MAŁE I DUŻE FIKUSY.


Ogród Łobzów Blog_male i duze fikusy miejski ogrodnik Kraków rośliny do wnętrz


Figowce (Ficus sp.) bywają olbrzymimi drzewami, krzewami i pnączami. Niektóre tworzą wyspy na oceanach, inne rosną korzeniami do góry, łącząc świat boski z ludzkim. A w tropikalnych lasach Meghalaya splata się korzenie fikusów, budując z nich żywe mosty.

Dawno, dawno temu pod potężnym fikusem (F. religiosa) medytował książę Gautama Buddah, aż osiągnął stan wyższej świadomości. Z owego świętego drzewa, zwanego Bodhi tree pozyskano sadzonkę, którą król Tissa posadził w świątyni Anuradhapura w roku 288 p. n. e.. Wyrosła na olbrzymie drzewo, nazywane przez mieszkańców Sri Lanki  – Jaya Sri Maha Bodhi. To najstarszy, żyjący przedstawiciel okrytonasiennych roślin na świecie, choć sam wiek rodzaju Ficus określa się na 80 000 lat. Z liści figowca (Ficus carica) sporządzili swoje pierwsze „ubranie” mieszkańcy Edenu – Adam i Ewa [ 1 Mojż 3:7]. Biblia podaje także, że w cieniu tego drzewa lubiono odpoczywać i modlić się.

fikusyświat

Trochę krótszą historię mają figowce uprawiane w pojemnikach, niemniej należą do 10 najpopularniejszych roślin pokojowych świata. Jakie znamy fikusy, poza tradycyjnym „benjaminkiem” ?

1. Ficus lyrata

Figowiec lirolistny gubi dolne liście, gdy cierpi na niedostatek światła. To ważne, by docierało do rośliny ze wszystkich stron, dlatego najlepiej rośnie w doświetlonych, ciepłych pomieszczeniach. Lubi regularne, delikatne mycie liści i umiarkowane podlewanie.

2. F. binnendijkii

Zwany fikusem bambusowatym lub wierzbolistnym pochodzi z Indonezji. Łatwo osiąga ciekawy, drzewkowaty pokrój. Często uprawiany w formie kokedamy – kulę z podłożem namacza się dopiero, gdy podłoże przeschnie.

3. F. deltoidea

Dotychczas jedyny gatunek, który kwitnie i zawiązuje maleńkie, żółtawe owoce w pomieszczeniach. Gatunki pstrolistne osiągają mniejsze wymiary i mają gęściejszy pokrój.

4. F. elastica

Figowiec sprężysty w ojczystych Indiach dorasta do 30m wysokości, zatem nie ma nic dziwnego w tym, że nawet w uprawie pokojowej rocznie przybywa go o nawet 1m więcej. By zachował ładny pokrój i nie „łysiał” od spodu – uszczykujmy szczytowe pąki.

5. F. pumila

Drobnolistny fikus pnący najlepiej z krewnych toleruje spadki temperatur oraz zacienienie – najlepiej sadzić go w roli rośliny okrywowej w kompozycjach z gatunkami, preferującymi wilgotne podłoże.

fikusy krakówOdnośnie większości fikusów warto pamiętać, że nie lubią przestawiania. Źle wpływają na nie na przeciągi i chłód (dla nich to temperatura poniżej 18oC), a także źle dobrane dawki nawozowe. Najlepiej reagują na wiosenne nawożenie krowieńcem – posypujemy i mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi. Taka dawka wystarczy na cały rok.


Podobne tematy:

EGZOTYCZNY SAD5kalanchoeroslinydosypialni