MIEJSKA PERMAKULTURA.


Ogród Łobzów Blog_miejska permakultura Autor: Corinna Frączek


Kraków, jako kulturalna stolica Polski, jeśli dobrze pójdzie, wkrótce zacznie wieść prym również w permakulturze. By się do tego przyczynić poznajmy aspekty owej współczesnej filozofii oraz co ważniejsze – wcielmy ją w życie. Bez względu na to, czy obieramy kartofle czy sadzimy kwiaty na balkonie – postępujmy zgodnie z zasadami permakultury. Szybko przekonamy się, że nabierając dobrych nawyków stajemy się integralną częścią dobrej Idei.

Co prawda jednen z jej pierwotnych aspektów budził wiele kontrowersji w kwestii Dobra. Mianowicie zakładał ogranicznie liczby ludzkiej populacji i konsumpcji. Wbrew pozorom idea ta nie narodziła się na terenie Rzeszy, a w Australii. Ze względu na negatywne konotacje niefortunnych sformułowań poszukano alternatywy – zamiast ograniczać ilość ludzi, zaczęto poszukiwać sposobów na zwiększenie produkcji żywności i jej sprawiedliwy podział.

Pozostałe zasady permakultury bazują na naturalnych odruchach troski o innych ludzi i o Ziemię. Zgodnie z nimi wszystkie działania społeczeństwa mają na celu powolny rozwój dostosowany do aktualnej sytuacji, oparty na wyczuleniu na zmiany i panujące reguły współistnienia. Permakultura pomaga w znajdowaniu rozwiązań w dziedzinie architektury, urbanistyki, rolnictwa i agrokultury. Odpowiednio zaprojektowane i gruntownie przemyślane areały pozwalają na uzyskanie maksymalnych korzyści przy minimalnej eksploatacji zasobów środowiska naturalnego.

Teraz, kiedy idea permakultury została już po części przybliżona, zastanówmy się wspólnie, jak we własnym zakresie, jako Miejski Ogrodnik ową myśl wcielać w życie. Oto trzy główne hasła:

  • ograniczenie odpadów
  • synergia – współdziałanie kilku czynników
  • obserwacja i wykorzystanie okoliczności.

W tym roku, aranżując nasze balkony i tarasy, poświęćmy więcej uwagi pierwszemu etapowi – planowaniu (w marcu na Blogu podpowiemy jak sprytnie zaaranżować nawet najmniejszy balkon). Do myśli, że w tego lata w donicach posadzimy najmodniejsze białe i żółte kwiaty, dodajmy permakulturalną modę na:

Ogród Łobzów Blog_miejska permakulturaPermakultura w mieście nie jest utopią. Pogłębia naszą świadomość, samowystarczalność a zarazem integrację z otaczającym światem.


Ogród Łobzów_allelopatia agrokultura  Autor: Corinna FrączekOgród Łobzów Blog_Warzywnik na balkonie Kraków Corinna Frączek

Lektury dodatkowe:

  1. Joseph Smith ‚Tree Crops: A Permanent Agriculture’
  2. P. A. Yeomans ‚Water for Every Farm
  3. Bill Mollison ‚Permaculture: A Designers’ Manual’
  4. Robert Hart ‚Leśne ogrodnictwo
  5. Toby Hemenway: ‚Ogród Gaji: Przewodnik po permakulturze’

Dodaj komentarz