RABATA BYLINOWA


Podziel się!

8/07/2015

Baran/Ogień / Owoc


Dobrze zakomponowana rabata bylinowa to przyjemne wyzwanie dla każdego ogrodnika. Ma ona za zadanie być ozdobą ogrodu od wiosny do późnej jesieni, a nawet dłużej. Wiąże się to z wcześniejszym dobrym poznaniem:

  • wymagań (odnośnie nasłonecznienia, wilgotności i typu gleby, dawek nawozowych)
  • typem wzrostu (wysokości, szerokości rozety liściowej, kształtu liści, typ kwiatostanu)
  • porami kwitnienia bylin (okres kwitnienia).

rabata bylinowa łubiny lupinus ogród łobzów kraków Przykładowe kompozycje z bylin można obejrzeć w Ogrodzie Łobzów

Można być czujnym obserwatorem, sporządzać notatki lub…eksperymentować. Mistrzami w tworzeniu rabat bylinowych są oczywiście Anglicy. Począwszy od słynnej Gerturde Jekyll, przez współczesnego nam John’a Brookes’a czy prezentującego świeże podejście do tematu aranżacji zieleni (w tym również do rabat bylinowych) Andy’ego Sturgeon’a – każde z nich w swoim dorobku ma niejedno bylinowe arcydzieło.

Jak stworzyć własne? Lipiec to dobry czas, by założyć letnio-jesienną rabatę. Chętnie pomożemy. Oto kilka podstawowych zasad:

  • starannie wybierzmy miejsce pod rabatę bylinową. Sąsiedztwo rozłożystych drzew, które zacieniają i osuszają podłoże odpada;
  • pamiętajmy, by rabata nie była ‚z innej parafii’. Nawet jako klejnot ma ona stanowić spójną całość z ogrodem.  Dostosujmy gamę kolorystyczną, wybierzmy podstawowe kolory i trzymajmy się ich konsekwentnie;
  • nie sadźmy bylin pojedyńczo (chyba, że są to naprawdę spore okazy tj. parzydło leśne czy mackia). Byliny dobrze wyglądają w grupie, dlatego umieszczajmy je w odpowiedniej rozstawie minimum 3 sztuki. Dajmy im pole do popisu, by się rozrosły. Do tego czasu przestrzenie pomiędzy bylinami możemy ‚łatać’ przy pomocy kwiatów jednorocznych.

Dziś zaprezentujemy jeszcze 3 wysokie byliny na letnią rabatę w słońcu, które zadowolą się lessowymi glebami Krakowa i okolic. Wszystkie cechuje stosunkowo długie kwitnienie i szczególna efektowność aż do późnej jesieni.

rabata bylinowa verbena bonariensis werbena patagońska ogród łobzów kraków Werbena patagońska / Verbena bonariensis /

Dorasta do 120cm wysokości i tworzy rozgałęzienia nawet na szerokość 70 cm. Jej ażurowy pokrój doda lekkości każdej rabacie. Kwiaty pojawiają się w lipcu i utrzymują na pędach do późnej jesieni. Miodowy zapach wabi barwne motyle. Werbenę na zimę ściółkuje się grubo słomą. Jeśli zagwarantujemy jej stałe miejsce rokrocznie sama się wysiewa.

hellenium rabata bylinowa latem ogród łobzówDzielżan ogrodowy / Hellenium xhybridum /

Pięknie i szybko się rozrasta do wysokości nawet 100-150cm (w zależności od odmiany), tworząc zwarty słup z masą kwiatów (VII(VIII) do przymrozków). Dają szybki efekt grupy, a przy tym są bardzo łatwe w uprawie i tolerancyjne odnośnie podłoża. Idealny gatunek do ogrodów w stylu rustykalnym, sielankowym.

DSC_2901Penstemon

Jeden z ulubieńców Gertrude. Krewniak naparstnicy, ale w przeciwieństwie do niej uwielbia słońce. W zależności od odmiany dorasta do 50-70cm i tworzy z czasem piękne grupy. Dobrze ulokować go z przodu rabaty w towarzystwie traw, srebrnolistnych bylin i żurawek.

Pełna lista bylin wraz z odnianami, dostępnymi w Ogrodzie: Byliny_Ogród_Łobzów


Już za tydzień opowiemy o ozdobnych trawach, które również świetnie nadają się na rabaty bylinowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *