PUCHATA TAWUŁKA.


PUCHATATAWUŁKA


Dla Działu Bylin w Ogrodzie Łobzów czas zakwitania tawułek / Astilbe sp. / to święto barw i obfitości. Rośliny te kwitną tak intensywnie, że zagon zdaje się płonąć w soczystych barwach. Z chęcią wykorzystujemy je do kompozycji na tarasy i do kawiarnianych ogródków, a dziś zachęcamy, by poznać tawułki lepiej i zaprosić je także na balkony i do ogrodów.

KOZA I STRAGAN

Nie wiedzieć czemu ktoś kiedyś na widok tych puchatych, pastelowych kwiatostanów pomyślał o… kozach i do tawułek przylgnęła zwyczajowa nazwa „koziobródki„. Mało romantycznie. Ale przynajmniej wesoło. Botanikom gęste, kłosowate grona przypominały te, występujące u krzewu tawuły Douglasa (1), a ponieważ na oko widać, że Astilbe jest zdecydowanie mniejsza, zdrobniono ją do tawułki (2). Natomiast na kwiaciarskich straganach pod hasłem tawułka można trafić na… celozję (3).

astilbe

SKALNICOWATE

Tak naprawdę tawułka najbliżej spokrewniona jest z uroczymi skalnicami – znanymi nam z wiosennych kompozycji. W obrębie rodzaju występuje ponad 20 gatunków, w naturze występujących na kontynencie azjatyckim i amerykańskim. Ogrodnicy dobrze poznali szczególnie 3 gatunki:

 • tawułka chińska / Astilbe chinensis /
 • tawułka pojedyńczolistna / Astilbe simplicifolia / ze sztandarową odmianą ‚Sprite’ w unikalnym, szampańskim kolorze kwiatostanów
 • tawułka Arendsa / Astilbe x arendsii /.

W Ogrodzie Łobzów dostępnych jest aż 6 odmian tawułki Arendsa:

 • Fanal  Wys. 40-60cm, szer.40 cm,  VII-VIII
 • Feuer  Wys. 60-90cm, szer.60 cm,  VI-VIII
 • Flamingo  Wys. 60-80cm, szer.60 cm,  VII-VIII
 • Nikki  Wys. 60-70cm, szer.60 cm,  VII-VIII
 • Sister Theresa  Wys. 40-50cm, szer.50 cm,  VII-VIII
 • Weisse Gloria  Wys. 50-60cm, szer.50 cm,  VII-IX

Jeśli na naszych zagonach zobaczą Państwo lekko zwieszającą się ku dołowi tawułkę to będzie to tawułka Thunberga ‚Straussenfeder’. Ciekawostką są też pełne uroku odmiany tawułki japońskiej /Astilbe japonica/:

 • Europa  Wys. 50-60cm, szer.50 cm,  V-VI
 • Peach Blossom  Wys. 50-60cm, szer.50 cm,  VI-VII różowy
 • Red Sentinel  Wys. 60-80cm, szer.60 cm VI-VII.

ast

PÓŁCIENISTE PASTELE

Jak widać w powyższym indeksie, tawułki zakwitają już w czerwcu, a czas ich kwitnienia (w zależności od odmiany i warunków siedliskowych) trwa około 4-6 tygodni – to stosunkowo długi czas dekoracyjności! Jak go sprytnie wykorzystać? Ponieważ większość tawułek najlepiej czuje się i kwitnie w półcieniu (poza ognistą A. arendsii ‚Feuer’, która toleruje nasłonecznienie), obsadźmy nimi gęsto osłonięte od słońca części ogrodu, tarasu. Jedna tawułka szybko zniknie na rabacie, dlatego by uzyskać dobry efekt, najlepiej tworzyć jednogatunkowe grupy po minimum 5 sztuk.

tawtez

LEŚNE TOWARZYSTWO

Tawułki dobrze rosną w sąsiedztwie większości drzew i krzewów o podobnych wymaganiach (gleba wilgotna, żyzna, próchniczna). Pięknie komponują się z grupami żurawek, turzyc, kosmatek. Z powodzeniem z ich udziałem stworzymy leśne, naturalistyczne kompozycje w pojemnikach, dodając naparstnicę, tiarellę i barwinek. Puchate tawułki wabią także pszczoły i trzmiele – ach jak przyjemnie będzie móc je obserwować przy pracy!

asti


Podobne tematy:

ROZOWE KWIATYCZERWCOWEKWIATY