15

OGRÓD DLA DZIECKA.


child-33314_6401/06/2015


post_wpis roku_wyroznienie Ogród Łobzów Blog_ogród dla dziecka Kraków Corinna Frączek

Zamknijmy oczy i przypomnijmy sobie ogród naszego dzieciństwa. Smak jadalnych koralików: porzeczek, niecierpliwie pałaszowanych, kiedy jeszcze były bladoróżowe. Od deszczu chronił nas parasol z rabarbaru. I ten zapach ugniecionej pod kocem trawy, nagrzanych słońcem parkowych alejek, chrzęst żwiru pod czterema kołami roweru. Chłodny cień bazy w krzakach jaśminowca, butwiejące drewno w wydrążonej przez czas i burze starej wierzbie iwie.

Pozbierajmy te myśli  do dzikiego bukietu i wręczmy je samym sobie z okazji Dnia Dziecka. Aby To, które być może trochę w nas przysnęło, nie czuło się zapomniane.

Ogród Łobzów Blog_ogród dla dziecka Kraków Corinna Frączek

Każda wizyta w Ogrodzie Łobzów (nie tylko przy okazji warsztatów z JAKU) jest dla najmłodszych bombą wrażeń. Feria barw i zapachów! I oczywiście oczko wodne, nad którym w ramach obrzędu wypada wręcz pokucać i podłubać patykiem. Wszystko to sprawia, że ciekawe miejsce za kamiennym murem zaistniało w świadomości kolejnego pokolenia mieszkańców Krakowa.

OGRÓD DLA DZIECKA ogród łobzów kraków Ogród Łobzów Blog_ogród dla dziecka Kraków Corinna Frączek

Jak zorganizować zieloną przestrzeń dla najmłodszych? Jakie gatunki roślin wybrać? Jak zasiać w sercu dziecka nasionko Ogrodnictwa?

OGRÓD DLA DZIECKA ogród łobzów kraków Ogród Łobzów Blog_ogród dla dziecka Kraków Corinna Frączek

Na te pytania najłatwiej odpowiedzieć, przyglądając się dzieciom. Od zapobiegliwości i rozsądku są dorośli. Dzieciom zostawmy odkrywanie świata na nowo:

1. Trawnik

W większości przypadków dzieci wszędzie gdzie idą, tam biegną. Pamiętajmy zatem, by w ogrodzie nie zabrakło placu i przestrzeni do gonitw, również na bosaka. Wysiejmy na nim trawę typu Sport, by łagodziła upadki, będące nieodłacznym elementem zabaw. Będzie również odporniejsza na wydeptywanie niż uniwersalna mieszanka.

OGRÓD DLA DZIECKA ogród łobzów kraków Ogród Łobzów Blog_ogród dla dziecka Kraków Corinna Frączek

2. „Miękkie” nawierzchnie.

Jeśli to możliwe wstrzymajmy się od litych nawierzchni, do czasu kiedy w błyskawicznym tempie przemierzają je głównie najmłodsi. Dróżkę wykorujmy. Będzie wyglądała estetycznie, naturalnie pachnąc lasem. I mleczaki będą bezpieczniejsze…

3. Dzielne rośliny.

Zamiast bylinowych rabat, w których wciąż będzie lądowała piłka, obsadźmy je trwalszymi krzewami o intensywnym kwitnieniu jak tawuły japońskie czy krzewuszki. Będą trudniejsze do stratowania, a równie dekoracyjne.

4. Pole doświadczeń.

Załóżmy eksperymentalne grządki lub np. wawrzywnik w pojemnikach. Do spółki z dziećmy posiejmy słoneczniki, posadźmy miniaturowe pomidorki. Są łatwe w uprawie i wprawią w dumę każdego małego Ogrodnika.

