KOCHAJMY DRZEWA.


Ogród Łobzów Blog_kochajmy drzewa zakaz wycinki drzew Kraków


Powodów, by kochać drzewa jest milion, ale my dziś podamy 5 z nich. Każdy jest nasionem, które skiełkuje w rozłożysty, niepodważalny argument, który może zakorzeni w sercach głęboki szacunek i zrozumienie dla tych potężnych, tajemniczych istot, niezbędnych do życia nie tylko dla całej rozświergotanej i rozbzyczanej fauny, ale także dla nas – ludzi.

Wielu z nas stanęło lub może właśnie stoi z przysłowiową lub dosłowną siekierą w dłoni z zamiarem ścięcia drzewa. Oto tkwi przed nami wielkie i ciche. Nie może uciec przed ostrzem ani naszym wyrokiem. Nie odezwie się w swojej obronie. Nawet jeśli wiatr mocniej zaszumi w jego koronie, czy zrozumiemy apel na czas?

W pewnej mądrej Księdze ktoś kiedyś zapisał, że tylko Miłość nas ochroni. Czas zatem pokochać drzewa, ponieważ:

1. One kochają nas.

Odłóż siekierę i stań pod drzewem. Zadrzyj głowę w górę i popatrz prosto w koronę rozłożysztych pędów, które już za kilka dni wypełnią się liśćmi. Każdy konar to historia słonecznych dni, burzowego lata, trzaskających mrozów. Nikt Was nie widzi, więc zobaczcie siebie nawzajem. I nie bój sie objąć pnia. Poczuć jego surowej i dziwnie ciepłej chropowatości kory. Wyciągnij ręce, spróbuj złapać dłonie. Pamiętasz, jak starałeś się kiedyś objąć tak nogi swojego rodzica, lecz nie starczało Ci ramion?

Co jest bardziej szalone – przytulanie się do drzewa, czy chęć zabicia go? Wytrzymajmy choć chwilę, nie uciekajmy. Poczujemy jak powoli drzewo wlewa w nas emocje, oddaje część swojej siły. Zawsze to robi.

2. Drzewa potrafią się dzielić.

Owoce, kwiaty, liście czy kora stanowią pożywienie dla zwierząt i ludzi. Ich opadające liście i rozbudowany system korzeniowy to restauracja dla bilionów mikroorganizmów. Zabić drzewo to jak zabić wszystkie powiązane z nim istoty.  Drzewa wspierają również siebie nawzajem. Rosnąc w grupie te najsilniejsze dzielą się poprzez system korzeniowy z młodymi drzewkami, a nawet tymi leciwymi. Mocno spelcione korzeniami głęboko pod ziemią przekazują sobie informacje, jak przetrwać. Warto ich posłuchać…

3. Dają ochłodę.

Skwar lata szybko sprawi, że zatęsknimy za zbawiennym, przyjemnym cieniem pod koroną drzew. Naturalna, zielona altana chroni nas przed udarem i wycieńczeniem. I jak przyjemnie poczytać książkę, opierając się o pień. Jak byliśmy mali, czy nie czytaliśmy drzewom bajek, a one odwzajemniały nam się baśnowymi snami?

4. Naprawiają powietrze.

Naprawdę to robią to nie oklepany frazes Ekologów. Pochłaniają nie tylko dwutlenek węgla, ale także pyły, które zapychają nasze nosy i zatoki. Są wielkimi, samowystarczającymi filtrami, które nie wymagają nakładów pracy, napędów elektrycznych ani skomplikowanych procedur.

5. Drzewa to najpiękniejsze pomniki.

Aleje i parki upamiętnieją tych, którzy je sadzili i którzy już odeszli. Zaklęta w nich pamięć jest żywa, zielona i prawdziwsza niż marmurowe popiersia. Niech zapamiętają nas jako tych, którzy sadzili, a nie zabijali.

Ogród Łobzów Blog_kochajmy drzewa zakaz wycinki drzew Kraków


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *