4

# MIODOWY BALKON.


Ogród Łobzów_miodowy balkon nektarodajne rośliny balkonowe pszczoły trzmiele w mieście


Są pracowite, zorganizowane i lekko puchate, jeśli się bliżej przyjrzeć. Dzięki nim Kubuś Puchatek ma co jeść, Zbigniew Wodecki o czym śpiewać a pszczelarze i bartnicy mogą kontynuować szlachetne, polskie tradycje. Oprócz tych, o które oni się troszczą, istnieją jeszcze pszczoły dzikie, które próbują swoich sił także w mieście. Może i z Waszej okiennej futryny wyleciała wiosną pszczoła samotnik, zasypując resztkami pszczelego kitu parapet? 

Dzikie pszczoły utrzymują w równowadze…całą przyrodę. Równie ważne są trzmiele i bąki, które radzą sobie w mieście dzięki wciąż istniejącym starym parkom, lekko zapuszczonym ogrodom i…ukwieconym sezonowo balkonom.

Oto 3 sposoby na wsparcie pożytecznych owadów w mieście:

1. Sezonowa kuchnia

Wystawiajmy skrzynki wiosną tak wcześnie, jak to możliwe, by już w czasie pierwszych, marcowych wylotów rodzina pszczołowatych znalazła na naszych parapetach coś kwitnącego i obfitującego w nektar. Przykładowy „płodozmian” w skrzynkach balkonowych pod kątem nektaru i pyłku:

 • wiosna: śnieżyczka przebiśnieg, szafran (krokusy – pyłkodajne), sasanki, stokrotki, pierwiosnki, jasnota gajowiec
 • lato: macierzanka, lawenda, lebiodka, hyzop, werbena patagońska, lobelia, szałwia omączona, lekarska, heliotrop, lantana
 • jesień: wrzosy, astry.

Ogród Łobzów_miodowy balkon nektarodajne rośliny balkonowe pszczoły trzmiele w mieścieMacierzanka to rarytas w pszczelim menu. 

Dodatkowo wystawmy podstawkę z otoczakami, które zalewajmy wodą, by owady nie potopiły się przy wodopoju.

2. Pestywstydy.

Jeśli nasze ukwiecone balkony zaatakują szkodniki i zdecydujemy się na oprysk, sprawdźmy na etykiecie informację o karencji i szkodliwości preparatu dla pszczół. Zapytajmy lepiej o specjalne biologiczne biostymulatory odporności roślin, zawierające chitynę lub ekstraktem z grejpfruta, które utrudniają żerowanie szkodnikom, a nie zatrują rodziny pszczołowatych.

Ogród Łobzów_miodowy balkon nektarodajne rośliny balkonowe pszczoły trzmiele w mieścieWarto dłużej zastanowić się nad wyborem pomiędzy życiem pszczół a zastosowaniem chemi.

3. Zimowiska

Wbrew pozorom większość pszczołowatych prowadzi samotniczy tryb życia. Kiedy nadchodzi zima nie czeka na nich zatem ciepły ul. Warto na balkonie wystawić:

 • cegłę kratówkę (do niektórych dziur powtykajmy mech, siano, słomę)
 • grubą deskę z ponawiercanymi otworami o różnej wielkości
 • pęczek związanych bambusowych kijków.

Albert Einstein powiedział kiedyś, że jeśli pszczoły wyginą, ludzkości pozostaną 4 lata istnienia. Ktoś inny, że jeśli chcemy zacząć zmieniać świat, zacznijmy od samych siebie. Jeśli zatem wiosną jakiś zaspany trzmiel wpadnie nam do domu, nie wyrzucajmy go na mróz. Naszykujmy mu doniczkę wymoszczoną suchym mchem i słomą oraz spodeczek ze słodką wodą i razem z nim poczekajmy na wiosnę.

A latem pijąc poranną kawę, wsłuchajmy się w głębokie brzęczenie tych pasiastobrzuchych, aerodynamicznych paradoksów i uśmiechajmy pod nosem, widząc uginające się pod ich ciężarem ukwiecone pędy.


Comments 4

 1. Jak kupiłam surfinie zeszłego lata piękne, wielkie, kwitnące to po tygodniu wokół po podłodze
  walały się truchełka owadów i trzmieli. Tych ostatnich mi żal najbardziej. Co mogło być
  przyczyną? Czy w Panstwa hodowli nie stosuje się szkodliwych oprysków, bo bym chętnie nawet
  od siebie z Niepołomic przyjechała, skoro warto 🙂

 2. A czy są jakieś bezpieczne opryski na grzyb na roślinach tak by nie zaszkodzić skrzydatym przyjaciołom?

 3. Przypadkiem znalazłem a taki dobry temat dokształcic się można zawsze i wszędzie. Jak tam u Was w Krakowie
  wygląda sprawa dzikich pszczół? Pozdrawiam z Wrocławia.

 4. Szanowni POaństwo tak się cieszę, że w Polsce ktoś promuje ochronę pszczół to takie wazne.
  Zyczę wszystkiego dobrego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *