# MUCHOŁAPKI.


Ogród Łobzów Blog_muchołapki rośliny owadożerne kraków


Dzisiejszy wpis jest dla Czytelników o mocnych nerwach. Pojawią się zakapturzone kapturnice, a z mokradeł Karoliny Południowej przybędzie kłapiąca wieloma paszczami…muchołówka. Jeśli od zeszłotygodniowego postu nadal pałacie żądzą mordu na muchach i muszkach, czas rozstawić na parapetach zielone pułapki na muchy. I spokojnie czekać…

Oto 3 owadożerne rośliny. Jak je uprawiać z powodzeniem? Czym je karmić? Czy nie obudzę się którejś nocy ze stopą w muchołapce? Odpowiadamy po kolei.

1. Jak uprawiać owadożerne rośliny?

Wszystkie owadożerne rośliny najlepiej uprawiać w szklarni lub terrarium. Nie tylko po to, by w nocy nie wyszły zapolować na naszego kota, ale by zapewnić im odpowieni mikroklimat, szczególnie pod kątem wilgotności powietrza. Najlepiej ustawić doniczki w miniszklarni z rozchylanym zadaszeniem, otwieranym na czas…karmienia.

2. Czym je nawozić?

Rośliny te rosną na ubogich, kwaśnych podłożach. Nie uszczęśliwiajmy ich na siłę nawozami ani wymianą gleby na uniwersalną ziemię do kwiatów. To predatorzy, który nie lubią tkliwości ani rozpieszczania.

3. Jak je…karmić?

Od wiosny do przymrozków wystawmy szklarenki z owadożercami na zewnątrz i otwórzmy zadaszenia. Zapach nektaru skutecznie zwabi latający pokarm. Solidna ilość słońca dobrze wpłynie na kondycję roślin i ich wybarwienie.

4. Jak je podlewać?

Ustawmy doniczki na głębszej postawce, do której będziemy nalewać sporą porcję odstanej wody. Rośliny bagienne najlepiej nawadniać właśnie metodą podsiąkową.

5. Czy zimą owadożerne rośliny nie umrą z głodu?

Nie, nie musimy trzymać porcji much w zamrażarce. Rośliny te żyją w strefie pór roku – na zimę przechodzą w stan spoczynku i części nadziemne stopniowo zasychają, by zregenerwać się na wiosnę*. Zapewnijmy im na ten czas dużo światła (południowe okno), temperaturę 0-15 st.C i stałą wilgotność podłoża, ale bez jego zalewania.

PROFILE MUCHOŁOWCÓW

1. Kapturnica – Sarracenia sp.

Dostępne w handlu okazy to mieszańce kapturnic, grasujących na bagnach Północnej Ameryki. Liście pułapkowe, wypełnione deszczówką i substancjami trawiennymi w stanie naturalnym osiągają nawet 1,2 metra…

13445744_1175078409216883_7461294747919387266_nW rurkowatych liściach kapturnicy muchy zażywają ostatniej kąpieli…

Wiosną rozeta liści zacznie się regenerować i wypuszczać nowe dzbanki-pułapki.

carnivore-1327877_960_720Przed dzbankami wiosną pojawiają się parasolkowate kwiaty.


2. Muchołówka – Dionaea sp.

Miniaturowe krokodyle paszcze zamykają się w czasie krótszym niż 1 sekunda. Trawienie ofiary trwa kilka dni. Po tym czasie pułapka znów się otwiera. Działa 2-3 razy, po czym zasycha a na jej miejsce wyrasta nowa. Roślina znosi okresy zalewania, susze a nawet pożary. Może da radę na naszym parapecie?

Ogród Łobzów Blog_muchołówki muchołapki pułapki na muchy krakówCzerwone wnętrze pułapki wabi ofiary.


3. Rosiczka – Drosera sp.

Najpopularniejszy rodzaj owadożernych roślin występuje na całym świecie poza Arktyką (zatem również w Polsce). *Rosiczki tropikalne wymagają podobnych warunków uprawy przez cały rok (dlatego warto dopytać z jakim gatunkiem mamy do czynienia).

Ogród Łobzów Blog_muchołówki muchołapki rośliny owadożerne krakówLiście rosiczki działają jak lep, uniemożliwiając ucieczkę.


Na koniec mrożący krew w żyłach filmik…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *