social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Petunie i Surfinie

05.06.2015 | Bez kategorii

 

 

 

Delikatne kwiaty, wyglądające jak trąbki gramofonowe i te urocze, kruche pędy, pokryte krągłymi, lepkimi i włochatymi liśćmi.  Święcą tryumfy na balkonach i tarasach. “Ależ piękne ma pani petunie!“. “O tak, w tym roku mi się wyjątkowo udały te moje surfinie. A proszę zerknąć na Supertunie i słodkie Sweetunie!“. No tak. Skąd wiadomo która to petunia, a która surfinia? Czy to jedno i to samo? Czy jednak czymś się różnią? Oczywiście, że tak. I warto te różnice znać. Choćby po to, by nie nazywać Heleny Haliną.

 

 

 

PETUNIA A SURFINIA
Zacznijmy od petunii, ponieważ botanicznie jest to poprawna kolejność. Petunia ogrodowa (Petunia xhybrida) to mieszaniec kwiatów dziko występujących w Ameryce Południowej (jest krewną znanego wszystkim tytoniu). Surfiniami nazywamy tzw. petunie kaskadowe o zwisających mocno pędach (u niektórych odmian: ‘Purple Giant’, nawet do 2m!), wyhodowane stosunkowo niedawno przez Japończyków.

Ze względu na mocne rozrastanie się oraz swoiste wymagania petunie i surfinie świetnie prezentują się w jednogatunkowych nasadzeniach. W zwisających pojemnikach warto też spróbować wymieszać kilka odmian o podobnym typie wzrostu, by uzyskać barwną chmurę kwiatów.

 

PODOBIEŃSTWA


dobrze kwitnące: wspólną zaletą tych popularnych roślin sezonowych jest obfite kwitnienie od maja do przymrozków.

 

zakochane w słońcu: uwielbiają mocne słońce (najlepsza wystawa: południowa, południowo-zachodnia). Na nieco mniej nasłonecznione balkony lepiej wybrać odmiany o drobniejszych kwiatach i bardziej zwartym pokroju.

 

żarłoczne: uwaga Fani nawożenia mineralnego: petunie i surfinie są wręcz uzależnione od stałych dawek nawozów wieloskładnikowych. Powinny im one być dostarczane regularnie przez cały okres wegetacji, by utrzymać intensywne kwitnienie roślin (wygodnym rozwiązaniem jest wymieszanie podłoża z nawozem typu osmocote – granulki stopniowo uwalniają nawóz przez cały sezon).

 

wymagające porządkowania czupryny: wszystkie lubią, by regularnie o nie dbać, doglądać i delikatnie usuwać przekwitnięte kwiaty, żółknące liście.

 

podatność na choroby grzybowe: ulewy i nadmiar wody, która gromadzić się może w źle zdrenowanym podłożu często wywołują u petunii i surfinii choroby grzybowe.

 

Rozwiązanie:


1. Najlepiej sadzić je do pojemników o podwójnym dnie.

2. Dobrze jest również obserwować rośliny i usuwać te części roślin, na których wystąpiły pierwsze objawy.

3. Profilaktycznie warto zastosować specjalne pałeczki antygrzybowe, wtykane w glebę w sąsiedztwie sadzonek. Ciekawostka: Za mniej wrażliwe na atak patogenów uznaje się grupę Million Bells i Superbells (Choć botanicznie nie są to petunie a Calibrachoa sp.).

 

 

 

RÓŻNICE

Warto jednak pamiętać o pewnych różnicach:

 

Petunie możemy uprawiać sezonowo w gruncie. Pewne odmiany surfinii, ze względu na mocno pokładające się pędy, lepiej hodować jednak w pojemnikach, tak by mogły swobodnie zwisać i rozrastać się ku dołowi.

 

Surfinie wymagają podłoża żyźniejszego i bardziej próchnicznego niż petunie ogrodowe (pH 5,5-6,5)
Wszystkie wymagają obfitego podlewania, ale mocno kwitnące i rozrośnięte surfinie w upalne dni podlewać należy nawet dwukrotnie w ciągu dnia (lepiej zaopatrzyć się zatem w zbiornik na deszczówkę).

 

 

Nie wszystkie pachną. Najczęściej przyjemny zapach kwiatów występuje u tych w odcieniach fioletu i niebieskiego. (Wszystkie kwiaty petunii wabią wieczorami ćmy z rodziny zawisakowatych).

 

 

Delikatne odmiany o wielkich kwiatach z grupy grandiflora lepiej sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru. Chrońmy je również przed deszczem.

 

 

Żelazną kondycję mają tzw. Supertunie. Mają pokrój poduszkowaty i są odporne nawet na ulewne deszcze.