social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Orzechowy ranking

05.12.2018 | Bez kategorii

 

Nie wszystkie orzechy są trudne do zgryzienia. Szczególnie, że większość dostępnych w handlu jest już obrana z łupiny – och, gdyby wiewiórka Łobzia o tym wiedziała… Już dawno obrabowałaby nasz sklepowy dział z Dobrą Żywnością! Dziś smaczny, orzechowy temat a mianowicie wypytaliśmy dziadków do orzechów o 5 najsmaczniejszych orzechów świata. A które z nich najbardziej lubią nasi Czytelnicy?

 

 

Zapewne te, z których robi się orzechowo-czekoladowy mus Nocciola…

 

1. orzechy laskowe piemonckie

Nazywane “brązowym piemonckim złotem” często padają łupem nie tylko wiewiórek, ale i złodziei – kwintal tych orzechów kosztuje nawet 600 Euro. Orzechy z górzystych okolic Asti (Włochy) sygnowane są chronionym oznaczeniem geograficznego pochodzenia, które gwarantuje ich najwyższą jakość i walory smakowe. Każdy, kto ich próbował wie, że są czystą esencją tego, jak wyobrażamy sobie, że orzech laskowy powinien smakować. W kształcie są niemal okrągłe, w smaku niezwykle delikatne. Po uprażeniu wydzielają słodkawy zapach powodujący, że ciężko powstrzymać się od natychmiastowej konsumpcji…

 

2. nerkowce – orzechy nanerczowe, cashew

Z gałęzi nanerczu zachodniego /Anacardium occidentale/ zwisają czerwonawe owoce przypominające kształtem serce lub zdeformowane mango. Poprawnie nazywa się je jabłkiem nanerczowatym i składa się ze zgrubiałego osadnika kwiatowego oraz owocu właściwego – to tu znajduje się smaczny orzech. Lepiej jednak uważać przy zbiorze na łuskę nasienną. Żywica ma właściwości żrące, stosuje się ją np. do nasączania drewna przeciwko insektom. A orzech? W kształcie literki C, delikatny, słodkawy. Najsmaczniejsze pochodzą z upraw brazylijskich. Te z Indii można rozpoznać po mniejszych gabarytach.

 

3. makadamia

Och w przypadku tych australijskich orzechów wielu Dziadków do orzechów potraciło zęby – łupiny są niezwykle twarde. Wnętrze jednak jest warte wysiłku. Walory smakowe makadamii plasują ją wysoko w światowych rankingach. Jednak po wyjęciu z twardej skorupy szybko ciemnieją.

 

4. piniole – orzeszki piniowe, pinocci

Orzeszki te pozyskuje się z szyszek sosen koreańskich, syberyjskich i sosny pinii / Pinus pinea /. Zbiór nie jest łatwy, odbywa się na sporych wysokościach (20-30m) i stanowi swoisty wyścig z czasem a raczej z leśnymi mieszkańcami, którzy bardzo cenią sobie ten tłusty smakołyk. Lekko żywiczny zapach orzeszków sprawia, że nietrudno uwierzyć w ich lecznicze właściwości, które od wieków przypisują im mieszkańcy rejonów śródziemnomorskich.

 

5. pekan

Orzesznik jadalny /Carya illinoinensis/ należy do rodziny orzechowatych i występuje w rzecznych, żyznych dolinach Ameryki Północnej. Jego owoce przypominają popularny orzech włoski, jednak w smaku są zdecydowanie bardziej tłuste, maślane i słodsze. Słowo pecan w języku Algonkinów oznacza “nie do zgniecenia dłonią”. Twarda łupina sprawia, że orzechy da się przechowywać dłużej – bez niej nadają się do spożycia maksymalnie 3-4 miesiące od zbioru.