# KOMARY KO(SZ)MARY.


Ogród Łobzów Blog_sposoby na komary


Wieczór pachniał mokrą trawą i spadającymi gwiazdami. Rano budzisz się z uczuciem, jakby te gwiazdy świeciły nadal w Twych oczach i myślisz, że zaczyna się kolejny najpiękniejszy wakacyjny dzień. A tu zaczynają swędzieć pogryzione, pokąsane wczoraj łydki i kostki. Wstajesz i w lustrze okazuje się, że wyglądasz jak za czasów liceum.

Nie, nie tak świeżo i młodo, ale jak w zaawansowanym stadium trądziku różowatego – czerwone ukąszenia są wszędzie, swędzą i pieką na zmianę.

Komary, gzy, meszki – do wyboru do koloru. Na szczęście nie roznoszą malarii, która potrafi zepsuć najpiękniejsze wspomnienia afrykańskich przygód. Ale kiedy z powodu ukąszeń drapiemy się intensywniej niż pies sąsiadów, czas poszukać sposobów na zmylenie bzzzyczącego przeciwnika:

1. mur roślin

Aromatyczne gatunki, posadzone wokół tarasu, patio i na parapetach stanowią zapachową zaporę. Sprawiają, że nasz smakowity zapach staje się niewyczuwalny dla spragnionych krwi owadów. Chyba, że najemy się bananów – wtedy wyczują nas w mig.

Ogród Łobzów Blog_sposoby na komary

Rośliny odganiające komary, meszki i gzy: lawenda, trawa cytrynowa, geranium, eukaliptus, plectranthus, kocimiętka, rozmaryn.

2. ładujemy groszek.

Zielony groszek zawiera witaminy z grupy B. Jedzony regularnie sprawia, że nasza skóra zaczyna trącić apteką. Zapach ten nie wydaje się kuszący dla komarów, które zaczynają nas omijać.

3. zasłona dymna.

Zapalmy kilka kadzidełek. Dym do spółki z odpowiednym aromatem zniechęci latających intruzów. Sięgnijmy po długo tlące się kadzidełka z nutą paczuli, lawendy, lemongrassu, geranium, goździków.

4. natarcie.

Wieczorem natrzyjmy nadgarstki, przeguby, kostki, skórę za uszami kroplą naturalnego olejku lawendowego, lemongrasowego, geraniowego. Będziemy roztaczać przyjemny aromat i staniemy sie niewidzialni dla komarów!

Ogród Łobzów Blog_sposoby na komary Lawendowy aromat zniechęca „wampiry”.

5. słoik.

Do słoików nalejmy wody, wsadźmy do nich po gałązce rozmarynu, macierzanki i kilka plastrów cytryny. Wstrząśnijmy miksturą, umieśćmy w nich pływające świeczki i takie lampiony rozstawmy w formie barykady wokół tarasu.

Ogród Łobzów Blog_sposoby na komary Świeczki o zapachu lemongrassu odstraszą komary i meszki.

Pamiętajmy, że lepsza od wojny z komarami jest strategia zapobiegawcza. Nie będą występowały w naszym ogrodzie liczniej niż gdzie indziej jeśli:

  • w wilgotne, deszczowe dni nie zostawimy skoszonej trawy niezebranej
  • zadbamy o czystość w oczku wodnym, wpuścimy do nich ryby, zaprośmy żaby, by regulowały liczebność komarów
  • zakłożymy budki dla ptaków i…nietoperzy – to najlepsze środki przeciw owadom!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *