1

PRZEPIS NA ELIKSIR MIŁOŚCI.

4/02/2015


Zakochać się. Pierwszy raz albo od nowa w tej samej osobie każdego dnia. Wieczorne spacery po parku, nocne schadzki w ukwieconym sadzie. Ławka dla zakochanych pod upojnie pachnącym lilakiem. Zakochana para na tle białej, kwitnącej chmury jaśminowca – oni, tacy zatopieni w zapachu i w swoich spojrzeniach.

Zakochani i ogród to zestaw liryczny. W końcu pierwsza para ludzi poznała się właśnie w Ogrodzie.

Ogród Łobzów Blog_ogród miłości ogród zakochanych eden

A tymczasem Święto Miłości wypada w zimnym miesiącu roku – w lutym. Czyżby sprawdzian dla temperatury uczuć?

KUCHNIA PEŁNA MIŁOŚCI

Otoczeni kwiatami, leżąc na zielonej trawie, słysząc szum drzew wpadamy w nastroje romantyczne. Kochane kobiety obdarowywane są kwiatami. A zakochane kobiety… lubią gotować dla swojego Wybranka. Na kuchennych półkach w słoiczkach trzymają rozgrzewające moce imbiru, cynamonu i chilli.

hot_love_spice.jpg

Za oknem w ziołowo-warzywnym ogródku hodują „utrwalacze” Miłości: lubczyk, bazylię, tymianek, pietruszkę, rozmaryn. Na grządkach pęcznieją oberżyny („gruszki miłości”), pod glinianymi dzbanami wyrastają powoli białe szparagi, strzelają szczypiory czosnku – strażnika zdrowia i witalności. Na paterze z owocami pysznią się mięsiste figi, winne grona, banany i zarumienione jabłka. Przy obieraniu granatu z dłoni wysypują się rubiny drobnych owoców, z których wyciśnięty zostanie sok – prosto do kielichów.love_fruits.jpg

W sezonie możemy polegać na bogactwie naszych ogrodów i świeżych ziołach. Jednak w kalendarzu luty i 14 dzień zaznaczony na czerwono w sercu, a cały ogród wraz z ziołami śpi pod śnieżną kołdrą. Warto zajrzeć więc na zaopatrzony na zimową porę Dział Dobrej Żywności w Ogrodzie Łobzów. Znajdziemy tu wszystkie suszone zioła i przyprawy, kandyzowane figi, sok z granatu czy poprawiający krążenie sok z buraka. Ponadto na półkach stoją ostatnie butelki ze słynnym ekstraktem z jagód Acai – walentynkowy niezbędnik na całe życie. Warto sprawdzić jego działanie.

Carissa_carandas_fruits_ready_for_consumption.jpg

Jeśli nie zdążyliśmy zarezerwować lotu do Paryża, ani ostatniego wolnego stolika w restauracji na Kazimierzu, może warto zorganizować Walentynki po swojemu? Kiedy dom pachnie przyprawami, emanuje ciepłem i nastrojem zbliżającej się wieczornej kolacji, miłość paruje z każdego naczynia i migocze w oczach ucztujących.

ELIKSIR MIŁOŚCI

Do 14.02 jeszcze 10 dni. Wystarczająco by … uwarzyć Eliksir Miłości. A oto specjalnie dla naszych Czytelników Sekretna Lista Składników:

  • czerwony pieprz
  • tymianek
  • kardamon
  • kolendra
  • goździk
  • płatki róż jadalnych
  • gałka muszkatu pierwszy raz ucierana

Po 7 ziarenek,  szczypt i płatków wybrać – najpiękniejsze, najbarwniejsze, o najmocniejszym aromacie. Całość zalać czerwonym winem i podgrzać (niektórzy zalecają dla pewności dodać kroplę swojej krwi, ale to trochę niehigieniczne). Następnie przecedzić i przelać do butelki. Trzymać we wschodnim kącie pokoju zawinięte w czerwony jedwab lub aksamit.

W dniu kolacji nalać lewą ręką i lewą ręką podać Wybrankowi. I jak w bajkach – uważać, by być pierwszą osobą, na którą spojrzy po wychyleniu zawartości kielicha. A potem już na zawsze dbać o Miłość jak o ogród – pilnować, by panowała w nim równowaga słońca i cienia a chwasty usuwać od razu, zanim się rozplenią.


Za tydzień tuż przed Walentynkami – olejki eteryczne w roli afrodyzjaków.

Comments 1

  1. uwielbiam bakłażany, tylko boleję zawsze nad tym, że nie mogę się nimi cizseyć przez cały rok… i tak sobie teraz pomyślałam – a może by tak zrobić tej pasty na kilka słoiczkf3w i zapasteryzoawać? bo nie znam żadnych bakłażanowych przetworf3w, a bardzo bym chciała mf3c delektować się jego smakiem rf3wnież zimą…

Dodaj komentarz