OGRÓD DLA DZIECKA ogród łobzów kraków

5. Woda…

Po deszczowych dniach bardzo interesujące są wszelakie powstałe zbiorniki wodne. Choćby kałuża. Jeśli nie chcemy oczek wodnych, ustawmy w ogrodzie niewielki zbiornik np. kamienna misę, w której będzie gromadziła się deszczówka. Wkrótce stanie się portem dla łódek z liści i łupin. (Z awaryjnego wodopoju chętnie skorzystają również dzikie ptaki)

6. Degustacje pod kontrolą.

Rzadko kiedy dzieci zjadają liście czy pędy roślin. Ale już ciekawe, barwne owoce mogą wydać się kuszące nie tylko dla ptaków…unikajmy lub przestrzeżmy przed tymi, które mogłyby spowodować złe wspomnienia:

 • cis (tylko czerwona osnówka owocu jest jadalna, ale już znajdujące się wewnątrz ziarenko zawiera taksynę)
 • kalina koralowa
 • ligustr pospolity
 • jałowiec wirginijski
 • niedojrzałe, czerwone owoce bzu czarnego.

7.  Fauna i flora.

Posadźmy wabiące motyle budleje, lawendę. A w donicach i skrzynkach heliotropy. Te ostatnie potrafią zwabić wieczorem nawet kolibry…och prawie kolibry -rodzime furczaki gołąbki! Sprawdźcie sami jak wyglądają…

OGRÓD DLA DZIECKA ogród łobzów kraków


Zespół Ogrodu Łobzów życzy wszystkim Dzieciom najbarwniejszych wspomnień w Dniu Dziecka!

A już za 10 dni zapraszamy na warsztaty:

OGRÓD DLA DZIECKA ogród łobzów kraków warsztaty dla dzieciComments 15

 1. Pingback: DZIECIĘCY OGRÓD. - Ogród ŁobzówOgród Łobzów

 2. Pierwszy tak ciekawy artykuł o ogrodzie dla dzieci, dziękuję! Wkrótce dołączy do nas 3 maluszek i w tym roku obiecaliśmy sobie z mężem urzadzić dla nich prawdziwy ogród. Na pewno skorzystamy z porad!

 3. Syn w drodze żona sieje terror, a dzięki temu wpisowi znalazłem przydatną odskocznię
  i jak tylko pogoda sprzyja przekopuję i okopuję ogród dla dzieciaka. Polecam
  na stres przedporodowy każdemu ojcu zamiast siłki. Można też kumpli zaprosić
  łopat dokupić i jest rewelacja!

 4. kocham kocham kocham i dziękuję za ten wpis dobrze się czyta i mobilizuje do działania 😀 xoxoxo

 5. Chłopaki nad oczkiem to pewnie czekają na żaby żeby porobić z nich konserwy albo wrzucić siostrze za kołnież XD
  To z ogrodu łobzów zdjęcia?

  1. Tak, zdjęcia wykonano na terenie Ogrodu Łobzów przy ul. Przeskok 16. Do Ogrodu wabią dzieci oprócz oczka wodnego także bardzo ciekawe warsztaty przyrodnicze 🙂

 6. Aż mi się przypomniał podwórkowy klimat bo to w sumie były takie osiedlowe ogrody dla dzieci pełno baz w krzakach i nie można było zrywać kwiatków spod bloków starszym paniom żeby nie zostać oblanym wodą z parterowego okna świetne czasy a dziś stwierdziłem że koniec tuj i zakładam ogród prawdziwy dla moich dzieci skorzystam z porad i odwiedzę was też po zakupy!

 7. Fajnie jakny na warsztatach w Łobzowie nie tylko dzieci coś robiły, ale na przyjłada tez rodzice na warsztatach właśnie mogliby nauczyć się jak zrobić do ogrod pergole albo huśtawke albo upleść hamaka zamiast gotowych kupować taki pomysł pozdawiam

 8. Mieszkamy w górach i mało co chce u nas rosnąć a spodziewamy się dziecka.
  Jakie gatunki polecieliby by nam Państwo do naszego ogrody dziecka?

 9. bardzo fajny blog a czy będą jakięs niespodzienki na dzien dziecka w tym roku?
  a moja mama często chodzi do ogrodu i zabiera nas ze sobą
  i prawie zawsze jest fajnie tylko póżniej trzeba dużo nosić 🙂 XO

 10. Mieliśmy robić w tym roku plac zabaw w ogrodzie,ale po przeczytaniu teraz mamy zagwozdkę i zmieniamy plan działania proroślinnie Xd dziękujemy pozdroawiamy i do zobaczenia

Dodaj komentarz