social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Powojniki do pojemników

24.06.2015 | Bez kategorii

 

 

 

Po letnim przesileniu oficjalnie rozpoczęło się astronomiczne lato! Przed nami najbardziej kwitnąca pora roku. Dlatego w ramach fetowania zachęcamy do sadzenia, póki aura jest sprzyjająca, a słońce zdaje się gromadzić siły na prawdziwe letnie upały.

 

 

Dziś doradzimy, jak wybrać powojniki do pojemników. Kiedy na balkonie, tarasie czy werandzie brakuje już miejsca w szerz, zawsze można postawić trelisę i zazielenić przestrzeń wertykalnie.

Wiele osób z pewnością próbowało już uprawy powojników w pojemnikach. Pamiętajmy, że jest to specyficzna grupa roślin, wymagająca specjalnego traktowania. Potrafią się jednak odwdzięczyć, tworząc jedyne w swoim rodzaju ściany i kolumny kwiatów.

 

Przede wszystkim pojemnik na powojnik powinien:

 

mieć conajmniej 10l < objętości
być raczej głębszy (minimum 60cm) niż szerszy
musi mieć odpływ, jeśli nie ma podwójnego dna, bezwzględnie należy zrobić na dnie grubą warstwę drenażu.


Powojniki prawie nigdy nie przemarzają. Jeśli nie przetrwały zimy, przyczyną jest właśnie nadmiar wilgoci w pojemniku, na co każdy Clematis jest bardzo wyczulony. Jeśli mamy juz przygotowany pojemnik, oprócz warstwy kermazytu wrzućmy na dno…kawałek wapiennej skały z wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Dostosujmy podporę do docelowej wysokości powojnika, delikatnie mocując przyrosty.

 

Teraz podłoże: na dno warto wsypać mieszankę dobrze rozłożonego obornika z kompostem korowym. Podłoże najlepiej dobrać tak, by było średnio bogate w nawozy, których młode korzenie powojnika nie lubią. Zdecydowanie bardziej preferują nawożenie interwencyjne specjalnie dla nich dobranymi nawozami (w postaci rozcieńczonych, płynnych roztworów lub wolnodziałających nawozów typu Osmocote).

 

Kiedy przygotowania mamy już za sobą, czas wybrać powojnika. Jest ich aż tyle! Zachwycają kwiatami. Ale pamiętajmy, że nie wszystkie nadają się do uprawy w pojemniku.|

Oto 14 odmian, które dobrze rozwijają się w tych specyficznych warunkach:

 

Odcienie niebieskiego:

1. Grupa Viticella ‘Betty Corning’ [wysokość: 3-4m; kwitnienie: VI-IX]
2. ‘Bluelight’ [2m;V-VI i VIII-X]
3. ‘Błękitny Anioł’ [3-4m;VI-VIII]
4. ‘Generał Sikorski’ [3m; VI-X]
5. ‘Jackmanii’ [3-4m; VI-X]
6. ‘Multi Blue’ [2m; V-VIII]
7. ‘The President’ [2-2,5m; V-VI i VII-IX]

 

Odcienie czerwieni, purpury i różu:

‘Kardynał Wyszyński’ [2-3m; VI-IX]
‘Niobe’ [2m; VI i VIII-IX]
‘Westerplatte’ [2-3m;VI-VIII]
‘Warszawska Nike’ [2-3m;VI-IX]
‘Comtesse de Bouchaud’ [3-4m; VI-IX]
‘Doctor Ruppel’ [2-3m; V i VI-IX]
‘Piilu’ [1,5m; VI i VII-IX]

 

Przed sadzeniem podlejmy dobrze powojnik, wtedy łatwiej ‘wyjdzie’ z okrywki i nie uszkodzimy korzeni. Sadźmy 5cm głębiej i przykryjmy nasadę pędów np. większym kamieniem. Dobrze też, by dół powojnika był skryty w cieniu a jego głowa mogła pławić się w słońcu – wtedy będzie szczęśliwy, tak jak jego dumny właściciel.

 

Więcej informacji o powojnikach u naszego zaprzyjaźnionego producenta, Pana Marczyńskiego na stronie http://www.clematis.com.pl/pl