# OCZAR – ORZECH CZAROWNICY.


Ogród Łobzów Blog_oczar orzech czarownicy kraków 3


Dziś kwiatowy, zupełnie zimowy temat. Opowiemy o skarbie Ameryki Północnej, czyli nadal mało znanym krzewie, który własnie teraz – w grudniu- zakwita iście „cheerleaderskimi” pomponami.

Oto kilka ciekawostek o czarującym oczarze / Hamamelis sp. /, a zarazem powodów, dla których warto go mieć w swoim ogrodzie.

1. Oczar w stanie naturalnym występuje w Ameryce Północnej i Kanadzie. Jest w pełni mrozoodporny i bardzo łatwy w uprawie. Wykazuje dużą odporność na fitopatogeny oraz ataki szkodników. Te cechy powtarza krzyżówka Hamamelis xintermedia i jej odmiany.

2. Rdzenni Amerykanie, by szybciej regenerować się po zaciekłych walkach i by ich rany lepiej się goiły, stosowali wywary z liści i pędów oczaru.

3. Amerykański przemysł szybko rozszerzył zastosowanie ekstraktów z oczaru nie tylko na rynek farmakologiczny, ale i kosmetyczny. Toniki, kremy i olejki oczarowe zapewniają wiecznie młode oblicze. W istocie badania potwierdzają aktywne działanie oczaru przeciwko wolnym rodnikom oraz sprzyjające regeneracji naskórka.

Ogród Łobzów Blog_oczar orzech czarownicy kraków 3 oczar orzech czarownicy karta humphreyPocztówka z XIX w., reklamująca olej oczarowy z przetwórni Humphrey’a

4. Zwany orzechem czarownicy i czarnoksięską leszczyną zajmuje stałe miejsce na liście roślin obowiązkowych dla każdego „magicznego” ogrodu. Z rozwidlonych w kształt litery ‚Y’ pędów oczaru wykonuje się różdżki radiestetów do poszukiwania źródeł wody pod kopanie studni czy złóż minerałów.

Ogród Łobzów Blog_oczar orzech czarownicy kraków 3 oczar radiesteta rozdzka Wizerunek radiestety z oczarową różdżką, XVIII w.

5. Kwiaty oczaru wirginijskiego mogą pojawić się wg indywidualnego kaprysu krzewu nawet już od września do stycznia. Pięknie pachną, dlatego warto posadzić je w pobliżu ścieżki lub wejścia do domu. Pędy można również ścinać do wazonu, utrzymują się nawet 2 tygodnie (jeśli w pomieszczeniu nie jest zbyt gorąco). Suche powietrze jest dla nich groźniejsze niż przymrozki.

Ogród Łobzów Blog_oczar orzech czarownicy kraków 3Nawet -12oC nie stanowi dla tych pozornie delikatnych kwiatów ryzyka

Oczary dorastają do 3-4m wysokości (oczar omszony do 3m). Rosną stosunkowo powoli, dobrze znosząc konkurencję innych krzewów i roślin. Można sadzić je pod dużymi drzewami pod warunkiem, że mają one palowy, głęboki system korzeniowy i podłoże nie jest narażone na przesychanie, ani silne nasłonecznienie latem.

Jako jedyny gatunek oczarów, H. virginiana toleruje podłoże wapienne. Nie wymagają nawożenia ani przycinania. Zawsze jednak korzystnie reagują na coroczną, wiosenną dawkę kompostu liściowego.

Odmiany, kwitnące od grudnia do lutego:

  • H. xintermedia ‚Jelena’ – morelowe frendzelki
  • H. xintermedia ‚Pallida’ – jaskrawożółte, pachnące mocno.

Dodaj komentarz