1

OGRODOWE TRENDY 2017


Ogród Łobzów Blog_ogrodowe trendy 2017 Corinna Frączek miejski ogrodnik Kraków


W najmodniejszym ogrodzie 2017 roku czeka nas buszowanie w szopie za skarbami, plecenie, wicie, kamuflowanie, huśtanie, migotanie. Brzmi zabawnie? I o to właśnie chodzi!

Wystarczy, że w naszym ogrodzie będzie:

1. zupełnie naturalnie

Plastikowe krzesła już dawno odeszły do lamusa i nie jest to trend najnowszy. Ale 2017 rok stoi pod znakiem czystej natury, która niemal ascetycznie uznaje raptem kilka materiałów:

 • glinę i ceramikę
 • drewno i wiklinę
 • konopne i lniane sznury
 • surowe płótno.

Święcący dotychczas triumfy beton, jeśli nie zazielenił go mech, dostał stempel: „passe!”. W jego miejsce pojawia się kamień naturalny: piaskowiec, granit, dolomit. Murki z polnych kamieni czy cegły współgrają z drewnianymi konstrukcjami, płóciennymi kotarami i sznurowymi przesłonami.

Ogród Łobzów Blog_ogrodowe trendy 2017 Kraków Miniaturowe drewniane konstrukcje zmieszczą się nawet na balkonowym parapecie.

2. zrób to sam

Ogród, w którym znać rękę Ogrodnika to nie wystrzyżony kosiarką trawnik. W 2017 roku do ogrodniczych prac dołączy własnoręczne konstruowanie trelis i przesłon z leszczynowych pędów, zbudowanie zielonej altany wierzbowej czy uplecenie i zamontowanie hamaka między dwoma czereśniami. Do pomocy warto zatrudnić najmłodszych – pomalowane w robaczki otoczaki na rabacie czy łódki z  żaglami z liści to najmodniejsza ozdoba ogrodu.

3. ogniste światło

Jak to ogień!? Solarne lampki wydają się bardziej nowoczesne. Jednak to lampiony na świeczki świecą w tym roku przykładem. Wpatrywanie się w ogień ułatwia koncentrację i oczyszczenie umysłu ze złych myśli.

Ogród Łobzów Blog_ogrodowe trendy 2017 Kraków Latarenki podwieszamy na gałęziach drzew i rozstawiamy wzdłuż ścieżek.

4. sekretne miejsce

Ogród nie ma być na pokaz. A jeśli już musi, to chociaż nie cały. W 2017 roku zaszyjmy się w osłoniętym, zarośniętym miejscu ogrodu. Stwórzmy tam prywatną samotnię. Wystarczy stolik i wygodny wiklinowy fotel. Idealne miejsce w ciszy, sam na sam z zielenią.

5. pobawmy się

W najmodniejszym ogrodzie wszyscy…dobrze się bawią, spędzając razem czas. W takim ogrodzie jest miejsce dla przyjaciół, rodziny, dzieci, przyjaciół dzieci… Nawet jeśli jest najmniejszym ogrodem w okolicy, rozłożmy koc i na świeżym powietrzu zagrajmy w remika czy warcaby. A jeśli jeszcze uda się zmieścić pole do gry w boule lub minigolfa…

6. łąka łączy

Trawnik po zimie znowu wygląda jak wycieraczka sąsiada? Lepiej być modnym i zasiać kwietną łąkę. Dzikie kwiaty nie chcą ani podlewania ani nawożenia. Wyglądają pięknie, uwijemy z nich wianek i zbierzemy bukiet dla cioci na imieniny.

7. lokalnie

Kiedy na wiosnę dopadnie nas szał ogrodowych zakupów, zerknijmy przychylniej na:

 • skromne sosny górskie i limby,
 • jałowce pospolite,
 • dzikie róże,
 • paprocie,
 • trawy: śmiałka darniowego, kostrzewy,
 • pnący chmiel,
 • lebiodkę i miętę.

Ogród Łobzów Blog_ogrodowe trendy 2017 Kraków Lokalne, dziko występujące gatunki odwdzięczą się ponadczasowym urokiem.


Comments 1

 1. Tak, zgadzam się, że te plastiki i inne badziewia powinny dawno zniknąć z ogrodów i stalowe
  ozdoby też nie należą do moim faworytów. Aż ciekawi mnie co znajdę w ogrodzie zamierzam
  wpaść w trakcie wizyty w Krakowie poznać trendy na żywo! Do zobaczenia

Dodaj komentarz