POWRÓT PELARGONII.


POWROT PELARGONII


W Geranienhaus pałacowych ogrodów Nymphenburgu trwa wystawa dedykowana pelargoniom – dla których swego czasu powstał osobny budynek, by móc je krzyżować, hodować i rozpieszczać. W rejonach Bawarii, Szwajcarii i Austrii girlandy czerwonych pelargonii to niezbędne uzupełnienie drewnianych okiennic Gasthausów, ryneczków, ogródków piwnych i prywatnych, sielskich gościńców.

KRAKOWIAKI!

Kraków najwyraźniej podświadomie pamięta czasy, kiedy należał do austro-węgierskiego Cesarstwa, bowiem w naszym mieście dosłownie królują pelargonie. Co więcej, na czerwonokwitnące pelargonie bluszczolistne w naszym rejonie mówi się „krakowiaki” – nie bez powodu – widać je na większości ukwieconych, krakowskich balkonów. Od jednego z Klientów dowiedzieliśmy się, że swego czasu trzy obręcze, zamontowane na balustradach balkonów, otrzymywały z przydziału 3 doniczki z pelargoniami, tak, by cały blok był jednolicie udekorowany. Potem jednak przyszedł moment, kiedy zostały zepchnięte w kąt, jako niemodne, „lekko przaśne” – jak niektórzy mówili.

pelargonieKraków

POWRÓT PELARGONII

Jednak oferta pelargonii bardzo szybko się rozszerzyła, oferując odmiany, które czasem niemal nie przypominają formy wyjściowej. Monogatunkowe nasadzenia pelargonii pozwalają uzyskać efekt wylewającej się ze skrzynki barwnej chmury. Rośliny cechuje wysoka trwałość i odporność na nasłonecznienie, zaniedbania czy deficyt podlewania. Mając do dyspozycji całą gamę różów, czerwieni, purpury i odcieni bieli – pelargonia pasuje niemal do każdego otoczenia i nadaje się do „zadań bojowych” tj. zdobienie ogródków gastronomicznych.

pe

Z czym posadzić pelargonię?

Pelargonie preferują dużą ilość światła i ciepła, kwitną wtedy najobficiej a ich pędy się nie wydłużają, zatracając swój pokrój. Jeśli skrzynki, obsadzone jedynie pelargoniami, to dla nas za mało – dobra wiadomość – pelargonia jest towarzyska i można urozmaicić aranżację poprzez dosadzenie m.in.:

w pełnym słońcu

  • wilczomleczy /Euphorbia/ ‚Diamond Frost’
  • lobelii
  • scewoli
  • diaskii
  • bacopy
  • dichondry
  • złocieni
  • asparagusów o puchatych, zwisasących pędach

w lekkim półcieniu

  • tojeści rozesłanej
  • wilców

W dużych donicach pelargonie świetnie komponują się z ozdobnymi trawami, a nawet krzewami i niewielkimi drzewami – poprzez dodatek drobniejszych gatunków z łatwością uda się uzyskać sielankowy efekt, wzmacniany ironicznie właśnie przez ową „lekko przaśną” pelargonię.

pelrpelar

A który kolor pelargonii najbardziej się Wam podoba? Jakie pelargonie pojawiały się w ciągu lat na Waszych balkonach? Zapraszamy do Ogrodu Łobzów, by obejrzeć na żywo najbogatszą ofertę odmian pelargonii w Krakowie!

p pel1


Podobne tematy:

DAMSKIE HERBARIUM babci balkonowe triki kraków Autor Corinna Fraczek