1

WIOSENNE SMAKI.

wiosenne smaki koktail zielony

 11/03/2015

Liść/ Skorpion / Woda


Dlaczego wiosną warto zdecydować się na zdrowszą dietę? Ponieważ nie zrobienie tego byłoby niezgodne z prawami Przyrody. Wszystkie wiosenne postanowienia tak naprawdę wynikają z tendencji ludzkiego ciała do współgrania z rytmem natury. Wiosną jest więcej światła, częściej i chętniej się ruszamy a otoczenie rozkwita z dnia na dzień. To sprawia, że stajemy się radośniejsi.

A nic nie jest lepszą dietą niż talerz pełen Szczęścia.

odtruwanie organizmuFestiwal kwitnącej wiśni (Japonia)

To co odczuwamy jako szczęście jest mniej metafizyczne, niż mogłoby się wydawać. W aspekcie chemicznym staje się wręcz uchwytne, a tym samym można je zamknąć – choćby w butelce. I takie butelki pełne szczęścia znajdują się u nas w Ogrodzie. Moglibyśmy sporządzać ekstrakty z odwiedzających nas amatorów ogrodnictwa, kiedy radość z przebywania wśród roślin wręcz z nich emanuje. Ale prościej jest sięgnąć po moc owoców, warzyw i ziół.

Zajrzyjmy do Ogrodu i sprawdźmy, co zawiera tryptofan – źródło serotoniny:

 • banany – dodane do porannego koktajlu lub jako przekąska w postaci suszonych plasterków
 • ziarna i olej słonecznikowy
 • pestki i olej z dyni
 • sok z owoców noni (zwanego owocem serowym)

I tu na chwilę się zatrzymajmy, bo owoce noni nie tylko podnoszą znacząco poziom serotoniny, ale również wspomagają metabolizm. Dla nas najlepszym dowodem skuteczności soku noni jest koleżanka z Zespołu – dzięki porannej dawce soku miała energię i zapał na codzienne dalekie rowerowe trasy, mimo listopadowej szarugi.

Tym samym zwielokrotniała efekt owoców, ponieważ wszelaki ruch poprawia samopoczucie. Szczególnie prace w ogródku. Kalendarz księżycowy wskazuje, że do 20 marca jest najlepszy czas na odchwaszczanie. By wspomóc naturalne „odchwaszczanie” naszego organizmu:

 1. ruszajmy się, wykonujmy chociaż drobne prace fizyczne w ogródku  – spoćmy się
 2. starajmy się wstawać trochę wcześniej i zamiast kawy wypijmy warzywny lub owocowy koktajl
 3. zmieńmy nasze odżywianie lub chociaż wprowadźmy do niego parę zmian na lepsze.

odtruwanie organizmu

Rozejrzyjmy się po Ogrodzie, za czymś co jeszcze poprawi nam samopoczucie:

 • pokrzywa – przy okazji odchwaszczania warto najświeższe liście dodać do jogurtu, smootchiesa lub…zupy. Jeśli jednak nasze pokrzywy wyrosły w skażonym środowisku lepiej sięgnąć po sok z pokrzywy butelkowany
 • jagody Goi – Azjaci prawie zawsze są uśmiechnięci. Być może to dzięki tym jagodom, które  są źródłem „hormonów szczęścia”
 • len – zapomniany sposób na odtrucie gleby polegał na wysianiu na poletku lnu, który absorbował z ziemi „całe zło”. Podobnie  siemie i olej lniany działają w naszym organiźmie.

odtruwanie organizmu

Naszym generatorem zadowolenia są budzące się rośliny, słońce rozgrzewające szklarnie i oranżerie, budzące się żaby, świergoczące ptaki i… nasi Ogrodnicy – Ci zaawansowani i Ci, którzy dopiero odkrywają w sobie zamiłowanie.


Comments 1

 1. Pingback: # 5 ZIELONYCH PURYFIKATORÓW. - Ogród ŁobzówOgród Łobzów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *