# KWIAT PAPROCI.


Ogród Łobzów Blog_kwiat paproci


Już jutro w najkrótszą noc w roku wyruszymy w lasy, zagajniki i zarośla poszukiwać kwiatu paproci. Warto wiedzieć, czego się szuka, nie tylko w metaforycznym tej sentencji znaczeniu. Przedzierając się przez haszcze, sięgające kolan i mając za źródło światła podejrzanie uśmiechnięty księżyc, można kwiat paproci przegapić. Można też zgubić but, a nawet powrotną drogę, co często poszukiwaczom baśniowych skarbów się zdarza…

A gdyby tak posadzić paproć w swoim ogrodzie? W tę szczególną noc wystarczyłoby wyjść po prostu do ogrodu, rozgarnąć powoli pióropusze liści…i poznać tajemnice rozmnażania się paprotników. Botanicy włożyli kwestię kwiatu paproci między „Bajki z mchu i paproci„. Czy paproć kwitnie?

Nie w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ nie wytwarza kwiatów…

Ogród Łobzów Blog_kwiat paprociBy znaleźć „kwiat” paproci wystarczy… odwrócić liść.

Na jego spodzie zobaczymy synangia – koliste skupiska zarodni, z których w odpowiednim momencie wysypią się zarodniki. Z zarodników wykiełkuje przedrośle. Na przedroślu (które wygląda jak zielone serduszko) powstanie zygota, z której z czasem wyrośnie nowa paproć. A co ciekawe, cały ten cykl trwa…9 miesięcy.

Nawet znając ten fakt, paprocie nie tracą na tajemniczości. W końcu to jedne z najstarszych roślin na świecie. Dobrze, by znalazły się w każdym ogrodzie. Idealnie pasują do założeń:

  • klasycznych w zestawieniu z zimozielonymi roślinami, kamiennymi fontannami
  • leśnych, naturalistycznych w sąsiedztwie drzew i zbiorników wodnych
  • japońskich.

Oto 3 gatunki paproci, do uprawy w gruncie:

1. Narecznica samcza

Ogród Łobzów Blog_kwiat paprociJadowity kolor liści podpowiada, że wywar z narecznicy pomoże w walce ze szkodnikami w ogrodzie.

Seledynowe pióropusze wyrastają w kształcie rozet. Paprocie te szybko zarastają pozostawioną im przestrzeń np. pod drzewami. Lubią lekką wilgotność podłoża i niezbyt mocne słońce. Są w stanie przetrwać letnie upały, ale w bezpośrednim świetle ich liście zbrązowieją.

2. Orlica pospolita

Ogród Łobzów Blog_kwiat paprociOrlica dorasta nawet do 2-3m tworząc prawdziwe zarośla.

Tworzy mocny, leśny akcent w ogrodzie dzięki pierzastym, trójkątnym rozłożystym pędom. Orlica jest odporna na suche, piaszczyste podłoże i duże ilości rozproszonego światła. Dobrze rośnie w sąsiedztwie sosen.

3. Wietlica – Athyrium nipponicum var. pictum

6086922788_c7f97f05b7_bWietlica japońska wygląda baśniowo ze swoimi biało-fioletowymi pióropuszami. 

Zasługuje na miano najpiękniejszej paproci na świecie. Wymaga lekkiego, próchnicznego podłoża o stałej wilgotności. Ma podobne wymagania co palmowe klony, w których towarzystwie świetnie się czuje. Opadnięte z klonów liście świetnie spiszą się jako grubsza ściółka na zimę, chroniąca paproć od przygruntowego mrozu.10426671_756548127736582_1292133745670150363_nNaparstnice uzupełnią leśny klimat paprociowych zarośli.

Porada: Jeśli idea kwiatu paproci bardzo nam się podoba, wsadźmy między paprocie mieczyki lub lilie – będą z powodzeniem uchodzić za kwiat paproci.