CUCIMY HORTENSJE


Hydrangea_(PSF) cucimy hortensje kraków sklep ogrodniczy 2/09/2015

Byk/Ziemia/Korzeń


Na myśl o niej od razu widzimy wielkie, pyszne pompony, które ujmować należy w obie dłonie. Wyglądają jak stado miniaturowych motyli. Wystarczy jeden kwiatostan hortensji ‚Annabelle’, by wypełnić wazon. Lepiej jednak nie wręczać ich zamiast bukietów – ich symbolika oznacza ‚boleść duszy’. Jakkolwiek kwiaty hortensji od kilku lat święcą triumfy w roli kwiatów ciętych do wszystkich aranżacji wnętrz: od tych klasycyzujących po modernistyczne.

cucimy hortensje kraków sklep ogrodniczy

Hortensja potrafi wpasować się również w każdy ogród w roli soliterów, swobodnych żywopłotów czy będąc częścią mieszanej rabaty z bylinami i ozdobnymi trawami. Barwne, pastelowe kwiaty we wszystkich odcieniach od różu przez lila po niebieski pojawiają się na hortensji krzewiastej / Hydrangea arborescens /, rosnącej na podłożu o zmiennym pH.

cucimy hortensje kraków sklep ogrodniczy Jeśli chcemy, by:

  • była różowa – zwapnujmy podłoże
  • by pasowała do błękitu nieba – podsypmy ją kwaśnym torfem i podlewajmy preparatem z glinem (Al+++).

cucimy hortensje kraków sklep ogrodniczy

Jeśli jednak uwielbiamy klasyczne, białe hortensje o ponadczasowym uroku mamy do wyboru odmiany:

  • h. krzewiastej ‚Annabelle’ – śnieżnobiałe, kuliste, szerokie kwiatostany
  • h. bukietowej ‚Limelight’ – kwiaty w kolorze śmietankowym
  • h. bukietowej ‚Polar Bear’ – ogromne, puchate kwiatostany białe z zielonym nabiegnięciem najmłodszych kwiatów

Kwiaty hortensji bukietowej ‚Pinky Winky’ w miarę przekwitania nabierają pięknego różowego muśnięcia na najstarszych kwiatach.

Są to krzewy tak efektowne, że w rozpędzie nie raz zostają posadzone w nieodpowiednim miejscu. Jak podpowiada nam łacińska nazwa – Hydrangea – krzewy te uwielbiają wodę. Posadzone w pełnym słońcu tracą swą dekoracyjność, duże liście szybko tracą turgor a kwiaty zamiast pysznić się w swej obfitości – zasychają i brązowieją. Co robić?

cucimy hortensje kraków sklep ogrodniczy Hortensja Tardiva o mniejszych liściach lepiej znosi upalne dni

Jeśli hortensja rośnie na pełnym słońcu jesienią lub wczesną wiosną, kiedy będzie w bezlistnej fazie uśpienia koniecznie przesadźmy ją w bezpieczny półcień pod murem, za domem, w cieniu drzewa (ale nie tuż pod nim, by nie konkurowały o wodę!).

Do tego czasu możemy wspomóc krzew poprzez:

  1. wyściółkowanie ziemii wokół krzewu grubą warstwą kory lub żwiru (przed ściółkowaniem dobrze jest mocno podlać ziemię)
  2. wkopanie kilku plastikowych, podziurawionych butelek w ziemię w obrębie bryły korzeniowej. Korek powinien wystawać lekko ponad podłoże. Raz w tygodniu, jeśli upał jest bardzo dotkliwy wlejmy wodę do wszystkich butelek, by zasilić hortensję
  3. podlejmy hortensję biostymulatorem odporności – wzmocni to ściany komórkowe liści i kwiatów i lekko ograniczy transpirację wody
  4. zacieniajmy podstawę krzewu płotkiem, większymi kamieniami (dodatkowo poprawi to wilgotność gleby) lub niższymi krzewami i bylinami, znoszącymi suszę.

Dodaj komentarz