PETUNIE I SURFINIE.


3/06/2015

Strzelec/Ogień/Owoc


Kwiaty i lepkie, włochate liście wyglądają identycznie. Czasem są większe, czasem mniejsze. Kiedy wiadomo, która to petunia a która surfinia? Czym się różnią?

Zacznijmy od petunii, ponieważ botanicznie jest to poprawna kolejność. Petunia ogrodowa (Petunia xhybrida) to mieszaniec kwiatów, dziko występujących w Ameryce Południowej (jest krewną znanego wszystkim tytoniu). Surfiniami nazywamy tzw. petunie kaskadowe o zwisających mocno pędach (u niektórych odmian: ‚Purple Giant’,  nawet do 2m!) wyhodowane stosunkowo niedawno przez Japończyków.

PETUNIE I SURFINIE ogród łobzów kraków

Wspólną zaletą tych popularnych roślin sezonowych jest obfite kwitnienie od maja do przymrozków. Uwielbiają mocne słońce (najlepsza wystawa: południowa, południowo-zachodnia). Na nieco mniej nasłonecznione balkony lepiej wybrać odmiany o drobniejszych kwiatach i badziej zwartym pokroju.

Uwaga Fani nawożenia mineralnego: petunie i surfinie są wręcz uzależnione od stałych dawek nawozów wieloskładnikowych. Powinny im one być dostarczane regularnie przez cały okres wegetacji, by utrzymać intensywne kwitnienie roślin.

PETUNIE I SURFINIE ogród łobzów kraków

Warto jednak pamiętać o pewnych różnicach:

  • Petunie możemy uprawiać sezonowo w gruncie. Pewne odmiany sufrinii, ze względu na mocno pokładające się pędy, lepiej hodować jednak w pojemnikach, tak by mogły swobodnie zwisać i rozrastać się ku dołowi.
  • Surfinie wymagają podłoża żyźniejszego i bardziej próchnicznego niż petunie ogrodowe  (pH 5,5-6,5)
  • Wymagają obfitego podlewania. Mocno kwitnące i rozrośnięte surfinie w upalne dni podlewać należy nawet dwukrotnie w ciągu dnia.
  • Nie wszystkie pachną. Najczęściej przyjemny zapach kwiatów występuje u tych w odcieniach fioletu i niebieskiego. (Wszystkie kwiaty petunii wabią wieczorami ćmy z rodziny zawisakowatych)
  • Delikatne odmiany o wielkich kwiatach z grupy grandiflora lepiej sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru. Chrońmy je również przed deszczem.
  • Żelazną kondycję mają tzw. Supertunie. Mają pokrój poduszkowaty i są odporne nawet na ulewne deszcze.

PETUNIE I SURFINIE ogród łobzów kraków

Wszystkie lubią, by regularnie o nie dbać i usuwać przekwitnięte kwiaty. Ulewy i nadmiar wody, która gromadzić się może w źle zdrenowanym podłożu często wywołują choroby grzybowe. Najlepiej sadzić je do pojemników o podwójnym dnie. Dobrze jest również obserwować rośliny i usuwać te części roślin, na których wystąpiły pierwsze objawy.

Profilaktycznie warto zastosować specjalne pałeczki antygrzybowe, wtykane w glebę w sąsiedztwie sadzonek. Za mniej wrażliwe na atak patogenów uznaje się grupę Million Bells i Superbells (Ciekawostka: botanicznie nie są to petunie a Calibrachoa sp.).

PETUNIE I SURFINIE ogród łobzów kraków

Ze względu na mocne rozrastanie się i wymagania petunie i surfinie świetnie prezentują się
w jednogatunkowych nasadzeniach. W zwisających pojemnikach warto też spróbować wymieszać kilka odmian o podobnym typie wzrostu, by uzyskać barwną chmurę kwiatów.

PETUNIE I SURFINIE ogród łobzów kraków


Pełen repertuar barw rozmaitych Sweetunii, Potunii czy Supertunii w Ogrodzie Łobzów.

Od 12.06.2015 wszystkie petunie,  surfinie w PROMOCJI 2,50zł 

Do wyczerpania zapasów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *