1

PTASIE BUDKI.

Podziel się!

Dla wszystkich, którzy chcieliby mieć za sąsiada np. kopciuszka, raniuszka i Pana Dudka  dziś rozświergotany temat - ptasie budki. W Krakowie kosztem zarośli i zadrzewień powstają coraz to rozleglejsze osiedla mieszkaniowe dla ludzi. A co z lokalną, skrzydlatą ferajną? Czas przyczynić się do rozbudowy ptasiej infrastruktury, by w naszym mieście codziennie rozbrzmiewały audycje ptasiego radia.

MIEJSKIE PTAKI

Krakowskie ptaki to nie tylko gołębie, wróble i gawrony. Szczególnie nocą i o świcie słychać, jak zróżnicowane towarzystwo mieszka w naszym mieście. Zakładają gniazda w koronach i dziuplach drzew, w zaroślach a nawet w szczelinach pod dachami budynków. Warto uatrakcyjnić tę ofertę mieszkaniową, by cieszyć się sąsiedztwem sikorek czy kopciuszków.

Oto 10 odpowiedzi na developerskie pytania:

1. KIEDY MONTUJEMY BUDKI?

Cały rok. Im dłużej budka znajduje się na danym terenie, tym szybciej zainteresują się nią ptaki, oswoją z jej obecnością, zapoznają z ofertą i sprawdzą, czy spełnia wszystkie wymagania.

2. JAK ROZPOZNAĆ DOBRĄ BUDKĘ?

Dobra budka powinna spełniać następujące kryteria:

 • materiały - deska, drążone pnie; dozwolone także są trocinobetony, OSB i wodoodporne sklejki. (Budki z płyt wiórowych chłoną wilgoć, co nie tylko nie jest przyjemne dla ptaków, ale sprzyja rozwojowi chorób i pleśni. Lepiej zrezygnować także z budek typu DIY z plastikowych butli, starych doniczek, metalowych puszek etc. - nikt przecież nie chciałby zamieszkać na wysypisku śmieci)
 • daszek - spad od pnia ku wlotowi
 • głęboka - im niżej będzie dno budki od wlotu tym trudniej drapieżnikowi dosięgnąć jaj i piskląt.
 • otwierana - od czasu do czasu budkę trzeba wysprzątać i odkazić z patogenów i pasożytów.
 • gruba i chropawa od wewnątrz przednia ściana - minimalna grubość przedniej deski to 4cm - skutecznie utrudni łasicy grzebanie łapką. Deska od środka nie powinna być heblowana, by pisklęta mogły się po niej wspinać.
 • bez "patyczka" - potrzebny jest tylko drapieżnikom, by wygodniej było pustoszyć budkę.

3. JAK GRUBA JEST SIKORKA?

Wielkość wlotu dopasowujemy do potencjalnych lokatorów. Na szczęście średnica brzuszków niektórych gatunków jest analogiczna:

 • 2,80cm - sikorki (czubatki, sosnówki, modre)
 • 3,30cm - modraszka, sikorka bogatka, pleszka, mazurek, muchołówka żałobna
 • 4,70cm - Pan Dudek, jerzyk, szpak, krętogłów, kowalik
 • 8,50cm - kraska, kowalik, kawka, gągoł, dudek, szpak, włochatka
 • 15cm - puszczyk, gągoł, tracz nurogęś.

Budki z szerokim wlotem zainteresują rudziki, strzyżyki, kopciuszki, muchołówki i kosy - lubią one bowiem mieć panoramiczny widok na okolicę.

GDZIE MONTUJEMY BUDKI?

W miejscu ocienionym, nie nagrzewającym się, osłoniętym. Optymalna wysokość montażu np. na drzewach, słupach to 4-8m. Wlot skierowany zawsze na wschód. Jeśli w okolicy nie grasują koty i łasice budkę można zamontować niżej - nawet metr nad ziemią. Lecz na wszelki wypadek w oddaleniu od powierzchni łatwowspinalnych... Jeśli montujemy budkę na słupku, niech będzie gładki.

Image

Comments 1

 1. Muszę przyznać, że bardzo ładne zdjęcia! Ja mam na działce dwie budki i jedną pod domem 🙂 Ptaszki budzą mnie każdego poranka 🙂

Dodaj komentarz