POMIDORY NA BALKONIE.


Ogród Łobzów Blog_pomidory na balkonie Kraków


Istnieją odmiany pomidorków koktailowych, których uprawa na balkonie jest łatwiejsza, niż utrzymanie pelargoni. A do tego zyskujemy własne, pachnące owoce, każdego dnia kilka sztuk. Zatem niech w tym sezonie oprócz tradycyjnych „krakowiaków” na krakowskich balkonach czerwienić się będą pomidorki. 

Specjalnie dla Miejskich Ogrodników opracowaliśmy krótki poradnik jak uprawiać pomidorki w pojemnikach, czym je nawozić i z czym posadzić, by długo cieszyć się  plonami.

1. O d m i a n y

Pomidory drobnoowocowe, karłowate, koktailowe, przeznaczone do uprawy na balkonie w zależności od ich pokroju sadzimy w:

  • stojących donicach: np. Totem (wys. do 50cm) dłuższe pędy uszczykujemy, by się rozkrzewiały; prowadzimy delikatnie przymocowując do drewnianych podpór
  • skrzynkach: np. Micro Tom, Ponchi RE F1 zwarty pokrój nie wymagają palikowania 
  • wiszących pojemnikach: np. Tumbler lekko zwisające pędy o owocach na wyciągnięcie ręki.

Ogród Łobzów Blog_pomidory na balkonie Kraków

2. P o j e m n i k i

Pomidory koktailowe zmieszczą się w doniczkach o parapetowych wymiarach (15-17cm). Jednak jeśli chcemy cieszyć się nimi do końca sezonu, optymalna głębokość pojemnika to 40cm. Pamiętajmy, że plony z balkonowego warzywnika lądują w naszym żołądku, zatem zrezygnujmy z plastikowych pojemników na rzecz klasycznych, glinianych i ceramicznych donic. Grubsze ścianki takich pojemników pomogą upalnym latem utrzymać odpowiedni mikroklimat w obrębie bryły korzeniowej. Jeśli mamy do dyspozycji takie donice z poprzednich sezonów pamiętajmy by dokładnie je oczyścić i sparzyć wrzątkiem.

3. P o d ł o ż e

Do uprawy pomidorów najlepszy będzie substrat ziemi przeznaczonej pod rozsadę warzyw o zasadowym odczynie i lekkiej strukturze.

4. S a d z e n i e

Wsadzamy sadzonki w okrywkach do pojemnika z wodą, by dobrze nasiąknęły. Delikatnie ugniatamy aż bryła „wyskoczy z foremki”. Sadzimy głębiej, usuwając dolne liście i zasypujemy świeżym podłożem, ugniatając z wyczuciem.

5. T o w a r z y s t w o

Pomidory są towarzyskie, zatem warto wykorzystać allelopatyczne powiązania i w tym samym pojemniku posadzić:

  • ogórecznik
  • aksamitki
  • szczypiorek
  • czosnek
  • paprykę
  • bazylię.

Ogród Łobzów Blog_pomidory na balkonie Kraków

6. N a w o ż e n i e

By utrzymać pomidory w dobrym nastroju i zapewnić sobie stałe dostawy małych, pysznych owoców oprócz słońca i wody potrzebna będzie dawka biokompostu, dodanego do podlewania co 10 dni.

Trik: Jesienią ostatnie owoce zakopmy płytko pod ziemią, a na wiosnę uzyskamy własne siewki pomidorów. Pamiętajmy jednak, że otrzymamy sadzonki zróżnicowane, które mogą nie powtórzyć cech swoich rodziców.


Więcej szczegółowych informacji o dostępnych odmianach uzyskają Państwo w Ogrodzie Łobzów. Zapraszamy!


 

Dodaj komentarz