tej wysokości i nigdy nie niżej.
 • Niskie koszenie prowadzi do pojawiania się żółtych placów, przerzedzania się a nawet zamierania trawnika.
 • Kosimy nie więcej niż 1/3 wysokości. [Dobrze jest o tym pamiętać po urlopie, kiedy zastajemy bardzo wysoką trawę.]

5. Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu trawnika? Jak ocenić podłoże, uwarunkowania czy jakoś materiału siewnego?

reanimacja trawnika kraków na zielono krzysztof jakubowski ogród łobzów

Zapadła decyzja – zakładamy trawnik. Powinniśmy zacząć od określenia:

 1. jaką funkcję będzie on dla nas spełniał (rekreacyjny, ozdobny, uniwersalny)
 2. jakie będą na jego miejscu panować warunki (pełne słońce, półcień). 

Jeśli już wiemy jaki ma być, wiemy też jaką mieszankę traw dobrać. Warto zainwestować w lepszej jakości materiał siewny. Dzięki temu mamy pewność, że nie będzie on zachwaszczony a nasiona będą miały wysoką zdolność do kiełkowania. Osobiście polecam nasiona firmy Barenbrug

Ostatnia rzecz jaką musimy dopilnować to podłoże. Ziemia musi być urodzajna, przepuszczalna (glinę dobrze jest rozluźnić dużą ilością piasku) i wolna od korzeni chwastów, kamieni i innych zanieczyszczeń. 

6. Jak pielęgnować świeżo założony trawnik? Kiedy przeprowadzić pierwsze koszenie?

Jeśli już trawnik gotowy to teraz czekamy jak zacznie kiełkować. Powinno się zacząć po 2-3 tygodniach. Przez ten czas ziemia powinna być stale wilgotna co przy wysokich temperaturach może oznaczać konieczność podlewania nawet codzienne. Pierwsze koszenie powinniśmy przeprowadzić, gdy osiągnie on wys. 6-8 cm (po 3-4 tygodniach).

reanimacja trawnika kraków na zielono krzysztof jakubowski ogród łobzów

WAŻNE! W pierwszym roku ustrzegajmy się chemicznego odchwaszczania i  uważajmy z nawożeniem (stosujmy połowę zalecanej dawki),  ponieważ nowy trawnik jest wrażliwy.

7. Jak ustrzec się gołębi, zjadających świeżo wysiane nasiona?

Dobrze jest o tym pomyśleć już podczas zakładania trawnika. Możemy przykryć nasiona 1-2 cm warstwą ziemi. Inna skuteczna metoda, która dodatkowo przyspieszy wschody to przykrycie naszego trawnika białą agrowłókniną.reanimacja trawnika kraków na zielono krzysztof jakubowski ogród łobzów

8. Na koniec zapytamy o krety. Jakie właściwości powinna posiadać siatka na krety, na jakiej głębokości pod planowanym trawnikiem ją rozłożyć i umocować? Czy zna Pan jeszcze jakieś sposoby, by trzymać je w ryzach?

Krety to bardzo pożyteczne zwierzęta, ale niestety potrafią też bardzo skutecznie zamienić nasz zielony dywan w wielkie pobojowisko. Siatka na krety to póki co najskuteczniejsza metoda na uchronienie się przed nim równocześnie nie szkodząc im. Powinna być wykonana z tworzywa sztucznego i mieć oczka o śr. 10-20 mm. Głębokość na jakiej powinna być zamocowana to 8-10 cm. 

Bardzo ważne! Jeśli umieścimy siatkę za płytko uniemożliwi nam to napowietrzanie trawnika bez uszkodzenia siatki.

 Jeśli chodzi o inne metody to z doświadczenia wiem, że jest ich tyle ile osób mających problemy z kretami.  Mogą to być różnego rodzaju pułapki, odstraszacze dźwiękowe, świece dymne, tabletki, granulaty a nawet małe petardy. Jeśli chodzi o skuteczność tych innych metod to jest ona różna, żadna z nich na pewno nie rozwiąże problemu na zawsze.


Jeśli mają Państwo pytania lub woleliby skorzystać z fachowej usługi ogrodniczej Pan Krzysztof Jakubowski jest dostępny pod nr telefonu: +48 696-979-879.

Więcej informacji na stronie http://na-zielono.pl/index.html

UWAGA! Specjalnie dla naszych Czytelników na hasło: „Ogród Łobzów” dodatkowe rabaty na usługi.

reanimacja trawnika kraków na zielono krzysztof jakubowski ogród łobzów


Wkrótce: Nawożenie – kiedy je przeprowadzić, jakich nawozów użyć, jak ustrzec się błędów w nawożeniu.

Comments 4

 1. W wielu tematach się z Tobą bym zgodził, tak
  sądzę, po przeczytaniu. Mam nadzieję, że nie przestaniesz
  nagle pisać jak to robi większość. Czekam na więcej

 2. W tej kwestii się zgadzam, chociaż nie do końca, ale przecież nie wszystkim się muszą ludzie ze sobą zgadzać, bo ilu ludzi tyle zdań na temat.
  Mimo wszystko dobrze napisane. Pozdr.

 3. Super artykuł, moja ciekawość odnośnie trawnika została już zaspokojona, póki co jestem na etapie zakładania siatki na krety i szczerze mówiąc ,,kamień spadł mi z serca” bo myślałam,że siatka którą zakupiłam będzie miała za duże oczka, ale okazuje się, że są idealnie. Teraz tylko czekam z niecierpliwością na artykuł odnośnie nawożenia, na pewno się przyda na następny rok.

 4. wiecie może gdzie pod krakowem kupić piasek do piaskowania trawnika, od dłuższego czasu nie mogę znaleźć ?

Dodaj komentarz