social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Przycinamy Glicynię

05.08.2015 | Bez kategorii

 

 

 

Jeśli mamy w ogrodzie glicynię / Wisteria floribunda / nadszedł czas na letnie przycinanie, którego pnącze wręcz się domaga. To najważniejsze cięcie. A najlepsza pora przypada właśnie teraz na przełom lipca i sierpnia, zatem nie przegapmy terminu, bo glicynia gotowa się obrazić i nie zakwitnąć wcale.

 

 

Wisteria to pnącze, dla którego cięcie jest niezbędne i bardzo korzystnie wpływa na pokrój, kondycję i wygląd rośliny.

 

Jakie mogą być przyczyny braku kwitnienia u wisterii?

 

roślina jest jeszcze za młoda:
1. jeśli sadzonka pochodzi z siewu wchodzi w fazę kwitnienia dopiero w 10 roku swojego życia

2. sadzonka mnożona wegetatywnie i prawidłowo cięta (wiosną i latem) zakwita po 3-5latach

 

brak prawidłowego cięcia
nie cięta glicynia kwitnie mniej obficie i jedynie w szczytowych partiach, a często wręcz wcale.

 

długotrwałe mrozy poniżej -10°C
uszkadzają one pąki kwiatowe. By szkodzie nie uległo całe pnącze dobrze jest uwzględnić to przy wybieraniu miejsca do nasadzenia, by było zaciszne i w pełni słoneczne, najlepiej od strony południowej i zachodniej oraz pamiętajmy by zabezpieczać choćby młode pnącze na zimę przy pomocy chochoła i agrowłókniny

 

niedobór składników odżywczych lub nadmiar azotu
na wiosnę glicynia powinna dostać solidną porcję przekompostowanego obornika lub kompostu. Unikajmy nawożenia azotowego (bakterie brodawkowe na korzeniach pnącza pomagają wiązać jej azot samodzielnie). Najważniejsze dla kwitnienia pnącza są potas i fosfor.

 

Po czym rozpoznać, że to właściwy moment na “fryzjerskie” zabiegi?
wisteria przekwitła
wytwarza bardzo dużo młodych przyrostów
Przy pomocy ostrego sekatora w ciepły (lecz nie upalny), suchy dzień zabieramy się do pracy. Cięcie będzie mocne. Co przycinamy? Wszystkie młode przyrosty nad 4-5 pąkiem, zatem pozostawiamy pędy o długości ok. 25cm.

 

 

 

Wisteria Vine Sierra Madre California 2013 – film   

 

Zalety przycinania:

 

wzmacnia kwitnienie
nadaje estetyczny, pożądany kształt
odmładza długowieczną roślinę
zabezpiecza elementy elewacji (sadząc pnącze przy elewacji przycinajmy pędy zanim owiną się wokół rynien czy parapetów, które glicynia pozgniata i zdeformuje)
pomaga redukować ciężar (np. jeśli nie do końca ufamy konstrukcji podpór w pergoli czy altanie, wokół której prowadzimy pnącze).
Z czasem bowiem roślina osiąga ciężar nawet kilku…ton. Rekordzistka to 250 tonowa (!) wisteria w Sierra Madre (Kalifornia USA). Zatem przycinajmy i zapewnijmy jej mocne oparcie, najlepiej na żeliwnej i drewnianej, regularnie konserwowanej konstrukcji. Sadzona niestety często przy metalowych siatkach ogrodzenia wisteria traci na uroku i szybko dewastuje zbyt delikatną podporę.

 

Już za tydzień przesadzamy piwonie!