# KWIECIEŃ KWITNIE W OGRODZIE


Ogród Łobzów Blog_ziemia smieje sie kwiatami kwiecień Corinna FrączekKwietniowy zawrót głowy to jedna z najprzyjemniejszych dolegliwości, jakie mogą nam doskwierać w trakcie wiosennego przebudzenia. Na beżowo-szarym tle jarzą się neonowe wręcz barwy zieleni, żółci, różu. Kwiecień ośmiela nas, by owinąć się w grubszy sweter i wypić pierwszą w tym sezonie kawę na tarasie, zajrzeć do donic i skrzyń, popatrzeć na krzewy i drzewa. Kiedy bierzemy głębszy wdech nie czujemy już zimowego smogu, ale zapach geosminy – ziemi, budzącej się do życia.

Już za tydzień (13.04) rozświetlamy donice na balkonach i tarasach, sadząc soczyście seledynowe rośliny (które nie będą narzekać na ciasne pojemniki!).

A teraz tradycyjnie prezentujemy nasz ulubiony smak, zapach i kwiat na kwiecień:


Smak:rabarbar

Rabarbarowy placek z kruszonką aż prosi, by zabrać go na pierwszy wiosenny piknik. By łodyżki były orzeźwiająco słodko-kwaskowate, przykryjmy wyrastające z ziemii pędy rabarbaru wielką ceramiczną donicą lub choćby głębokim, wiklinowym koszem. Łodygi pozdbawione światła ulegną procesowi elongacji – wyrosną jasne i dłuższe, a sok nie ścierpnie (podobnemu zabiegowi poddawane są szparagi, by były białe i delikatne w smaku).

Ogród Łobzów Blog_kwiecien smak rabarbar Corinna FrączekWażne: przestroga dla żarłocznych wegetarian – liście rabarbaru nie są jadalne!


Zapach:

geranium kwiecien

Geranium stało niegdyś na każdym kuchennym oknie. W chłodniejszych porach pomagało w porę uleczyć przeziębienie i stany zapalne migdałków, stąd zwyczajowa nazwa rośliny – anginka. Świeży listek gniecie się w palcach i wtyka w ucho (byle nie za głęboko!).

geranium zapach kwiecienPrzeżucie jednego listka odświeża oddech i poprawia koncentrację. 

W aromaterapii olejek geraniowy służy do:

  • poprawy kondycji i napięcia skóry
  • regulacji cyklu u kobiet
  • poprawy funkcjonowania wątroby i nerek.

Kwiat:

sasanka kwiecien kolko

Sasanki na naturalnych stanowiskach już prawie wymarły. Skrywają w sobie tajemnice dawnych, baśniowych lasów sosnowych i suchych, słonecznych łąk. Są blisko spokrewnione z zawilcami i kaczeńcami, choć mają zgoła inne wymagania odnośnie siedliska. Pod koniec kwietnia opowiemy: Jak z powodzeniem uprawiać sasanki w pojemikach i w gruncie.


Kalendarz biodynamiczny IV

kalendarz kwiecien ogrod lobzow 2016

Najkorzystniejsze dni kwietnia dla:

  • siewu: 8, 9, 11-24
  • sadzenia i przesadzania: 1, 10-14, 17-18 (zdecydowanie najlepszy czas!), 20-21, 27-28
  • przyciania krzewów: 12-14
  • podlewania: 4-5, 12-14, 22-23
  • nawożenia: 22
  • plewienia: 1, 6, 27-28

Od prac ogrodniczych i podlewania lepiej wstrzymać się w dniach 2-3 i 29-30.04.


A już za tydzień rozświetlamy parapety, balkony i tarasy seledynowymi roślinami do pojemników!