• PRERIOWY OGRÓD.


  Ogród Łobzów Blog_ preriowy ogród kwitnąca preria Autor: Corinna Frączek


  Jeśli czytając ten post właśnie zajadamy się słonecznikiem, którego łuskanie jest niemal obowiązkowym, wakacyjnym rytuałem, warto wiedzieć, że pochodzi on właśnie z prerii. Preria? Być może pamiętamy serial pt.: „Domek na prerii” i scenę, w której dziewczynka z warkoczami biegnie po trawiastym zboczu.

  Czym jest   p r e r i a?

  Tłumacząc z francuskiego to po prostu łąka (fr. prairie). Jednak europejskie postrzeganie łąki weryfikuje się po zderzeniu z morzem traw, ciągnącego się po horyzont (tak, w Ameryce wszystko jest większe). Z fitosojologicznego punktu widzenia to formacja roślinna, rozległe zbiorowisko gatunków trawiastych z domieszką bylin, typowe dla Wielkich Równin Ameryki Północnej. Skład gatunkowy zależny jest od ilości opadów. Ogród Łobzów Blog_ preriowy ogród kwitnąca preria Autor: Corinna Frączek prerie usa

  Dlaczego ogrody preriowe?

  Pomimo, iż jest to wyzwanie projektowe, wymagające wiedzy z dziedziny fitosocjologii, warto podjąć ten wysiłek także w naszej szerokości geograficznej dla spektakularnego efektu. A co ważniejsze, tworzymy ogród samowystarczalny, nie wymagający nawadniania, uzdatniania podłoża, nawożenia, formowania. Z czasem roślinne plamy zlewają się ze sobą i osiągają równowagę, w której nie ma miejsca na chwasty czy szkodniki.

  Podstawowe zasady.

  Ogród Łobzów Blog_ preriowy ogród kwitnąca preria preriarabata

  1. Selekcja

  Spośród setek gatunków wybieramy kilka, kierując się typem podłoża (piaszczyste, kamieniste, gliniaste) i nasłonecznienia (pełne słońce gwarantuje obfite kwitnienie).

  2. Duże grupy

  Nie tworzymy rabaty, lecz łany. Nie sadzimy 100 gatunków po kilka sztuk, lecz z kilku gatunków traw i bylin tworzymy gęste, rozległe nasadzenia od kilkudziesięciu po setki okazów. Nasadzenia z sadzonek uzupełniamy poprzez dosiewanie.

  3. Kontrasty

  Dobierajmy nasadzenia na zasadzie kontrastu ulistnienia, struktur. Barwy przechodzą płynnie niczym muśnięcia pędzlem.

  Jak zakładamy?

  Cały teren przekopujemy na głębokość szpadla i dokładnie odchwaszczamy. By zapewnić dobry drenaż formujemy lekkie spadki. Pagórkom nadajemy naturalne, miękke kształty owalne, koliste, faliste.

  Co sadzimy?

  TRAWY I TURZYCE

  palczatka Gerarda, śmiałek darniowy, ostnice, trzcinniki, trawy preriowe tzw. „trawa indiańska” (Sorghastrum nutans), spartyna grzebieniasta, sporobolus różnołuskowy, hakonechloa, turówka wonna, butelua groniasta, proso, turzyce (Carex): C. hystercina, C. vulpinoidea, C. muskingumensis.

  Ogród Łobzów Blog_ preriowy ogród kwitnąca preria bylinypreria

  BYLINY I DWULETNIE

  baptisia, jeżówki, rozchodniki, krwawnik, gaura, nachyłek ogrodowy, werbena patagońska, nawłocie, łubiny, liatra kłosowiec, rudbekia, szałwia omszona, dziewanna, goryczki, trojeść, kukliki, kłosowiec, aster nowoangielski, perovskia, knautia, rdest, kłosowiec, krwawnica rózgowata, krwiściąg, przegorzan, pysznogłówka, żleleźniak, mikołajek, vernonia, floks blaberrima.

  CEBULOWE

  czosnki olbrzymie, kamasie.

  Ogród Łobzów Blog_ preriowy ogród kwitnąca preria kamasiabozykwiatCiekawostka: błękitne kamasie i liliowe bożokwiaty na preriach występują tak obficie, że z daleka wyglądają jak jeziora.

  Jak pielęgnujemy?

  Na początku wymaga skrupulatnego odchwaszczania i ściółkowania, do czasu zrośnięcia się grup roślin. Wolne przestrzenie uzupełniamy poprzez dosiewanie gatunków jednorocznych np. kosmosy. Żwirujemy dopiero, gdy puste przestrzenie są niewielkie.


  Podobne tematy:

  trawy ozdobneKOlekcjonerskiebylinydzikiekwiaty

   

   

Comments are closed.

Zapisz się do newslettera